Shadowsocks VS VPNS – Jaka jest różnica?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między Shadowsocks a VPNami? Nie szukaj dalej. W tym artykule postaram się pokazać Shadowsocks VS VPN, aby pokazać różnice w ich funkcjonalności, aspekcie bezpieczeństwa i ich ogólnym przeznaczeniu. Wyjaśnię również, kiedy i dlaczego potrzebujesz jednego z tych narzędzi.


Shadowsocks VS VPNS - Jaka jest różnica?

Shadowsocks VS VPNS – Jaka jest różnica?

Shadowsocks VS VPN – Funkcjonalność

Na początek omówimy funkcje zarówno VPN, jak i Shadowsocks.

VPN to wirtualne sieci prywatne. Działają jako narzędzia cyberbezpieczeństwa które (1) szyfrują dane i (2) przekierowują cały ruch przez ich własne bezpieczne serwery. Pozwala to VPNom zabezpieczyć twoje dane, upewnić się, że twoje połączenie jest prywatne i zapewnić ci anonimowość w Internecie. Ponieważ przekierowują cały ruch w sposób niedyskryminujący, w rezultacie zmieniają również twój publiczny adres IP. Oznacza to, że oprócz tego, że są narzędziem cyberbezpieczeństwa, sieci VPN mogą również pomóc ominąć ograniczenia geograficzne.

Shadowsocks jest trochę inny. Po pierwsze, jest to bardziej pełnomocnik niż VPN. W rzeczywistości nie jest to wcale VPN. Shadowsocks koncentruje się głównie na omijaniu ograniczonych treści. Głównym powodem, dla którego istnieje shadowsocks, jest to, że chiński programista chciał ominąć Wielką Zaporę Chin i uzyskać dostęp do Internetu bez ograniczeń. Biorąc to pod uwagę, Shadowsocks nie robi nic dla twojej prywatności lub anonimowości. Nie szyfruje wszystkich danych, nie przekierowuje całego ruchu i nie maskuje twojego adresu IP. Shadowsocks korzysta z protokołów HTTPS i SOCKS5, aby ukryć część ruchu, który kieruje przez serwer. Ukrywa to, jakie działania wykonujesz online przed swoim dostawcą usług internetowych. Jedyne cienie danych szyfrują to ruch, który przesyła do serwera proxy. W przypadku osób znających się na technologii jest to ograniczone do pakietów danych TCP (a czasem UDP).

Dzięki VPN, Twój dostawca usług internetowych lub osoba trzecia w ogóle nie może zobaczyć, co robisz online. Dzięki Shadowsocks Twój dostawca usług internetowych może zobaczyć Twój ruch, ale nie będzie w stanie powiedzieć, co naprawdę robisz w Internecie.

Shadowsocks VS VPNs – Bezpieczeństwo

Teraz, gdy rozumiemy różnicę w funkcjonowaniu sieci VPN i Shadowsocks, omówimy aspekt bezpieczeństwa obu tych narzędzi.

W sieciach VPN bezpieczeństwo to funkcjonalność. Szyfrują cały ruch i zapewniają bezpieczeństwo wszystkich danych. Sieci VPN chronią Cię przed możliwą kradzieżą danych i potencjalnymi włamaniami.

Tak więc bezpieczeństwo jest zdecydowanie dużym czynnikiem, jeśli chodzi o VPN.

Shadowsocks jednak tak nie jest. Bezpieczeństwo jest nadal funkcją Shadowsocks, ale nie jest tak daleko, jak VPN. Widzisz, dane, które Shadowsocks dokonuje przekierowania, są szyfrowane, ale to nie znaczy, że wszystkie twoje dane są. Ponieważ shadowsocks chce ominąć ograniczenia bezpośrednio pod nosem ISP, musi upewnić się, że ruch widziany przez ISP nie wygląda inaczej.

Innymi słowy, VPN są bezpieczne ze względu na pełne szyfrowanie danych. Shadowsocks szyfruje tylko dane, które przekierowuje. Jednak żadna firma zewnętrzna nie może powiedzieć, że korzystasz z Shadowsocks… co ma znaczenie dla bezpieczeństwa, prawda?

Shadowsocks VS VPNs – model zagrożenia

Pozwól mi najpierw wyjaśnić, czym jest model zagrożenia.

W dziedzinie cyberbezpieczeństwa badacze wykorzystują modelowanie zagrożeń do oceny słabych punktów. Innymi słowy, jest to sposób oceny, skąd może pochodzić zagrożenie. Zarówno VPN, jak i Shadowsocks to rozwiązania, które zostały utworzone w oparciu o określone modele zagrożeń.

Sieci VPN to narzędzia chroniące Ciebie i Twoje połączenie przed zakłóceniami z zewnątrz. Tj. Sieci VPN zostały stworzone z myślą o zagrożeniu atakujących, hakerów i organów nadzoru.

Shadowsocks został stworzony wyłącznie w celu obejścia ograniczeń nałożonych przez twojego dostawcę usług internetowych.

Tak więc model zagrożenia VPN różni się od modelu zagrożenia Shadowsocks. Ponieważ model zagrożenia jest różny dla obu tych usług, przeznaczenie tych narzędzi jest różne.

Shadowsocks VS VPNs – Który powinienem dostać?

Na podstawie tych modeli powinieneś być w stanie łatwo zdecydować, czy potrzebujesz VPN czy Shadowsocks.

Czy martwisz się o swoją prywatność w Internecie? Następnie skorzystaj z VPN.

Czy jesteś w kraju, który egzekwuje wiele ograniczeń w Internecie? Shadowsocks to usługa, której powinieneś szukać.

Muszę zauważyć, że sieci VPN nie wymagają konfiguracji na komputerach ani urządzeniach mobilnych. Wszystko, co musisz zrobić z VPN, to pobrać wyznaczoną aplikację. Shadowsocks, jako serwer proxy, będzie wymagał pewnej konfiguracji. Ponieważ sieci VPN przekierowują cały ruch, nie musisz informować programu, że zamierzasz z niego korzystać. Po prostu włącz VPN i rób swoje. W Shadowsocks jest jednak trochę inaczej. Ponieważ selektywnie przekierowuje ruch, musisz wybrać ruch, który chcesz przekierować.

Końcowe myśli – Shadowsocks VS VPN

Proszę bardzo, Shadowsocks VS VPN w pigułce. Jak widać, oba narzędzia działają na różne sposoby i są wykorzystywane do różnych celów. Jeśli utkniesz w podejmowaniu decyzji między VPN lub Shadowsocks, musisz dokładnie określić, czego chcesz od któregoś z narzędzi, zanim będziesz mógł dokonać wyboru. To powiedziawszy, powinieneś poważnie rozważyć posiadanie obu narzędzi w swoich arsenałach dla krajów takich jak Chiny, Arabia Saudyjska, Etiopia, Iran, Syria i Wietnam.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map