Jak aplikacja Venmo upublicznia prywatne dane

Płatności i transakcje mobilne mają zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony wysyłanie i odbieranie pieniędzy w podróży za pośrednictwem różnych aplikacji płatniczych stało się łatwiejsze, z drugiej strony użytkownicy są bardziej narażeni na ujawnianie prywatnych danych, nie zdając sobie z tego sprawy.


Jak aplikacja Venmo upublicznia prywatne dane

Jak aplikacja Venmo upublicznia prywatne dane

Aplikacja na wszystko

Ludzie rzadko chcą dziś udać się do banku, aby dokonać płatności lub wysłać pieniądze komukolwiek. Istnieje aplikacja do wszystkiego, od wysyłania pieniędzy po płacenie rachunków.

Ze względu na wygodę – i rzekome bezpieczeństwo – jakie oferują te aplikacje, ludzie nie zdają sobie sprawy, że narażają swoje prywatne i identyfikujące informacje podczas korzystania z tych usług. Każda aplikacja mobilna jest narażona na zagrożenia bezpieczeństwa i prywatności, a informacje finansowe mogą zostać zhakowane w dowolnym momencie.

Jedną z takich aplikacji płatniczych jest Venmo, która umożliwia użytkownikom wysyłanie i odbieranie pieniędzy. Ale największym minusem Venmo jest to, że wszystkie informacje i transakcje są domyślnie publiczne, chyba że są ustawione jako prywatne.

Teraz jeden badacz z Berlina przeanalizował miliony danych publicznych z aplikacji, aby znaleźć prawdziwą tożsamość użytkowników i pokazać, jak łatwo aplikacja ujawnia dane osobowe i nawyki dotyczące użytkowników.

Co to jest Venmo?

Utworzona w 2009 r. Venmo to mobilna usługa płatności dostępna w Internecie, na Androidzie i iOS. Usługa jest własnością PayPal i jest bezpłatna, w przeciwieństwie do większości innych usług płatności mobilnych. Venmo zaczynało jako system płatności za pośrednictwem wiadomości tekstowych.

W miarę wzrostu gospodarki peer-to-peer (P2P) Venmo zamieniło się bardziej w platformę sieci społecznościowych.

W 2012 r. Venmo stało się tak popularne, że zostało przejęte przez Braintree za 26,2 mln USD. Do tego czasu Braintree był jednym z systemów płatności za usługi takie jak Airbnb i Uber, ale później został przejęty wraz z Venmo przez PayPal. Dzisiaj Venmo jest akceptowane wszędzie tam, gdzie PayPal jest akceptowany w Stanach Zjednoczonych.

Celem Venmo jest uproszczenie przelewów pieniężnych. Aby rozpocząć, musisz utworzyć konto z nazwą użytkownika i hasłem, a następnie połączyć kartę kredytową, debetową lub konto bankowe do korzystania z usługi.

Oprócz wysyłania i odbierania płatności użytkownicy mogą dodawać znajomych, a także otrzymywać od nich płatności. Otrzymane płatności można zapisać jako saldo Venmo do późniejszego wykorzystania lub natychmiast wypłacić na konto bankowe. Venmo może być również powiązane z innymi usługami jako opcja płatności.

Ponieważ jest to darmowa platforma, Venmo zarabia na opłatach transakcyjnych. Venmo nie jest obsługiwane przez reklamy, w przeciwieństwie do wielu innych bezpłatnych aplikacji mobilnych. Nie wszystkie usługi Venmo mają opłaty transakcyjne, takie jak przekazywanie środków między przyjaciółmi za pomocą karty lub konta bankowego.

Aby jednak pokryć koszty przetwarzania, Venmo pobiera 3 procent opłaty za płatności kartą kredytową. PayPal natomiast pobiera 2,9 procent opłaty za wszystkie płatności kartą debetową i kredytową. Więcej niż zarabianie pieniędzy, celem Venmo jest pomoc w promowaniu PayPal.

Czym jest kontrowersja wokół Venmo?

Badacz Hang Do Thi Duc przeanalizował ponad 200 milionów publicznych transakcji Venmo dokonanych w 2017 roku, uzyskując do nich dostęp za pośrednictwem publicznego interfejsu programowania aplikacji i był w stanie zobaczyć każdy szczegół na temat użytkowników, którzy nie zmienili swoich ustawień na prywatne.

Obejmuje to nazwiska, kwotę płatności, adresy, a także informacje finansowe. Dzięki tym informacjom mogła się wiele dowiedzieć o niczego niepodejrzewających użytkownikach Venmo.

Mimo że użytkownicy mogą zmienić swoje ustawienia na prywatne, aplikacja nie zachęca ich do tego. Dlatego większość użytkowników pozostawia swoje dane w trybie publicznym i udostępnia je każdemu w Internecie.

Dzięki tej analizie Do Thi Duc była w stanie zebrać okropne informacje osobiste o użytkownikach, które zostały zaprezentowane na stronie jej projektu „Domyślnie publicznie”. Badacz podaje przykład pięciu takich użytkowników, w tym mężczyzny, który sprzedaje konopie indyjskie w Santa Barbara i kobiety, która uwielbia upijać się fast foodami.

Czy Thi Duc był w stanie dowiedzieć się, komu dokonywano płatności i ile razy w roku, a także inne wymieniane wiadomości.

Jeśli sprzedawca marihuany robi to nielegalnie, ta publiczna informacja może go łatwo złapać. Udało jej się także prześledzić lokalizację użytkowników, w tym użytkowników, którzy odwiedzili które restauracje i kupili jakie produkty.

Chociaż tego rodzaju informacje mogą nie wydawać się wielkim problemem, osoba o złych intencjach może łatwo wykorzystać dane zebrane z Venmo w celu odnalezienia użytkownika i wyrządzenia mu krzywdy.

Można go również wykorzystać do kradzieży czyjejś tożsamości poprzez połączenie danych z innymi informacjami pobranymi z Internetu. Dane finansowe mogą również zostać skradzione, a użytkownicy pozbawieni pieniędzy.

Jeśli nadal będziesz używać Venmo?

Venmo jest użyteczną i prostą w użyciu aplikacją do płatności mobilnych od 2009 roku, ale te problemy bezpieczeństwa są plamą w serwisie. Po tym, jak nowe odkrycia dokonane przez Do Thi Duc zostały upublicznione, użytkownikom zalecono zmianę ustawień na prywatne i ostrożność w kwestii tego, co chcą pojawiać się w swoim publicznym kanale.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map