Co to jest bloatware? Przewodnik dla początkujących

Kupując nowe urządzenie, niezależnie od tego, czy jest to urządzenie mobilne z systemem Android, czy komputer z systemem Windows, oczekujesz, że będzie czyste i nietknięte. Gdyby tak było, nie czytalibyście tego w tej chwili. Prawdopodobnie zauważyłeś, że twoje urządzenie jest zatkane niepotrzebnym, fabrycznie załadowanym oprogramowaniem, prawda? Tak nazywamy Bloatware. Masz pytania dotyczące rozpatrywanej sprawy, a ja mam odpowiedzi. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o oprogramowaniu Bloatware.


Co to jest Bloatware?

Co to jest Bloatware?

Bloatware 101

To oprogramowanie występuje w wielu różnych postaciach. Większość programów typu bloatware nie jest niebezpieczna, ale może spowolnić system i zająć miejsce na dysku twardym. Na przykład, czy korzystasz z urządzenia Samsung? Spróbuj odinstalować Youtube. Cóż, nie możesz. Aplikacja jest wstępnie zainstalowana na urządzeniu i nie można jej usunąć. Może to wynikać z faktu, że programiści YouTube płacą pieniądze za instalację swoich produktów na urządzeniach Samsung.

To samo dotyczy innych aplikacji, które właśnie tam są. Na przykład wątpię, aby ktoś z was używał Samsung Pass, a nawet nie wiedział, co to jest. Jednak nie możesz się go pozbyć bez względu na to, co robisz. To idealny przykład dla Bloatware. Technicznie, oprogramowanie jest nieszkodliwe, ale może drastycznie spowolnić twoje urządzenie ze względu na zużywane pamięci RAM.

Teraz to staje się poważne. Istnieje inny rodzaj oprogramowania typu Bloatware pochodzącego z odwiedzanych witryn. Nie tylko to, ale niektóre wstępnie zainstalowane oprogramowanie może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu i prywatności. Aplikacje te mogą tworzyć luki w zabezpieczeniach, pobierając aktualizacje systemu i narzędzia.

Problem polega na tym, że mogą pobierać wirusy trojańskie, które mogą łatwo przeniknąć do systemów operacyjnych. Jest to problem, z którym Lenovo musiał przejść w 2016 roku. Niestety, początkowo nie traktowali go poważnie. Zaprzestanie tej praktyki zajęło wiele miesięcy skarg konsumentów, raportów analityka cyberbezpieczeństwa i artykułów na ten temat.

Bloatware może również ukrywać się w pakietach oprogramowania. To wzdęcie jest bardziej niebezpieczne, ponieważ często zawiera oprogramowanie reklamowe lub złośliwe oprogramowanie. Innymi słowy, wyrządza ci więcej szkody niż pożytku, jeśli chodzi o podniesienie wydajności twojego urządzenia.

Jak skończyły na moim urządzeniu

Niezależnie od tego, czy jest to komputer z systemem Android, czy Windows, producenci mogą wstępnie instalować własne aplikacje i oprogramowanie na urządzeniu. Nie ma znaczenia, czy ci się to podoba, czy nie, pozostanie. Apple wstępnie ładuje również kilka aplikacji, których nie można usunąć, w tym akcje, pogodę i mapy. Czy kiedykolwiek próbowałeś Bixby na Samsungu?

Tak, oprogramowania nie można usunąć i musisz go zainstalować na swoim telefonie. Możesz nawet zmienić użycie przycisku, ponieważ jest on przypisany tylko do oprogramowania. Czy wciąż zadajesz sobie pytanie, dlaczego te aplikacje istnieją na twoich telefonach? Ponownie dlatego, że dostawcy oprogramowania płacą producentom i dystrybutorom za instalowanie swoich produktów na urządzeniach, mając nadzieję na zwiększenie liczby klientów. Jednak stopniowo wzdęcia zmniejszają szybkość przetwarzania urządzenia. To sprawia, że ​​nawet małe aplikacje działają o wiele za długo.

Pokonując wzdęcia

Prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak pozbyć się tych irytujących aplikacji, których nawet nie używasz. Na szczęście istnieje na to sposób, ale zależy to od używanego urządzenia. Jeśli korzystasz z systemu Windows Phone, możesz łatwo odinstalować dowolne z tych niechcianych aplikacji. Inne urządzenia wymagają pewnych umiejętności technicznych lub kliknięć tu i tam.

Jak usunąć Bloatware na komputerze z systemem Windows

Bloatware najczęściej dotyczy komputerów z systemem Windows. Różni się to jednak w zależności od producenta. Na przykład urządzenia Acer i Asus zwykle zawierają mniej rozdętego oprogramowania niż Toshiba lub Sony.

Niektóre bloatware dla systemu Windows 10 można łatwo usunąć za pomocą zwykłego procesu odinstalowywania. Może to z łatwością współpracować z kilkoma aplikacjami w systemie Windows 10, w tym z pieniędzmi, wiadomościami, sportem i kilkoma innymi, które wypełniają menu Start. Tak więc na komputerze z systemem Windows możesz zmniejszyć presję i spławić ją za pomocą zwykłej deinstalacji – to naprawdę proste.

Z drugiej strony możesz kupić już rozdęty komputer. Microsoft ma linię Signature PC bez oprogramowania innych firm. Programy macierzyste można usunąć za pomocą zwykłego odinstalowywania, programu Powershell lub usuwania programów typu bloatware. Możesz znaleźć dziesiątki aplikacji specjalizujących się w usuwaniu programów typu bloatware, więc nie martw się. Znalezienie zdezelowanego komputera jest bardzo proste, ale muszę cię ostrzec, wydasz na to jeszcze kilka groszy.

Jak usunąć Bloatware na MacOS

Wszyscy wiemy, że MacOS koncentruje się na własnych produktach. Oznacza to, że nie zauważysz, że ma to wpływ na wzdęcia, jak na komputerze z systemem Windows. Mimo to możesz znaleźć aplikacje, których nawet nie potrzebujesz i chcesz się ich pozbyć ze względu na wydajność urządzenia. Na szczęście możesz to zrobić na komputerze Mac, ale w tym przypadku wymaga to kilku dodatkowych kroków. Oto, co musisz zrobić.

 1. Najpierw przejdź do folderu Aplikacje.
 2. Teraz wybierz aplikację, którą chcesz usunąć, i wybierz Uzyskaj informacje.
 3. Następnie kliknij Udostępnianie i uprawnienia
 4. Kliknij ikonę kłódki. Zostaniesz poproszony o podanie hasła administratora.
 5. Na koniec włącz uprawnienia do odczytu i zapisu.
 6. Możesz teraz usunąć oprogramowanie, które nie jest przydatne na komputerze Mac.

Uważaj na to, co usuwasz, ponieważ niektóre aplikacje są istotną częścią systemu. Możesz powodować problemy, jeśli je usuniesz. Jeśli nie chcesz, aby zajmowały miejsce lub pamięć RAM, po prostu je wyłącz.

Jak usunąć Bloatware na Androidzie

Jeśli chodzi o urządzenia z Androidem, możesz napotkać pewne komplikacje. Pozbycie się niechcianych aplikacji nie jest takie proste. Zawsze możesz jednak wyłączyć aplikacje, których nie chcesz. Wykonaj poniższe czynności, a wszystko będzie dobrze:

 1. Przeciągnij palcem w dół od górnej części Androida, aby przejść do Szybkie ustawienia Androida.
 2. Naciśnij przycisk koła zębatego w prawym górnym rogu urządzenia.
 3. Wybierz „Aplikacje”.
 4. Teraz wybierz aplikację, którą chcesz wyłączyć.
 5. Kliknij Force Stop i DIsable.
 6. Wreszcie aplikacja nie działa w tle. Będzie jednak nadal znajdować się w telefonie i zajmować miejsce.

Im tańszy jest telefon, tym jest na nim nadęty bloatware. Producenci telefonów sprzedają telefony za mniejszą wartość, uzyskując dodatkowe dochody od twórców oprogramowania. Jeśli szukasz telefonu, który nie ma na przykład tylu programów typu bloatware, jak Samsung, powinieneś wypróbować Google Pixel lub Motorola Z. Te telefony mogą dać ci bardziej naturalne wrażenia z Androida.

Inną opcją, aby raz na zawsze pozbyć się wzdęć, jest zrootowanie używanego urządzenia. Oznacza to, że uzyskasz dostęp administratora i będziesz mieć pełne opcje dostosowywania, w tym możliwość usuwania dowolnej frustrującej aplikacji przewoźnika lub producenta. Uważaj, którą aplikację wybrać. Znajdziesz instrukcje online, które pomogą Ci, jeśli dopiero zaczynasz. Jeśli usuniesz niewłaściwą aplikację, nigdy nie wiesz, jakie szkody możesz wyrządzić, ani gwarancji, którą możesz utracić.

Z drugiej strony istnieje jeszcze jeden sposób na pozbycie się niechcianych aplikacji – pobieranie własnych aplikacji usuwających nadmuchiwanie. Dostępnych jest wiele aplikacji „odinstalowujących”, które zasadniczo dają takie same wyniki. Możesz użyć takich programów jak Easy Uninstaller, ES File Explorer, NoBloat Free lub Root App Deleter (ten ostatni wymaga zrootowanego telefonu do działania. Po prostu wybierz wiele aplikacji, które chcesz usunąć, a następnie dotknij „odinstaluj”. przed kontynuowaniem musisz potwierdzić proces odinstalowywania.

Jak usunąć Bloatware na iOS

Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone’a, powinieneś wiedzieć, że na swoim urządzeniu nie znajdziesz tak dużo wzdęć jak w Androidzie. Zasadniczo twoja praca jest łatwiejsza. Niektóre aplikacje typu bloatware dla iPhone’a i iPada w iOS 10 można usunąć i odinstalować, ale inne można jedynie wyłączyć. Wyłączona aplikacja nie pojawi się w sekcji aplikacji i nie będzie działać w tle, ale nadal będzie obecna na urządzeniu. Ponadto, jeśli usuniesz wstępnie zainstalowaną aplikację na iPhonie, nie zrobi to żadnej różnicy, ponieważ nie są one tak duże, jeśli chodzi o przestrzeń dyskową. Teraz, jeśli chcesz usunąć bloatware na iPhonie, wykonaj następujące czynności:

 1. Najpierw przejdź do Ustawienia -> Generał -> Przechowywanie iPhone’a.
 2. Następnie wybierz aplikację, której chcesz się pozbyć.
 3. Teraz wybierz Odciąż aplikację lub Usuń aplikację. Jeśli wybierzesz opcję Odciąż, aplikacja będzie nadal dostępna na twoim telefonie, ale pozbędziesz się pewnej ilości miejsca. Jednak opcja Usuń aplikację spowoduje trwałe usunięcie aplikacji z urządzenia.
 4. Masz to.

Innym sposobem na usunięcie niechcianego oprogramowania typu bloatware jest jailbreak w telefonie iPhone. Zyskasz pełną kontrolę nad tym, co jest na twoim urządzeniu, usuniesz wszystko, co chcesz, i zwolnisz miejsce do woli. Wszyscy wiemy jednak, że nawet sama firma nie zachęca Cię do tego. Apple jest dobrze znany ze swoich funkcji bezpieczeństwa. Dzięki jailbreakowi Twojej platformy sprawisz, że Twoje urządzenie będzie bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie i będzie mniej stabilne. Sugeruję więc skorzystanie z powyższych kroków, ponieważ jest to najbezpieczniejsza opcja.

Dlaczego to usuwać?

Jak już wspomnieliśmy, bloatware zawiera niepotrzebne funkcje, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Zajmuje dużo pamięci i pamięci RAM, a jednocześnie nic nie robi. Wiele z nich może nadawać nowe funkcje, ale stają się zbyt ciężkie i stają się bólem szyi.

Smartfony starają się z czasem stać się mądrzejsze. Jednak ostatecznie konsument płaci karę. Cokolwiek bloatware, które ma urządzenie w bibliotece, działa w tle. Jeśli jesteś zadowolony z zakupionego nowego urządzenia, przygotuj się na rozczarowanie wydajnością. Nadmuchiwanie psuje żywotność baterii urządzenia.

Na początek wyczerpuje baterię bez użycia. Nie tylko to, ale także wykorzystuje RAMS w tle, co powoduje, że telefon z czasem staje się znacznie wolniejszy. Dlatego wyłączenie lub usunięcie takich niechcianych aplikacji jest wysoce zalecane, jeśli chcesz wykorzystać maksymalną wydajność swojego urządzenia.

Co to jest Bloatware? – Końcowe przemyślenia

Gdybym ci powiedział, że wiem, co robi każda aplikacja na moim urządzeniu, kłamałbym. Niektóre aplikacje naprawdę nie mają z czego skorzystać, są obecne tylko dlatego, że jakiś programista zapłacił Twojemu producentowi za promowanie swoich produktów. Bloatware to niepotrzebna funkcja, która zużywa duże ilości pamięci i pamięci RAM. Dlaczego ktoś miałby tego chcieć, skoro nawet z niego nie korzysta? Dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz na temat oprogramowania typu bloatware, w tym artykule oraz możliwych sposobów pozbycia się tak frustrującego oprogramowania.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map