10 krajów z najgorszą cenzurą internetową w 2020 roku

Chcesz wiedzieć, które kraje mają najgorszą cenzurę internetową w 2020 roku? Nie szukaj dalej. Na podstawie badań zebranych od Freedom House i Reporterów bez granic opracowaliśmy listę 10 najgorszych krajów pod względem wolności w Internecie.


10 najlepszych krajów o najgorszej cenzurze internetowej w 2018 r

10 krajów z najgorszą cenzurą internetową w 2020 roku

Jeśli planujesz przeprowadzić się lub wybrać się na wycieczkę do jednego z krajów wymienionych na tej liście, zalecamy skorzystanie z VPN w celu ominięcia cenzury internetowej i zachowania anonimowości podczas przeglądania Internetu.

10 krajów z najgorszą cenzurą internetową w 2020 r. – Krótki przegląd

  1. Chiny
  2. Syria
  3. Etiopia
  4. Iran
  5. Kuba
  6. Uzbekistan
  7. Wietnam
  8. Arabia Saudyjska
  9. Pakistan
  10. Bahrajn

Cenzura internetowa w 2020 r. – Co dzieje się na całym świecie?

Według zarówno Reporterów bez Granic, jak i Freedom House, ogólnie zmniejsza się swoboda korzystania z Internetu na całym świecie. Ten spadek nie jest niczym nowym. Jest to siódmy rok z rzędu, gdy globalna wolność Internetu zrobiła krok wstecz.

Obecnie większość krajów cenzuruje niektóre treści w Internecie w celu promowania bezpieczniejszych doświadczeń online dla swoich obywateli. Większość krajów blokuje strony internetowe zajmujące się nielegalnymi treściami, nawet jeśli są one klasyfikowane jako bezpłatne i nie bez powodu. Jednak inne kraje postrzegają Internet jako „niebezpieczne” narzędzie, do którego obywatele nie powinni mieć pełnego dostępu.

Dlaczego cenzurujesz Internet??

Jedną z rzeczy, które zauważysz na poniższej liście, jest to, że wszystkie one blokują witryny związane z organizacjami praw człowieka. Czemu? Prosty. Strony te mogą uczyć, jakie są podstawowe prawa człowieka. Jeśli kraj zablokuje te strony, w jaki sposób jego obywatele rozpoznają naruszenia praw człowieka?

Inną powszechną praktyką cenzury jest blokowanie stron promujących poglądy polityczne, które bezpośrednio sprzeciwiają się reżimowi w kraju. Podobnie jak w przypadku pierwszego wspólnego bloku, strony te mają możliwość pokazania, co jest nie tak z panującym klimatem politycznym w kraju. Aktywiści, blogerzy i dziennikarze nie mają platformy do omawiania niedyskrecji rządu danego kraju. Do tego stopnia, że ​​platformy mediów społecznościowych, jeśli nie są zbanowane, są ściśle monitorowane. E-maile i komunikacja osobista online również są objęte tym samym zakresem. Promuje to kulturę autocenzury wśród obywateli i mieszkańców tych krajów.

Innymi słowy, cenzura internetowa w 2929 r. Służy kontroli informacji dostępnych dla obywateli krajów z reżimami obstrukcyjnymi. Bez tych informacji rządy te mogą kontrolować, co i jak myślą ich obywatele.

Pomyśl o tym. Jeśli nie wiesz, czym naprawdę jest demokracja, jak możesz tego wymagać od swojego rządu? Kontrolując źródło informacji, kontrolujesz sposób, w jaki postrzegają otaczający świat.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o 10 krajach z najgorszą cenzurą internetową w 2020 roku na świecie.

10 krajów z najgorszą cenzurą internetową w 2020 roku

Oto kraje, które mają najgorsze przepisy i cenzurę online:

Chiny

Gdy dowiesz się o Wielkiej zaporze ogniowej w Chinach, możesz spodziewać się, że kraj ten będzie numerem 1 najbardziej cenzurowanym krajem na świecie. Internet w Chinach jest drastycznie inny niż gdziekolwiek indziej. Chiński rząd nie tylko blokuje każdą stronę internetową, która sprzeciwia się reżimowi komunistycznemu, ale także każdą stronę, która promuje coś, co nazywają „zachodnią” mentalnością. Facebook, Instagram, Snapchat i Twitter są zablokowane w Chinach kontynentalnych z obawy przed wprowadzeniem bardziej zglobalizowanej mentalności w tym kraju. Aplikacje VoIP, takie jak WhatsApp i Skype, są również blokowane przez rząd, aby ułatwić monitorowanie komunikacji ich obywateli. Kraj regularnie uwięził, zabija i zakazuje działaczy, blogerów i dziennikarzy sprzeciwiających się reżimowi. Strony internetowe zajmujące się organizacjami praw człowieka są oczywiście niedostępne w chińskim Internecie.

Aby dodać do tego wszystkiego, chińska zapora skutecznie blokuje również popularne narzędzia, których ludzie używają do ominięcia tych ograniczeń. Serwery proxy i sieci VPN są w większości niedostępne w całym kraju. Tak bardzo, że chińscy programiści musieli stworzyć zupełnie nowe narzędzie, aby ominąć te cenzury, nie dając się złapać.

Syria

Mimo że Syria nie wdrożyła jeszcze ogólnokrajowej zapory ogniowej, takiej jak Chiny, wciąż jest drugim najgorszym internetem na świecie. Rząd syryjski i państwo islamskie monitorują komunikację online, media społecznościowe, blogi i ogólnie ruch. Podobnie jak w pozostałej części tej listy, strony internetowe zajmujące się organizacjami praw człowieka, aktywizmem politycznym i wszelką wrażliwością antyrządową są niedostępne w tym kraju.

Ponadto rząd Syrii regularnie całkowicie odcina dostęp do Internetu. Z drugiej strony obszary znajdujące się pod kontrolą Państwa Islamskiego nie mają się lepiej. Podobnie jak w przypadku reżimu syryjskiego, IS ogranicza również dostęp do Internetu w oparciu o wydarzenia militarne. Infrastruktura telekomunikacyjna w Syrii jest najgorsza na Bliskim Wschodzie i wciąż się pogarsza w miarę trwania wojny.

Etiopia

Etiopia nie jest krajem, w którym wiele osób spodziewałoby się, że zajmie tak wysoką pozycję na liście krajów o najgorszej cenzurze internetowej w 2018 roku. Cenzura w Etiopii opiera się na braku dostępu do Internetu bardziej niż na blokowaniu i filtrowaniu.

Rząd ściśle monitoruje Internet dzięki temu, że ma tylko jednego dostawcę usług internetowych dla całej Etiopii. Rząd regularnie monitoruje i kontroluje komunikację swoich obywateli, w tym ich osobiste e-maile. Zakazuje również wszelkich stron internetowych, które mają opozycyjne poglądy w stosunku do partii rządzącej. Podobnie jak w przypadku innych krajów z tej listy, Etiopia ogranicza dostęp do organizacji praw człowieka i międzynarodowych stron z prawami cyfrowymi.

Rząd Etiopii stosuje również blokadę słów kluczowych przy wyborze witryn do zablokowania. Oznacza to, że czasami nieszkodliwe niepolityczne strony internetowe również zostają wciągnięte w cenzurę. W związku z tym nie ma możliwości dowiedzenia się, które strony internetowe są blokowane w danym momencie. Rząd Etiopii nie opublikował oficjalnej listy niedostępnych stron internetowych do tej pory.

Iran

Chociaż Iran znalazł się na czwartym miejscu na naszej liście, należy zauważyć, że przepisy dotyczące cenzury w tym kraju uległy ostatnio poprawie. Ta poprawa opiera się na wzroście dostępności Internetu i przyspiesza obserwację republiki w ciągu ostatnich 2 lat. Mimo to Iran nadal mocno cenzuruje swój Internet. W rzeczywistości Iran zachęca swoich obywateli do korzystania z mocno monitorowanej krajowej sieci internetowej SHOMA na różne sposoby.

Jednym ze sposobów, w jaki rząd zachęca do korzystania z tego intranetu, jest uczynienie go bardziej przystępnym. Irańczycy muszą dodatkowo płacić, aby korzystać z globalnego Internetu, jednocześnie mając na uwadze ograniczenia i regulacje nałożone przez rząd.

Oprócz blokowania stron internetowych związanych z organizacjami praw człowieka i aktywizmem online, platformy mediów społecznościowych takie jak Facebook, YouTube i Twitter są blokowane w Iranie. Telegram i Instagram mają dużą obecność w irańskim ekosystemie i jako takie są ściśle monitorowane. Sieci VPN są bardzo popularnymi narzędziami dla Irańczyków, ale nawet ich dostęp może być czasami ograniczony.

Kuba

Kuba jest najmniej połączonym krajem w Ameryce Łacińskiej. W rzeczywistości mobilny internet dopiero niedawno stał się dostępny dla kilku wybranych Kubańczyków. Do tej pory połączenia domowe są nadal rzadkie na całej wyspie, albo z powodu braku zatwierdzenia połączenia przez rząd lub ze względu na koszt takiego połączenia.

Rząd kubański monitoruje i filtruje treści online, zwłaszcza te związane z niezgodą rządu i antykomunistycznymi pomysłami. Jednak głównym powodem, dla którego Kuba jest piątym najgorszym krajem cenzury internetowej w 2020 r., Jest brak dostępu do Internetu w tym kraju. Mobilny i domowy dostęp do Internetu jest rzadkością, ponieważ tylko obywatele posiadający zgodę rządu mają dostęp do tych usług. Rząd kubański zmusza swoich obywateli do korzystania z łatwo monitorowanego intranetu. Jednak nawet ta usługa stanowi prawie 10% średniego miesięcznego wynagrodzenia na Kubie za godzinę łączności.

Uzbekistan

Uzbekistan, choć nadal bardzo restrykcyjny w zakresie połączenia internetowego i dostępu, może zmierzać w kierunku reform w zakresie cenzury.

Mimo to kraj ten nadal należy do 10 najgorszych krajów z cenzurą internetową w 2020 r. Władze uzbeckie ograniczają dostęp do treści, które sprzeciwiają się panującej partii politycznej. Strony internetowe zajmujące się problemami społecznymi w Uzbekistanie są również mocno filtrowane i ograniczone. Podczas gdy platformy społecznościowe, takie jak Facebook, YouTube i Twitter, nie są zakazane w tym kraju, rząd zdecydowanie promuje korzystanie z ich uzbeckich odpowiedników. Wielkoskalowe filtrowanie i monitorowanie na stronach mediów społecznościowych narzuciło autocenzurę większości użytkowników Internetu w Uzbekistanie.

Wietnam

W Wietnamie w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła ogromna poprawa dostępności Internetu. Mimo to środowisko cenzury, filtrowania treści i monitorowania komunikacji wciąż stawia Wietnam jako 7. kraj na tej liście. Wietnam regularnie blokuje platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook i Instagram, bez wyjaśnienia.

Treści o nastrojach antyrządowych są stale niedostępne w całym kraju. Jednak najciekawsze w przepisach wietnamskich jest wyraźny nacisk na ograniczenie treści społecznościowych i politycznych. Sprzyja to środowisku autocenzury między dziennikarzami, blogerami i użytkownikami mediów społecznościowych jako całości.

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska stosuje bardziej restrykcyjne środowisko internetowe niż zbanowane. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Instagram i Twitter, są dostępne w SA. Jednak rząd ściśle reguluje zawartość tych platform. Dziennikarze, blogerzy i obywatele praktykują surową autocenzurę, jeśli chodzi o politykę, religię i rodzinę królewską. Usługi VoIP są blokowane na terenie kraju, chociaż ich uzasadnienie jest bardziej ukierunkowane na monopolizację telekomunikacji niż cokolwiek innego.

Arabia Saudyjska regularnie blokuje strony internetowe, które uważa za szkodliwe, nielegalne, antyislamskie i obraźliwe. Witryny rozpowszechniające materiały chronione prawem autorskim, takie jak Pirate Bay, są również niedostępne. Dostawcy usług internetowych w Arabii Saudyjskiej zakazują również witryn internetowych i mediów społecznościowych, które omawiają prawa człowieka i opozycyjne organizacje polityczne. Mimo to władze Arabii Saudyjskiej są bardzo przejrzyste, jeśli chodzi o zablokowane treści i strony internetowe. Wielu użytkowników Internetu w Arabii Saudyjskiej korzysta z VPN, aby uzyskać dostęp do globalnego Internetu, nawet jeśli tylko VPN najwyższej klasy są w stanie ominąć ograniczenia kraju. Arabia Saudyjska blokuje jednak Tor.

Pakistan

W 2016 r. Pakistan przyjął ustawę o zapobieganiu przestępstwom elektronicznym, która zwiększyła zdolność rządu do uwięzienia pakistańskich użytkowników Internetu za krytykę krajowego systemu sądowego, wojska i ogólnie islamu. Platformy społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter, regularnie spotykają się z zakazami opartymi na powyższych kryteriach. Kraj regularnie monitoruje doniesienia o protestach opozycyjnych do tego stopnia, że ​​wiele pokojowych protestów całkowicie pozbawionych jest mediów.

Rząd często wyłącza mobilny internet w całym kraju i nie zapewnia dostępu do Internetu na wielu obszarach wiejskich i zachodnich Pakistanu. Strony należące do opozycyjnych partii politycznych w Pakistanie są również regularnie blokowane, bez wyjaśnienia, dlaczego te bloki są egzekwowane. Po serii niezależnych aresztowań blogerów dziennikarze, blogerzy i obywatele zaczęli przestrzegać ścisłych praktyk autocenzury. Jest to najbardziej widoczne w przypadku tematów związanych ze sprawiedliwością społeczną, opozycją polityczną lub nastrojami antyislamskimi.

Bahrajn

Bahrajn może pochwalić się jednymi z najlepszych penetracji Internetu i prędkości na świecie, ale rząd poczynił ogromne kroki w celu stłumienia sprzeciwu w Internecie. Strony internetowe i treści sprzyjające szyickim przywódcom mniejszości i partiom politycznym regularnie podlegają filtrom i zakazom. Rząd okresowo filtruje i zakazuje stron internetowych i treści sprzyjających mniejszości szyickiej i jej przywódcom. W rzeczywistości dostęp do Internetu w całości nie istniał w szyickim mieście Diraz, które do dziś zajmuje się godziną policyjną.

Rząd Bahrajnu stale blokuje strony internetowe i platformy mediów społecznościowych partii opozycyjnych. Wiadomości muszą uzyskać zgodę dyrekcji mediów w Bahrajnie, aby móc dzielić się wiadomościami na swoich stronach internetowych i stronach w mediach społecznościowych. Dobra wiadomość jest taka, że ​​sieci VPN i serwery proxy są nadal łatwo dostępne do użytku w Bahrajnie, ponieważ rząd nie był w stanie wymusić zapory sieciowej wystarczająco silnej, aby zablokować te narzędzia.

Niehonorowe wspomnienia:

Oto kraje, które nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, ale zasługują na wzmiankę o obu przypadkach:

 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 2. Egipt
 3. Rosja
 4. Tajlandia
 5. Gambia
 6. indyk

10 krajów z najgorszą cenzurą internetową w 2020 r. – końcowe myśli

Oto 10 najgorszych krajów dla cenzury internetowej w 2020 r. Należy pamiętać, że Korea Północna nie jest dostępna na tej liście z powodu jej wyobcowania od reszty świata. W przeciwnym razie byłby najgorszym krajem dla Internetu w ogóle. Jak zawsze, jeśli planujesz przeprowadzić się do jednego z tych krajów, zalecamy podjęcie środków ostrożności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. Możesz skorzystać z wiarygodnego dostawcy usług VPN, takiego jak ExpressVPN, aby ominąć ograniczenia występujące w tych krajach. Będziesz także mógł ominąć praktyki nadzoru i monitorowania wspomnianych wyżej rządów.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map