Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play? Pół miliona użytkowników Androida mówi Tak.

Mimo prób Google zminimalizowania złośliwych aplikacji znalezionych w Sklepie Play, wygląda na to, że niektóre z tych niebezpiecznych aplikacji wciąż prześlizgują się przez zabezpieczenia Google. Jeszcze inna grupa złośliwych aplikacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem została odkryta, co dodatkowo podkreśla rzeczywistość złośliwego oprogramowania w sklepie Google Play. Przeczytaj całą historię.


Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play? Pół miliona użytkowników Androida mówi Tak.

Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play? Pół miliona użytkowników Androida mówi Tak.

Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play – pełna historia

Lukas Stefanko, badacz bezpieczeństwa w ESET, ostatnio napisał na Twitterze:

Nie instaluj tych aplikacji z Google Play – to złośliwe oprogramowanie.

Detale:
-13 aplikacji
-łącznie ponad 560 000 instalacji
-po uruchomieniu ukryj się ikona
-pobiera dodatkowy plik APK i sprawia, że ​​użytkownik go instaluje (niedostępny teraz)
-2 aplikacje to #Trending
-brak legalnej funkcjonalności
-zgłoszono pic.twitter.com/1WDqrCPWFo

– Lukas Stefanko (@LukasStefanko) 19 listopada 2018 r

Według Stefana, użytkownicy Androida chcący pobrać gry z napędem wspomniane w tweecie skończyli z poważnym złośliwym oprogramowaniem. Gdy użytkownik pobierze jedną z tych gier, aplikacja zainstaluje złośliwe oprogramowanie za kulisami, a następnie usunie ikonę aplikacji. W momencie tweeta aplikacje pobrało już ponad pół miliona użytkowników. Najwyraźniej programista „Luiz O Pinto” stoi za większością tych aplikacji.

Niestety nadal nie wiemy, jaki rodzaj złośliwego oprogramowania znajduje się w tych aplikacjach. Wiemy jednak, że aplikacja pobiera ładunek z domeny zarejestrowanej dla dewelopera aplikacji ze Stambułu.

Wiemy jednak, że same aplikacje się nie otwierają. W rzeczywistości aplikacje ulegają awarii za każdym razem, gdy użytkownik próbuje uzyskać do nich dostęp. Aby dodać do tego, złośliwe oprogramowanie obecne w aplikacjach uruchamia się przy każdym włączeniu urządzenia. Ponadto szkodliwe oprogramowanie ma pełny dostęp do ruchu sieciowego urządzenia, co daje hakerowi dostęp do danych osobowych użytkownika.

Obecnie aplikacji nie można już znaleźć w Sklepie Play. Rzecznik Google potwierdził, że dane aplikacje naruszały zasady Google i „zostały usunięte ze Sklepu Play”. Mimo to obawy związane z przepisami dotyczącymi aplikacji w Sklepie Play są nadal duże. Chociaż Google zaostrzyło przepisy, które egzekwuje w aplikacjach innych firm, nadal jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli spojrzysz na ograniczenia Apple dotyczące aplikacji innych firm.

Jak zabezpieczyć urządzenie z Androidem przed niebezpiecznymi aplikacjami

Google zdecydowanie pracuje nad tym, aby ich Sklep Play był bezpieczniejszy dla wszystkich użytkowników. Biorąc to pod uwagę, nie wydaje się bardzo prawdopodobne, aby Sklep Play kiedykolwiek był w stanie zagwarantować 100% brak złośliwego oprogramowania. Z tego powodu użytkownik Androida musi być nieco bardziej ostrożny i proaktywny podczas pobierania aplikacji. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć swoje szanse na pobranie aplikacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem:

 1. Trzymaj się z dala od zewnętrznych sklepów z aplikacjami. Jeśli nie znajdziesz aplikacji w Google Play Store, nie pobieraj jej. Zewnętrzne sklepy z aplikacjami są niebezpieczne, ponieważ rzadko mają jakiekolwiek regulacje dotyczące dostępnych aplikacji. Pobranie aplikacji spoza Play Store jest dozwolone tylko w przypadku oficjalnej aplikacji poza oficjalną stroną internetową.
 2.  Sprawdź poświadczenia aplikacji. Innymi słowy, wykonaj badania. Spójrz na historię programisty w Play Store, czy mają jakieś inne aplikacje, które potwierdzają wiarygodność programisty? Jaka jest ocena aplikacji? Czy ludzie pisali recenzje o aplikacji? Najczęściej będziesz mógł sprawdzić, czy aplikacja jest warta pobrania.
 3. Pobierz i zainstaluj aplikację anty-malware na swoim urządzeniu z Androidem. Możesz sprawdzić naszą listę najlepszych aplikacji anty-malware, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą możliwą usługę. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem nie jest już opcją dla żadnego urządzenia podłączonego do Internetu i jest podstawowym narzędziem do zwalczania podejrzanych programów i aplikacji.

Możesz przeczytać ten artykuł, aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienia dotyczące bezpieczeństwa aplikacji na Androida. Osobiście sugeruję, abyś przestrzegał jak największej liczby wskazówek bezpieczeństwa, ponieważ zawsze łatwiej jest zapobiec dostępowi złośliwego oprogramowania do twojego urządzenia, niż znaleźć i usunąć zainfekowane pliki.

Złośliwe oprogramowanie w sklepie Google Play – końcowe myśli

Każdy korzysta z aplikacji, to tylko fakt naszego współczesnego życia. Pomimo ich znaczenia w naszym życiu, tak naprawdę nie myślimy o konsekwencjach pobrania zainfekowanej aplikacji. W rzeczywistości nie myślimy o złośliwym oprogramowaniu tak bardzo, jak powinniśmy, zwłaszcza o złośliwym oprogramowaniu w sklepie Google Play. Dobrą wiadomością jest to, że badacze bezpieczeństwa, tacy jak Stefanko, aktywnie pociągają Google do odpowiedzialności, a jego partnerzy ponoszą odpowiedzialność za brak bezpieczeństwa. Nadal jednak to użytkownik musi być informowany o zagrożeniach związanych ze złośliwymi aplikacjami. Wszyscy powinniśmy podjąć niezbędne środki ostrożności, aby nasze urządzenia i dane osobowe były bezpieczne i prywatne.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map