Co to jest Intra? Poznaj nową aplikację Google do szyfrowania Androida

Intra to aplikacja, która została niedawno uruchomiona przez Jigsaw, oddział firmy macierzystej Google Alphabet, aby chronić użytkowników przed cenzurą wdrożoną przez państwo. Podstawowym celem Intra jest zapobieganie atakom poprzez manipulację DNS.


Co to jest Intra?

Co to jest Intra?

Innymi słowy, za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, adres internetowy jest zamieniany na bardziej skomplikowany adres IP.

Ułatwia to każdemu uciskającemu rządowi przechwytywanie próśb o adresy internetowe, a następnie zabijanie ich przez powstrzymywanie stron przed ich ładowaniem lub przekierowywanie na fałszywe strony.

Jak działa Intra?

Intra przekazuje cały ruch związany z aplikacjami i zapytania związane z przeglądaniem za pośrednictwem szyfrowanego połączenia z godnym zaufania serwerem nazw domen. Dzięki temu możesz korzystać z aplikacji bez wtrącania się. Wystarczy pobrać aplikację i włączyć ją. To jest naprawdę takie proste!

Jak zainstalować Intra na urządzeniu z Androidem?

Aby skonfigurować Intra na dowolnym smartfonie lub tablecie z Androidem, wykonaj następujące czynności:

 1. Na telefonie komórkowym przejdź do sklepu Google Play.
 2. Wyszukaj Intra.
 3. Kliknij aplikację Intra.
 4. Stamtąd kliknij „Zainstaluj”.
 5. Poczekaj na zakończenie procesu pobierania i instalacji.
 6. Uruchom aplikację Intra na swoim urządzeniu.

Funkcje Intra

Intra domyślnie korzysta z serwerów Google DNS. Jednak użytkownicy mogą również kierować swoje żądania przeglądania przez Cloudflare, który obsługuje własny bezpieczny serwer DNS.

Google zbudowało relację zaufania z Cloudflare. Intra korzystanie z DNS Google podlega własnej polityce prywatności. Cloudflare również ma własną politykę prywatności.

Zgodność

Aplikacja jest kompatybilna z systemem Android Pie. Jednak Jigsaw uruchamia aplikację również w krajach trzeciego świata, w których aktualizacja ze starszego urządzenia staje się prawie niemożliwa, aby mogli skorzystać z funkcji bezpieczeństwa oferowanych przez Intra.

Dział Alfabetu Jigsaw koncentruje się na zapobieganiu cenzurze, groźbom nękania online, a także przeciwdziałaniu ekstremizmowi o charakterze przemocy. Inkubator aplikacji został zaprojektowany w celu umożliwienia swobodnej wypowiedzi i mowy za pomocą usług i narzędzi, dzięki którym wirtualna przestrzeń jest bezpieczniejsza dla celów wysokiego ryzyka.

Tarcza Projektu

Jigsaw ma również na swoim koncie kilka innych aplikacji do przeciwdziałania cenzurze, które obejmują Project Shield. Chroni to witrynę przed rozproszonymi atakami typu „odmowa usługi”. Następnie istnieje wirtualna prywatna sieć o nazwie Zarys dla aktywistów i reporterów, która przesyła dane przez zabezpieczony kanał.

Gdy uzyskujesz dostęp do aplikacji mobilnej, aby przejść do trybu online, wiele technicznych warstw transmisji natychmiast blokuje się w celu sprawdzenia, czy faktycznie otrzymujesz dane z miejsca, z którego ma pochodzić.

Za każdym razem, gdy witryna zostanie załadowana w przeglądarce internetowej, ta aplikacja łączy się z serwerem DNS. To wskazuje użytkownikowi właściwe miejsce, w którym wpisano wikipedia.org lub facebook.com.

Historia sukcesu w firmie

Od momentu uruchomienia Intra odnotowuje znaczący sukces w niektórych częściach planety, w których dostęp do Internetu jest monitorowany i / lub ograniczony. Na przykład rząd Wenezueli rzekomo wykorzystuje manipulacje DNS, które uniemożliwiają jego obywatelom dostęp do sieci społecznościowych i serwisów informacyjnych.

Rządy takich krajów zwykle przejmują kontrolę nad swoimi regionalnymi serwerami DNS, zamykając je, aby uniemożliwić dostęp do stron internetowych poza ich granicami krajowymi. Drugą alternatywą jest manipulowanie danymi serwera i przekierowywanie obywatela próbującego surfować po zbanowanej stronie w innym miejscu.

Intra z powodzeniem ominęła cenzurę rządu. Umożliwiło to również dziennikarzom uzyskanie ważnych informacji z tych krajów, które mają ogromne znaczenie międzynarodowe, szczególnie w zakresie łamania praw człowieka i łamania protokołów ONZ.

Google DNS

Gdy włączysz Intra na tablecie lub telefonie, łączy się on bezpośrednio z własnymi serwerami DNS Google na całym świecie za pośrednictwem VPN.

To konkretne połączenie VPN jest w pełni zaszyfrowanym tunelem i uniemożliwia zewnętrznemu monitorowaniu Twojego połączenia sprawdzanie, które witryny odwiedzasz. Wszystko, co jest dla nich widoczne, to Twoje połączenie z bezpłatnym serwerem Google DNS.

Jeśli wolisz korzystać z innego serwera DNS, ustawienie wstępne Intra pozwala ci połączyć się z CloudFlare. Ponadto możesz ręcznie wprowadzić szczegóły dodatkowego wyboru. Twoja prywatność, zgodnie z ogłoszeniami Intra, jest „absolutnie zapewniona”. Twierdzi, że nawet nie śledzi odwiedzanych witryn ani używanych aplikacji.

Jest bezpieczny w użyciu?

Obserwatorzy branży twierdzą jednak, że przywiązanie do prywatności może nie być tak silne, jak oferowane przez płatne usługi VPN, takie jak ExpressVPN. Ale to zdecydowanie lepsze niż dostępne bezpłatne opcje.

Te ostatnie często reklamują usługi VPN, ale w rzeczywistości oferują tylko serwery proxy, które niekoniecznie są szyfrowane. Ponadto przechowują dzienniki użytkowników, którzy łączą się ze swoimi serwerami.

W rzeczywistości Intra jest nieco podobna do sieci Tor, która zapewnia wersję Firefox dla Androida. Nazywa się to Orfox, który ma możliwość podłączenia do sieci ToR, gdy jest używany w połączeniu z przeglądarką o nazwie Orbot. Wersja systemu Orbot dla systemu Windows jest w rzeczywistości samodzielna i eliminuje potrzebę płynnego działania dodatkowej aplikacji.

Tor działa na zasadach płatnej usługi VPN, z tym wyjątkiem, że jej sieć serwerów jest udostępniana dobrowolnie. To z kolei zapewnia całkowitą swobodę korzystania z sieci, ale nie optymalizuje jej pod kątem szybkości. Raczej anonimowość jest zoptymalizowana.

Tryb pomostowy

Mimo że uciążliwy reżim może identyfikować adresy IP dowolnych serwerów łączących cię z Torem, masz opcję użycia „trybu pomostowego”. Umożliwia to dostęp do oddzielnej sieci serwerów, która łączy się z tymi serwerami, kierując cię do miejsca docelowego za pośrednictwem Tora.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map