Co to jest Shadowsocks? Wyjaśniono chińskie podziemne proxy

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie słyszałeś o nowym narzędziu, które może uzyskiwać dostęp do stron blokowanych geograficznie … w Chinach! Znana jako Shadowsocks, ta „technologia” jest dostępna od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno udało jej się dostać do głównego nurtu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest Shadowsocks, jak to działa, jeśli powinieneś go używać i dlaczego jest tak popularny w Chinach kontynentalnych.


Co to jest Shadowsocks? Wyjaśnienie podziemnych proxy Chin

Co to jest Shadowsocks? Wyjaśniono chińskie podziemne proxy

Co to jest Shadowsocks?

Shadowsocks to otwarta technologia proxy oparta na proxy, która pojawiła się w 2012 roku po objęciu urzędu przez Xi Jinpinga w Chinach. Jego podstawową funkcją jest unikanie cenzury i ograniczeń w Internecie. Przez większość swojego istnienia był używany głównie przez chińskich programistów, aby ominąć Wielką zaporę ogniową Chin, nie dając się złapać.

Na razie w porządku? Świetny. Będzie to trochę bardziej skomplikowane, ale zrób to ze mną trochę.

Jak działa Shadowsocks?

Shadowsocks działa na otwartym protokole internetowym o nazwie SOCKS5.

Używa tego protokołu, aby selektywnie przekierowywać część twojego ruchu. Niektórzy dostawcy VPN również oferują ten protokół, szczególnie dla użytkowników, którzy chcą selektywnie szyfrować i przekierowywać swój ruch. Jednak Shadowsocks nie jest VPN.

Pomyśl o tym jak o super zaawansowanym proxy. Zwykle serwery proxy łączą Cię z innym komputerem, zwanym serwerem proxy, a następnie łączą z Internetem. W ten sposób będziesz mógł korzystać z serwera proxy, aby uzyskać dostęp do treści blokowanych geograficznie na całym świecie. Wielka zapora ogniowa w Chinach jest jednak w stanie wykryć proxy. Ponieważ Shadowsocks jest czymś, co wciąż może przeskakiwać zaporę ogniową, musi robić coś innego niż zwykłe proxy, prawda?

Dobrze. Zobacz, Shadowsocks używa HTTPS do ukrywania twojego ruchu. Pamiętaj jednak, że nie cały ruch zostanie przekierowany, tylko to, co jest potrzebne, aby uzyskać dostęp do treści blokowanych geograficznie. Korzystając z HTTPS, to narzędzie zapewnia, że ​​przekierowany ruch nie może być odróżniony od normalnego ruchu internetowego. W ten sposób technologia zapory sieciowej nie będzie w stanie Cię złapać, podobnie jak żaden dostawca usług internetowych ani system nadzoru innych firm.

Innymi słowy, użytkownicy Shadowsocks w Chinach kontynentalnych mogą łatwo ominąć Wielką Zaporę ogniową bez wiedzy o niej.

Jaka jest różnica między VPN a Shadowsocks?

Wiele osób uważa, że ​​Shadowsocks to coś w rodzaju nowej sieci VPN. To nie jest walizka. Jak wspomniałem powyżej, Shadowsocks to bardziej zaawansowany serwer proxy niż nowa sieć VPN.

Główna różnica między tymi dwiema usługami polega na ich podstawowych funkcjach. Sieci VPN zostały stworzone z myślą o bezpieczeństwie, prywatności i anonimowości. Dlatego oba szyfrują dane i przekierowują cały ruch. Zdolność VPN do dostępu do treści blokowanych geograficznie wynika z przekierowanego ruchu. To nie jest podstawowa funkcja VPN.

Shadowsocks jest inny. Po pierwsze, został specjalnie stworzony, aby ominąć Wielką Zaporę Chińską. Prywatność i anonimowość nie są traktowane priorytetowo w tej technologii, ponieważ jej podstawową funkcją jest ominięcie cenzury. Zarówno VPN, jak i Shadowsocks mogą uzyskiwać dostęp do treści blokowanych geograficznie, ale oba działają na różne sposoby całkowicie. VPN po prostu używa serwera do przekierowania całego twojego ruchu, Shadowsocks maskuje część twojego ruchu za pomocą HTTPS i przekierowuje go przez proxy.

Mogą brzmieć podobnie, ale nie są takie same.

Powinienem używać Shadowsocks?

Znowu Shadowsocks został stworzony, aby ominąć cenzurę. Jeśli mieszkasz w kraju lub regionie, w którym obowiązują poważne przepisy dotyczące cenzury online, może to być odpowiednie narzędzie.

Dla mieszkańców takich krajów jak Chiny, Kuba, Arabia Saudyjska, Iran, Wietnam, i Tunezja, Shadowsocks może okazać się oszczędnością wielu użytkowników za dostęp do witryn blokowanych geograficznie.

Jeśli jednak Twoje obawy dotyczą prywatności, nie jest to narzędzie dla Ciebie.

Oto, jak możesz zdecydować, czy powinieneś używać Shadowsocks, czy nie. Zadaj sobie jedno pytanie: kto jest moim największym zagrożeniem?

Jeśli twoją odpowiedzią jest twój dostawca usług internetowych, to tak, Shadowsocks będzie dla ciebie działać. Będziesz mógł uzyskać dostęp do treści, których potrzebujesz, bez tego, aby dostawca usług internetowych zorientował się, co robisz. Jednakże, jeśli twoją odpowiedzią był rząd, to może zamiast tego trzymaj się dobrej sieci VPN. Podczas gdy rząd chiński zablokował wiele aplikacji VPN, niektóre sieci VPN nadal działają w Chinach.

Jeszcze jeden raz dla ludzi z tyłu: Shadowsocks to narzędzie używane w obszarach o surowych ograniczeniach internetowych do omijania bloków geograficznych bez powiadamiania dostawcy usług internetowych o tym, co robisz. To nie jest narzędzie cyberbezpieczeństwa. Nie będziesz anonimowy. Nie chroni Twojej prywatności w Internecie.

Co to jest Shadowsocks – końcowe myśli

To było bardzo uproszczone wyjaśnienie, czym jest Shadowsocks. Pamiętaj, że ta technologia została opracowana przez programistów i dla programistów, więc jest to bardzo techniczny wysiłek. To powiedziawszy, tu i tam można znaleźć oprogramowanie do użytku komercyjnego. Jeśli masz zamiar pobrać bezpłatne oprogramowanie, upewnij się, że robisz to z zaufanego źródła. W końcu nie chcesz skończyć z systemem zainfekowanym złośliwym oprogramowaniem, prawda??

Daj nam znać w komentarzach, jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego interesującego narzędzia do obejścia cenzury. Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map