Aplikacje na Androida i iOS, które stanowią zagrożenie dla Twojej prywatności

Prywatność to możliwość kontrolowania, jakie informacje o sobie są dostępne dla innych. W związku z niedawnym wzrostem liczby aplikacji na smartfony, zarówno świadomie, jak i nieświadomie, odrzucamy naszą prywatność. Zgodnie z panującym trendem stale pobierasz nowe aplikacje na smartfona z Androidem. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że ćwiczenie to może być źródłem poważnych problemów. Jeśli aplikacje są pobierane z nieznanych i niezweryfikowanych źródeł, ryzyko jest jeszcze większe. Skłonność do pobierania płatnych aplikacji bez żadnych kosztów jest niewątpliwie nie do odparcia. Faktem jest, że smartfony Google z Androidem są bardziej narażone na ataki hakerów niż telefony z systemem Windows firmy Microsoft lub Apple iOS. W tym przewodniku przyjrzymy się aplikacjom, które mogą zagrażać prywatności Twojego telefonu. Możesz także znaleźć listę aplikacji, które pomogą Ci chronić bezpieczeństwo swojego urządzenia.


Aplikacje na Androida i iOS, które stanowią zagrożenie dla Twojej prywatności

Android & Aplikacje na iOS, które zagrażają Twojej prywatności

Jak wpływa to na system Android??

Niedawny i wyczerpujący raport Trend Micro na temat aplikacji pokazuje, że nowe złośliwe oprogramowanie znane jako Godless może wpływać na prawie 90% wszystkich urządzeń z Androidem. To złośliwe oprogramowanie usuwa system operacyjny bez wiedzy użytkownika. Następnie hakerzy przejmują pełną kontrolę nad wszystkimi niechcianymi aplikacjami zainstalowanymi w telefonie.

Raport Trend Micro ostrzega również, że potencjalne aplikacje dla bezbożnych operatorów są dostępne do pobrania w oficjalnym sklepie Google Play.

Kolejny raport opublikowany przez zespół antywirusowy Norton firmy Symantec wskazuje, że prawie 50% wszystkich indyjskich użytkowników smartfonów pozwala osobom z zewnątrz uzyskać dostęp do poufnych danych mobilnych i kontaktów telefonu do dowolnej aplikacji. Zaskakujące jest to, że 40% takich użytkowników telefonu zezwoliło nawet na dostęp do aparatu swojego telefonu. Raport stwierdza również, że pobłażanie sobie przez większość użytkowników było główną przyczyną takich rosnących zagrożeń.

Według opublikowanych statystyk na urządzenia z Androidem dostępnych jest aż 48 000 aplikacji, a aplikacja otrzymuje pozwolenie od systemu operacyjnego za pośrednictwem telefonu komórkowego. Te uprawnienia umożliwiają aplikacjom wykonywanie wielu czynności, takich jak rozpoczynanie połączeń telefonicznych, czytanie SMS-ów lub identyfikowanie czyjejś lokalizacji telefonu. Ale aplikacje mogą również uzyskiwać dostęp do danych osobowych w celach niezgodnych z prawem.

Ponadto około 5% aplikacji na Androida można nawiązywać połączenia z określonym numerem. Kolejne 2% aplikacji może przesyłać SMS-y na nieznany numer premium bez udziału użytkownika.

Mimo że znaczna większość takich aplikacji została opracowana ze wspaniałymi lub altruistycznymi intencjami, były też różne odmiany. Aplikacja do phishingu bankowego o nazwie Droid09 została zidentyfikowana i wyeliminowana z Android Market.

Lista aplikacji, które poprawiają prywatność i bezpieczeństwo Androida

Możesz użyć następujących aplikacji na Androida, wszystkie dostępne w sklepie Google Play, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego smartfona.

 • ExpressVPN
 • Signal Private Messenger
 • Bezpieczne połączenie
 • SSE – Universal Encryption App
 • Crypt4All Lite (AES) 
 • Orbot: Proxy z Tor 
 • AppLock 

Kąt iOS

Podobnie jak Android, także Apple iOS również nie jest odporny na takie zagrożenia. W niedawnej sprawie Apple został oskarżony w procesie sądowym, w którym powód twierdził, że Pandora, usługa Apple do strumieniowego przesyłania muzyki, i kilka innych osób przekazało dane osobowe użytkowników do niektórych sieci reklamowych bez ich zgody.

W petycji wspomniano również, że niektóre aplikacje Apple celowo sprzedają informacje do sieci reklamowych, w tym wiek, lokalizację, dochód, płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne i poglądy polityczne. Pandora otrzymała wezwanie do sądu w miarę postępów procesu.

W niedawnej przeszłości pod skaner umieszczono 101 popularnych aplikacji na Androida i iOS. Zaskakujące odkrycie polegało na tym, że 56 z nich przekazało unikalny identyfikator urządzenia telefonu innym firmom bez żadnej wiedzy użytkownika ani pozwolenia. 47 aplikacji ujawniło lokalizację telefonu, a 5 wysłało informacje o płci, wieku oraz inne dane osobowe. Wiadomo, że wersje gier wideo o nazwie Paper Toss na Androida i iOS przekazały numer identyfikacyjny telefonu pięciu firmom reklamowym.

Jeśli te telefony będą robić rzeczy same, dlaczego nie zrobić właściciela kanapki z indykiem!

Najważniejsze jest to, że aplikacje osobiste wysyłają więcej danych osobowych niż aplikacji na Androida. Stało się to obecnie powodem do poważnych obaw na całym świecie, ponieważ coraz więcej danych wycieka w niepowołane ręce, powodując alarmujący wzrost liczby cyberprzestępstw, w szczególności ataków hakerskich.

Ponownie, jeśli te telefony mogą to zrobić, dlaczego nie umyć za nie samochodu właściciela! A może zrób coś, co jest pozytywne dla właściciela!?

Aplikacje do ochrony prywatności i bezpieczeństwa na iOS

 • Sygnał
 • Cichy telefon
 • Wickr
 • Telegram
 • LastPass
 • Przeglądarka cebuli
 • 1Blocker

Uprawnienia aplikacji

Gdy użytkownik pobiera aplikacje ze Sklepu Play, ten ostatni pokazuje, do czego ma dostęp w telefonie użytkownika. Mimo że nie jest to ryzyko bezpieczeństwa zeszytu, zdecydowanie jest to godne uwagi zagrożenie prywatności. Pozwala aplikacji na dostęp do danych i sprzętu w telefonie, co może nie być konieczne. Jedynym sposobem, aby temu zapobiec, jest uważne przeczytanie listy dostępu. Następnie usuń niechciane i nie pobieraj ich. Funkcji Uprawnienia aplikacji można używać do kontrolowania, czy każda aplikacja ma indywidualny dostęp do kamery telefonu, mikrofonu i listy kontaktów.

Dylemat prywatności Facebooka, Twittera i mediów społecznościowych

Pomimo wysiłków Facebooka, aby lepiej chronić prywatność użytkowników, z pewnością wiąże się to z pewnym ryzykiem związanym z prywatnością przy każdym pobieraniu popularnej aplikacji społecznościowej na smartfona. Powodem tego jest to, że Facebook stale przeprowadza testy na swoich użytkownikach, głównie bez ich wiedzy. Na przykład Facebook korzysta z Twojej lokalizacji podczas sugerowania znajomych. Nie możesz nawet zarejestrować się na Facebooku za pomocą wymyślonej nazwy. Jeśli spróbujesz to zrobić, Facebook poprosi Cię o podanie identyfikatora instytucji rządowej!

Możesz się zastanawiać, dlaczego globalne firmy takie jak Facebook, Twitter czy Google mogą zagrażać prywatności ich użytkowników. Wszystko sprowadza się do pieniędzy. Gromadząc więcej informacji o Tobie, usługi te będą mogły bombardować Cię reklamami kierowanymi przez użytkowników.

Ludzie, którzy swobodnie i chętnie dzielą się prywatnymi informacjami, takimi jak adres e-mail, numer telefonu, lokalizacja, a nawet numer ubezpieczenia społecznego, to jednak najbardziej niepokojący trend ze wszystkich. Badania wykazały, że ludzie ujawnią w Internecie więcej danych osobowych niż osobiście.

Środki ochronne

Niedawno opublikowaliśmy artykuł, który obszernie opisuje wszystkie środki, które możesz podjąć, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo swojego smartfona. Dzięki stale rosnącej liczbie nieoficjalnych i nieoficjalnych sklepów z aplikacjami, kilka smartfonów posiadających własne sklepy z aplikacjami zachęca użytkowników poprzez zniżki i darmowe aplikacje. Pamiętaj, że każda aplikacja pobrana z nieznanego źródła, która nie wchodzi w zakres oryginalnego sklepu Google Play, stanowi potencjalne ryzyko.

Wynika to z faktu, że sklepy te nie weryfikują często takich aplikacji pod kątem prywatności, bezpieczeństwa i złośliwego oprogramowania. Co więcej, aplikacje poboczne z dowolnej witryny stanowią potencjalne ryzyko, ponieważ nie ma się pojęcia, czy ktoś manipulował podstawowym kodem aplikacji. Podobnie najlepiej jest unikać rootowania, ponieważ zastępuje on wszelkie ograniczenia bezpieczeństwa wprowadzone przez producenta telefonu lub programistę. Uważaj tam!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map