Czy routery mogą być zainfekowane wirusem lub złośliwym oprogramowaniem?

Routery należą do najważniejszych urządzeń internetowych, z których korzystamy obecnie. Prawie wszystkie połączenia internetowe są oparte na routerach, dlatego mają one do odegrania ważną rolę zarówno w domenach biznesowych, jak i prywatnych.


Czy routery mogą być zainfekowane wirusem lub złośliwym oprogramowaniem?

Czy routery mogą być zainfekowane wirusem lub złośliwym oprogramowaniem??

Nie jest powszechnie wiadomo, że routery działają w systemach operacyjnych i mają interfejsy użytkownika. To sprawia, że ​​bardzo lubią komputery codzienne, tyle że ich systemy operacyjne są bardzo podstawowe. I chociaż ich systemy nie są zaawansowane, nadal są podatne na wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że metody ataku w celu zainfekowania routera nie są tak dobrze znane. W rezultacie ludzie mogą zostać zhakowani na swoich routerach i nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Czym różnią się zabezpieczenia routera od bezpieczeństwa urządzenia?

Pod względem częstotliwości urządzenia z dostępem do Internetu są znacznie częstsze niż jakikolwiek router. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do większości urządzeń internetowych, routerów najczęściej nie można aktualizować cyfrowo. Osoba, głównie technik, musi zastosować aktualizację ręcznie przez długi proces.

Brak regularnych aktualizacji oznacza, że ​​routery stają się bardzo realnym celem hakerów i cyberprzestępców. Ponadto, ponieważ routery są używane do kierowania połączenia internetowego ze wszystkimi urządzeniami sieciowymi, idealnie nadają się do większych włamań. Wszelkie nieszyfrowane połączenia będą podlegały złośliwym wstrzyknięciom, jeśli router zostanie naruszony.

Ponadto zagrożone routery są trudniejsze do wykrycia. Ponieważ trudno jest ustalić, skąd pochodzą błędy łączności, ustalenie stanu routera jest skomplikowane. Może to prowadzić do opóźnień w wykryciu i do tego czasu uszkodzenie może już zostać wyrządzone.

Jak chronić router??

Ogólnie rzecz biorąc, najłatwiejszym sposobem włamania się do routera jest uzyskanie fizycznego dostępu do niego. Dlatego najlepiej jest zabronić dostępu do routerów. Powinny być przechowywane w miejscach, w których nieupoważnione osoby nie mogą uzyskać dostępu. Minimalizuje to ryzyko wszelkiego rodzaju włamań.

Innym ważnym aspektem ochrony routera jest utrzymywanie ich połączenia tylko z przewodami. Chociaż Wi-Fi odgrywa ważną rolę w firmach i życiu prywatnym, naraża również routery na wiele możliwości ataku. Podczas gdy Wi-Fi ułatwia wszystko, fizyczne połączenia są zawsze bezpieczniejsze niż połączenia bezprzewodowe. Jeśli umieścisz komputer w taki sposób, aby pozostawał w pobliżu routera, możesz mieć wysoki stopień bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy router nie został naruszony?

Jeśli korzystasz ze starego routera i masz słabe hasło, istnieje szansa, że ​​już może zostać zhakowany! Ale zanim zaczniesz panikować, musisz wykonać kilka kluczowych kroków, aby dowiedzieć się więcej o routerach.

Każdy router ma teraz przycisk resetowania. Ten mały przycisk jest ogólnie niedostępny przez palce. I nie bez powodu, ponieważ nie chcesz, aby router sam się resetował. Aby uzyskać dostęp do tego przełącznika, będziesz potrzebować pinezki. Włóż szpilkę, aby nacisnąć przycisk i przytrzymaj go tam przez kilka sekund. Spowoduje to zresetowanie routera. Możesz zobaczyć jego efekt, gdy migają światła.

Niektóre inne modele routerów wymagają dłuższego naciśnięcia przycisku wł. / Wył. Przez 10 sekund, aby zresetować router.

Po zresetowaniu routera konieczna będzie ponowna konfiguracja procesu bezpieczeństwa, takiego jak login, hasło itp. Jeśli router był wcześniej zagrożony, należy go teraz naprawić, ale tylko tymczasowo. Jeśli ktoś wcześniej uzyskał dostęp do routera, może to zrobić ponownie. Dlatego najlepiej zadzwonić do firmy routerowej lub technika i skonsultować się z nimi w sprawie najlepszego sposobu działania.

W niektórych przypadkach należy zmienić cały router, ponieważ niektóre złośliwe oprogramowanie nie może zostać usunięte. Jednak może nie trzeba do tego dojść. Mniej niebezpieczne trojany można usuwać stosunkowo łatwo i nie za dużo.

Jak wybrać odpowiedni router?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego lepiej jest mieć router, który trudno złamać. Najlepsze routery bezpieczeństwa na rynku komercyjnym oferują oprogramowanie typu open source, takie jak DD-WRT i Tomato.  

Teraz bardzo ważne jest, aby uzyskać najnowszy router zamiast starszego modelu. Cyberbezpieczeństwo ewoluuje szybko i codziennie pojawiają się nowe zagrożenia. Jeśli więc chcesz zabezpieczyć swoje urządzenia, absolutnie konieczne jest użycie najnowszego routera. Nie narażaj swojego bezpieczeństwa online ze względu na kilka dolarów.

Inną bardzo przydatną rzeczą jest zainstalowanie VPN bezpośrednio na routerze. Istnieją określone routery, które są dostarczane z wstępnie zainstalowanymi sieciami VPN. Kosztują więcej niż podstawowe routery, ale zapewniają także znacznie większe bezpieczeństwo. Ponadto mogą one ogólnie kosztować mniej, jeśli policzysz router i usługę VPN.

Po uzyskaniu odpowiedniego routera najlepiej jak najszybciej dostosować login i inne zabezpieczenia. Jeśli nie jesteś osobą znającą się na technologii, po prostu poproś zaufaną osobę, aby zainstalowała router dla Ciebie. Skonfigurują go poprawnie i zapewnią ci dostęp. Upewnij się, że dostęp zdalny jest zabroniony, a tylko administrator może zmienić login.

Ważne jest również, aby pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa mądrze jest regularnie zmieniać loginy. Może to nie być konieczne w przypadku prywatnych routerów domowych, ale jest prawie niezbędne dla firm. Cotygodniowa zmiana danych logowania może wydawać się nużąca, ale zarówno zabezpieczy router przed naruszeniem, jak i powiadomi w przypadku jego wystąpienia..

Co jeśli nie mogę wybrać własnego routera??

Jeśli wybierzesz połączony plan ISP, może nie być w stanie wybrać własnego routera. Nie oznacza to jednak, że musisz być narażony na zagrożenia online. Aby upewnić się, że router pozostaje bezpieczny wraz ze wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami, zainstaluj na nim VPN. Niektóre firmy VPN oferują usługi działające na routerach, takie jak Tomato i DD-WRT. Jeśli nie jesteś obeznany z technologią, oto prosty przewodnik, który pomoże Ci zainstalować VPN na routerze.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map