Jaki jest cel metadanych – w jaki sposób wpływa na działania online

Metadane to jedna z najbardziej znanych niewiadomych świata online. O ile nie pracujesz w marketingu cyfrowym i niektórych powiązanych domenach, prawdopodobnie nie wiesz o metadanych. Prawdopodobnie jednak używasz go częściej niż rozpoznajesz.


Jaki jest cel metadanych - w jaki sposób wpływa na działania online

Co to są metadane?

Najprościej mówiąc, metadane to opis dowolnego łącza lub danych na temat tego, co zapewnia łącze. W związku z tym Google i inne wyszukiwarki używają go do celów SEO. To sprawia, że ​​jest to bardzo ważne z punktu widzenia SEO. Jednocześnie może pełnić wiele innych funkcji. Przyjrzyjmy się, czym są te funkcje i jak sprawiają, że metadane są ważne.

Jakie funkcje obsługuje metadane?

Metadane służą do określania zakresu i celu wszelkich innych danych. Są to zatem dane dotyczące przedmiotu lub istoty innych danych. Jest to bardzo ważne dla wyszukiwarek, ponieważ pomaga im łatwiej odkrywać i klasyfikować dane.

Początki metadanych wynikają z systemów klasyfikacji baz danych bibliotek. Korzystając z prostego algorytmu, eksperci bibliotekoznawstwa opracowali modele bardziej efektywnego zarządzania bibliotekami cyfrowymi. Kiedy pojawiły się wyszukiwarki do zarządzania i ułatwiania dostępu do Internetu, metadane zostały przyjęte jako kluczowy element indeksujący.

W rzeczywistości, jeśli jesteś teraz online, domyślnie generujesz metadane. Wszystkie Twoje działania online, a nawet Twoja minuta po minucie, mogą towarzyszyć oznakowane metadane. Oto niektóre z najczęstszych funkcji wykonywanych online, które generują metadane:

E-mail

Do każdej wiadomości e-mail wysyłanej lub otrzymywanej na dowolny adres dołączony jest ślad cyfrowy. Jednym z największych elementów tych cyfrowych szlaków są nadchodzące metadane. Twoje metadane e-mail będą zawierać szczegółowe informacje o Tobie i Twoim adresie e-mail. Rzeczy takie jak lokalizacja serwera, pochodzenie wiadomości e-mail, zamierzony odbiorca itp. Będą częścią metadanych. W związku z tym meta dane zostaną wykorzystane do dostarczenia wiadomości e-mail.

Telefony

Opcje połączeń dostępne za pośrednictwem konwencjonalnych sieci komórkowych, a także oprogramowanie VoIP prowadzą do generowania metadanych. Pozwala to na szybsze połączenie i lepsze rejestrowanie samego połączenia. Metadane dla zaawansowanych połączeń mogą również zawierać inne ważne informacje, takie jak lokalizacja GPS zaangażowanych stron.

Media społecznościowe

Media społecznościowe używają ogromnej ilości metadanych tylko ze względu na bogactwo i wszechstronność ich treści. Wszystkie media na nim wymagają własnego śladu, a także zezwolenia na wykorzystanie jako czynniki i zasady dotyczące galaktyki. Wymaga to użycia bardzo ubogich metadanych, które mogą zarówno ułatwić efektywne wykorzystanie mediów, jak i prawidłowy zapis. Istnieją również różne typy metadanych w zależności od celu opisywanego zestawu danych. Mogą to być różne zestawy danych, od pojedynczych zestawów danych, po dowolny zestaw danych demograficznych mediów społecznościowych.

Strony internetowe

Strony internetowe są oryginalnym medium online wykorzystującym metadane. Nadal to robią do tej pory. Każda strona i każdy element na każdej stronie ma swoje własne metadane. To może sprawić, że strony internetowe będą naprawdę ciężkie w zależności od sumy elementów w nich zawartych. Wpływa to również na ich pozycję w wyszukiwarkach i łatwość indeksowania.

Biblioteki multimediów cyfrowych

Wszystkie rodzaje mediów są klasyfikowane i wykorzystywane na podstawie metadanych. W rzeczywistości metadane stanowią rdzeń wszystkich funkcji klasyfikacji, przechowywania i wyszukiwania. Praktycznie każdy system cyfrowego przechowywania danych będzie używał jakiejś formy metadanych, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do danych.

Jaki jest cel metadanych w Internecie?

Metadane w większym kontekście internetowym działają tak samo, jak adresy działają na poczcie. Mają być używane do dostarczenia odpowiednich pakietów danych we właściwym miejscu docelowym tak szybko, jak to możliwe. W przypadku przekazywania danych metadane pełnią jeszcze większą funkcję, zapewniając odpowiednie informacje do dostarczenia.

Zasadniczo cała komunikacja prowadzona online w dużej mierze opiera się na metadanych. Bez obecności tych danych skuteczna komunikacja, rejestrowanie i wyszukiwanie informacji nie byłyby możliwe. Biorąc to pod uwagę, wykorzystanie i obecność metadanych stanowią pewne ryzyko dla Twojej prywatności. Zobaczmy, jak można wykorzystać przeciwko tobie metadane z twoich działań online.

W jaki sposób metadane wpływają na prywatność użytkowników online?

Ponieważ wszystkie metadane są oparte na osobistych działaniach, użytkownik jest do pewnego stopnia narażony na szwank. Jest to problematyczne tylko wtedy, gdy metadane wykraczają poza zbieranie minimalnych wymaganych informacji do transmisji danych.

Co więcej, metadane są głównym źródłem informacji dla zwykłego trio szpiegów online – rządowych agencji nadzoru, hakerów i reklamodawców. Mogą wykorzystywać Twoje dane, aby zrozumieć, co lubisz, a tym samym nie podważają Twojego bezpieczeństwa online. W niektórych przypadkach może to również zagrozić bezpieczeństwu w prawdziwym życiu.

Niestety metadane są praktycznie wszechobecne i jeśli w jakikolwiek sposób korzystasz z Internetu, będziesz go potrzebować. Do sprawnego funkcjonowania w Internecie potrzeba metadanych jest niezbędna, dlatego twoja prywatność zostanie zagrożona. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby jak najmniej narażać się na zagrożenia online.

W jaki sposób VPN może zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w Internecie?

VPN lub Virtual Private Network to oprogramowanie, które ustanawia dla ciebie prywatny tunel przez Internet. Ten protokół tunelowania chroni Ciebie i Twoje urządzenie przed ingerencją z zewnątrz. Protokół korzysta z zaawansowanego szyfrowania, aby zabezpieczyć połączenie i zamaskować aktywność online. Oznacza to, że tylko Ty jesteś świadomy tego, co robisz.

Ponadto tylko Ty i Twój zamierzony odbiorca możecie zobaczyć wymieniane wiadomości. VPN oferuje szereg innych zastosowań, takich jak dostęp do informacji zablokowanych w twoim obszarze IP, dostęp do usług niedostępnych w twoim regionie itp.

Chociaż VPN nie może zapobiec generowaniu metadanych, może maskować twoje działania, a tym samym powodować, że metadane są niedokładne. To znacznie utrudnia korzystanie z niego do lokalizowania i tworzenia banku informacji. Wybierz niezawodną płatną sieć VPN, aby już dziś zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map