Brzydka prawda o tym, jak Facebook wykorzystuje twoje prywatne dane

Żyjemy w czasach boomu w mediach społecznościowych, w którym fałszywe wiadomości, kierowane przez menedżerów mediów społecznościowych wypełnionych pychą, dominują w naszych ramach czasowych. Mówiąc o serwisach społecznościowych, pojawia się pierwsze imię Facebook – platforma, która zmieniła sposób, w jaki świat pozostaje w kontakcie, i ogromny dostawca fałszywych wiadomości. Co więcej, trudno jest znaleźć zbyt wiele osób, które nie są na Facebooku lub które nigdy wcześniej z niego nie korzystały. Łatwość i wygoda pozostawania w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną za pośrednictwem Facebooka jest tak wysoka, że ​​większość ludzi nie zastanawia się, czy ich prywatne informacje są wykorzystywane i wykorzystywane przez twórcę Marka Zuckerburga. Zasadniczo Facebook są sprzedając twoje prywatne dane oferentowi, który zaoferował najwyższą cenę, nawet jeśli twierdzą inaczej. Ale jak dokładnie to robią?


Brzydka prawda o tym, jak Facebook wykorzystuje twoje prywatne dane

Brzydka prawda o tym, jak Facebook wykorzystuje twoje prywatne dane

Polityka prywatności Facebooka zawiera „małą” prywatność

„Gromadzimy treści i inne informacje, które podajesz podczas korzystania z naszych Usług, w tym podczas zakładania konta, tworzenia lub udostępniania oraz przesyłania wiadomości lub komunikowania się z innymi. Może to obejmować informacje w dostarczonych treściach lub na ich temat, takie jak lokalizacja zdjęcia lub data utworzenia pliku. Gromadzimy również informacje o tym, jak korzystasz z naszych Usług, takie jak rodzaje treści, które przeglądasz lub z którymi korzystasz, lub częstotliwość i czas trwania twoich działań. ”

Jest to fragment polityki prywatności Facebooka. Szczerze mówiąc, większość z nas tak naprawdę nigdy nie zawraca sobie głowy czytaniem polityki prywatności lub warunków użytkowania podczas rejestracji w dowolnej usłudze w Internecie. Niepokojące jest to, że polityka prywatności Facebooka polega na tym, że zawiera ona po prostu szeroką definicję rodzaju informacji, które zbierają podczas korzystania z ich usług.

Zasadniczo Facebook wie o tobie wszystko. Obejmuje to Twój wiek, adres e-mail, numer telefonu, miejsce pracy, szkołę, znajomych, odwiedzane miejsca i witryny, które przeglądasz. Wszystkie te informacje trafiają do ukierunkowanej reklamy. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś utworzyć reklamę na Facebooku, prawdopodobnie masz świadomość, że możesz wybrać odbiorców na podstawie ich zainteresowań, wieku, lokalizacji, między innymi.

Jak Facebook wykorzystuje twoje prywatne dane – najważniejsze informacje

Zabawne jest to, że Facebook nie kradnie twoich informacji. Raczej, chętnie udostępniasz go na Facebooku. Powiedziałeś Facebookowi o sobie, swojej lokalizacji, pracy, przyjaciołach, a także swoim związku. Oddałeś także swoje ulubione filmy, jakie drużyny sportowe wspierasz i do której szkoły chodziłeś.

Musisz zobaczyć reklamy wyskakujące w Twoim profilu na podstawie tego, co lubią Twoi znajomi lub na podstawie wyszukiwarki Google, którą ostatnio przeprowadziłeś. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to robi Facebook?

To jest naprawdę proste. Po założeniu konta na Facebooku do przeglądarki internetowej wstawiany jest śledzący plik cookie w celu gromadzenia wszystkich danych udostępnianych online lub offline. Te dane są sprzedawane partnerom reklamowym Facebooka, aby mogli wyświetlać bardziej odpowiednie dla Ciebie reklamy. I to nie wszystko.

Facebook może również rozpoznać ciebie lub twoich znajomych na podstawie przesłanych przez ciebie zdjęć, a także może to zrobić nawet ze zdjęciami, które przesyłasz gdzie indziej w sieci. Wynika to z możliwości „rozpoznawania twarzy”, z których korzysta Facebook.

Czy teraz, kiedy się nad tym zastanowić, czujesz się nieswojo? Jeśli tak, nie należy cię winić. Facebook wykracza poza zwykłą analizę danych w profilu do całkowitego śledzenia użytkownika w Internecie. Jeśli zalogujesz się na Facebooku, a następnie na innych stronach, Facebook to wie.

Co więcej, większość ludzi nie wie, jak te rzeczy działają, więc kiedy dowiadują się, w jaki sposób Facebook wykorzystuje ich prywatne informacje, są zaskoczeni i przestraszeni. Niektóre z najbardziej kontrowersyjnych sposobów, w jaki Facebook wykorzystywał prywatne dane swoich użytkowników przez lata, zostały udokumentowane przez Time Magazine w 2014 roku.

Co się stanie, jeśli nie udostępnisz żadnych informacji?

Możesz pomyśleć, że usunięcie informacji o profilu lub pozostawienie go pustego może być mniej przerażające. Badania pokazują, że tak nie jest. Aby utworzyć konto, musisz podać kilka podstawowych informacji, takich jak wiek i lokalizacja.

Jeśli Facebook nie znajdzie żadnych innych informacji poza tym, będzie kierować reklamy do Twoich znajomych. Dzięki temu reklamy będą pojawiać się w Twoim profilu na podstawie tego, co lubili Twoi znajomi. Zostaniesz powiadomiony o zdjęciach przesłanych przez znajomych i ostatnich modyfikacjach ich profilu. Reklamodawcy mogą wykorzystywać Twoje minimalne dane demograficzne w połączeniu z danymi Twoich znajomych, aby wysyłać Ci reklamy.

Czy nie ma sposobu na powstrzymanie tego wykorzystywania danych osobowych??

Myśl, że Twoje prywatne informacje są rozpowszechniane w całej sieci, jest niepokojąca. Jakie częste aktualizacje Facebooka dotyczące ustawień bezpieczeństwa i prywatności sprawiają, że ludzie zastanawiają się, czy naprawdę istnieje sposób zabezpieczenia twojego konta? Dobrze jest, gdy Facebook znajduje znajomych ze starej szkoły lub poleca produkty, które mogą Ci się przydać, ale śledzenie wszystkiego, co robisz w Internecie, nie jest wygodne..

Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Niektóre sposoby ochrony Twojej prywatności są następujące:

 • Usuń swoje konto na Facebooku: Dla pełnego spokoju możesz trwale usunąć swoje konto na Facebooku. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki.
 • Idź incognito: Najłatwiejszym sposobem, aby zapobiec przechowywaniu przez przeglądarkę danych dotyczących Twoich działań online, jest skorzystanie z trybu „prywatnego” podczas przeglądania sieci.
 • Poznaj ustawienia konta na Facebooku: Większość ludzi zna tylko niektóre podstawowe ustawienia na Facebooku. Jeśli kopiesz głębiej, znajdź ustawienia, które możesz dostosować, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta.
 • Jednym z tych ustawień jest rezygnacja z reklam. Możesz to zrobić, klikając ikonę „kłódki”, gdy jesteś zalogowany na Facebooku, a następnie wybierając „zobacz więcej ustawień”. Zobaczysz kartę „Reklamy” na pasku bocznym, kliknij ją, a następnie kliknij „Edytuj” w „Witrynach stron trzecich” i zmień ustawienie na „Nikt”. Następnie kliknij „Edytuj” w obszarze „Reklamy” & Znajomi i wybierz „Nikt”. Ten krok spowoduje wyłączenie wyświetlania reklam w Twoim profilu.
 • Zablokuj śledzenie: Aby uniemożliwić Facebookowi śledzenie twoich działań w Internecie, możesz zainstalować oprogramowanie innych firm. To oprogramowanie blokuje wszelkie śledzenie, a także powiadamia o próbach śledzenia Twoich działań. Dwie najpopularniejsze aplikacje do blokowania śledzenia to DoNotTrackMe i Ghostery.
 • Zainstaluj VPN: Wirtualna sieć prywatna może wydawać się kosztowna, ale w rzeczywistości jest to najbezpieczniejszy sposób ochrony prywatności w Internecie. Jeśli zakończysz rejestrację w usłudze VPN, zalecamy, abyś trzymał się z dala od „bezpłatnych” VPN, takich jak Hola. Tacy dostawcy usług VPN często zagrażają twojej prywatności zamiast ją chronić. Idź ze sprawdzonymi VPNami takimi ExpressVPN lub BulletVPN jeśli cenisz swoje bezpieczeństwo i dane osobowe. 

Jak Facebook wykorzystuje twoje prywatne dane – podsumowanie

Media społecznościowe są obecnie złem koniecznym. Pamiętaj, jakie informacje udostępniasz online i jak są wykorzystywane przez serwisy społecznościowe w celu lepszej ochrony Twojego bezpieczeństwa. Ostatecznie „bezpłatne” usługi online należą do rzadkości. W większości przypadków produkt reklamujący się jako bezpłatny zamienia cię w produkt. W przypadku Facebooka reklamodawcami są klienci, a użytkownicy Facebooka to produkt w sprzedaży. Pamiętaj, że Facebook jest również właścicielem Instagram i Whatsapp. Google natomiast kupuje Youtube wiele lat temu. Połącz wszystkie te usługi razem i pomyśl o wszystkich prywatnych danych, które gromadzą przez całą dobę. The brzydka prawda, że ​​nie ma prywatności w Internecie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map