Czy faktycznie sprawdzasz uprawnienia przed zainstalowaniem aplikacji na Androida?

Za każdym razem, gdy pobierasz aplikację na Androida, musisz przyznać jej uprawnienia. Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, kliknij Zezwalaj, nawet nie czytając uprawnień, aby aplikacja mogła się zainstalować. Problem w tym, że ta aplikacja ma teraz dostęp do wszystkich danych i sprzętu na urządzeniu z Androidem. W większości uprawnienia będą związane z wydajnością aplikacji. Na przykład, jeśli zainstalujesz usługę identyfikacji dzwoniącego, będzie ona potrzebowała dostępu do twoich kontaktów, SMS-ów i innych wiadomości.


Są to tak zwane zwykłe uprawnienia. Są też inne rodzaje uprawnień, które mogą zagrażać twojej prywatności. Niezależnie od tego, jak ostrożnie podchodzisz do tego, co pobierasz ze Sklepu Play, powinieneś być dobrze poinformowany o uprawnieniach aplikacji ze względu na bezpieczeństwo swojego urządzenia.

Jak inteligentnie korzystać z uprawnień aplikacji na Androida

Jak inteligentnie korzystać z uprawnień aplikacji na Androida

Co to są „Niebezpieczne uprawnienia”?

Normalne uprawnienia są do celów ogólnych, co oznacza, że ​​uprawnienia te są oczywiste. Jeśli zainstalujesz aplikację na Androida, nie musisz wyjaśniać, że aplikacja może łączyć się z Internetem bez Twojej zgody. Dotyczy to wszystkich instalowanych aplikacji. Są to domyślne ustawienia uprawnień i nie stanowią zagrożenia dla danych osobowych i prywatnych.

Jednak niektóre złośliwe aplikacje przesadzają z żądaniem dostępu do kontaktów, aparatu, plików, wiadomości e-mail i danych osobowych. Te uprawnienia nie są w żaden sposób powiązane z głównym celem zainstalowanej aplikacji. Są to „niebezpieczne uprawnienia”, o których powinieneś wiedzieć. Dla początkujących zawsze dobrze jest sprawdzić, czy daną aplikację można bezpiecznie zainstalować na urządzeniu z Androidem, czy nie.

Jak inteligentnie korzystać z uprawnień aplikacji na Androida

Na przykład słownik angielski offline może potrzebować dostępu do mikrofonu w celu wymowy, ale zdecydowanie nie musi znać Twojej lokalizacji. Jak więc inteligentnie korzystać z uprawnień aplikacji na Androida i na co zwrócić uwagę?

1. Przeczytaj uprawnienia przed zainstalowaniem aplikacji

W sklepie Google Play wyszukaj aplikację, a w informacjach programisty kliknij „Szczegóły uprawnień” znajdujące się na dole, a tutaj znajdziesz wymagane uprawnienia.

2. Użyj programu antywirusowego

Aby ograniczyć określone uprawnienia dla niektórych aplikacji, możesz użyć oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na urządzeniu, sprawdzając podejrzane i pobieżne uprawnienia. Zaplanuj skanowanie w odpowiednim czasie, aby odfiltrować niebezpieczne aplikacje.

Sprawdź ustawienia systemu

W przypadku zainstalowanych aplikacji sprawdź uprawnienia, przechodząc do ustawień i odwiedzając uprawnienia aplikacji. Możesz też dowiedzieć się, które aplikacje mają dostęp do określonej funkcji. Znajdź aplikacje, które wymagają więcej uprawnień niż potrzebują.

Każde urządzenie z Androidem ma specjalne uprawnienia oprócz ogólnych uprawnień. Oni są:

Uprawnienia administratora urządzenia lub uprawnienia administratora

Są to uprawnienia dostępne przez oprogramowanie antywirusowe lub wbudowane aplikacje zabezpieczające na urządzeniu, takie jak aplikacje antywłamaniowe, których nie można odinstalować.

Trwałe usuwanie wszystkich danych z urządzenia i blokowanie niektórych aplikacji po kilku nieudanych próbach otwarcia lub zmiany haseł – wszystko to są prawa administratora. Złośliwe aplikacje z podejrzanymi wnioskami o pozwolenie mogą uszkodzić dane przy użyciu uprawnień administratora.

Uprawnienia rootowania lub dostęp do roota

Są to najbardziej niebezpieczne ustawienia uprawnień, ponieważ jeśli złośliwa aplikacja może uzyskać dostęp do uprawnień administratora, to niezależnie od tego, jakie uprawnienia ograniczyłeś dla aplikacji, Twoje dane nie są bezpieczne. Ale na szczęście Android ma wbudowane zabezpieczenia blokujące takie uprawnienia.

Inne niebezpieczne uprawnienia Musisz być ostrożny

Aplikacja społecznościowa udostępniająca zdjęcia ma dostęp do aparatu, a następnie ma także dostęp do galerii. Niektóre funkcje są zgrupowane razem, a dostęp do jednej oznacza pozwolenie na dostęp do wszystkiego w tej grupie. W niektórych przypadkach może to oznaczać złe wieści.

Aplikacje do kontaktów, telefonu i wiadomości

Wymagają one dostępu do numeru telefonu, rejestru połączeń, przekazywania połączeń, wiadomości głosowych, kontaktów, SMS-ów, wiadomości WAP push, wiadomości MMS, wiadomości usługodawcy, a także informacji rozliczeniowych. Większość kontaktów jest również synchronizowana z kontem Google lub innymi kontami e-mail.

O ile aplikacje zapewniają wygodę, jeśli zainstalowana aplikacja jest złośliwa, może gromadzić poufne dane w celu szpiegowania Twojego telefonu i nawyków wysyłania wiadomości i używania ich przeciwko tobie. Mogą one wyświetlać ukierunkowane reklamy na twoim urządzeniu, a nawet wysyłać i odbierać e-maile, wiadomości, kierować kontakty za pomocą oszustw i wykonywać połączenia telefoniczne bez Twojej wiedzy. Subskrybowanie niechcianych usług płatnych, wykonywanie połączeń z dostawcami usług premium może podnieść rachunki przez dach.

Kamera i mikrofon

Niektóre aplikacje mają dostęp do mikrofonu smartfona. Przydają się podczas dykcji, jeśli uczysz się, powiedzmy, nowego języka lub tworzysz podcast itp. Aplikacje do edycji zdjęć i kamery mają uprawnienia do robienia zdjęć. Ich ciemniejsza strona polega na tym, że mogą używać tych uprawnień do wykonywania tajnych nagrań audio lub wideo osobistych rozmów.

Lokalizacja

Aby zarezerwować taksówkę lub aplikację e-commerce, udostępniasz swoją lokalizację. Aplikacje mogą śledzić Twoje miejsce pobytu poprzez geotagowanie zdjęć i niewłaściwe wykorzystywanie informacji do przestępstw.

Przechowywanie

Większość aplikacji wymaga pozwolenia na pobranie plików do katalogu. Zapisane dokumenty i poufne pliki są zagrożone, jeśli zdobędą je pobieżne aplikacje.

Aplikacje do kalendarza i fitnessu

Aplikacje monitorujące zdrowie używają czujników ciała do szpiegowania stanu zdrowia, a kalendarz może wprowadzać zmiany w harmonogramach i terminach spotkań, powodując przeoczenie ważnych wydarzeń.

Jak włączyć lub wyłączyć uprawnienia aplikacji na Androida

Aby zmienić uprawnienia nadane określonej aplikacji, wykonaj następujące kroki:

 1. Na urządzeniu otwórz główny Ustawienia app Ustawienia.
 2. Kran Aplikacje lub Menedżer aplikacji (w zależności od urządzenia może to wyglądać inaczej).
 3. Wybierz aplikację, którą chcesz zaktualizować.
 4. Kran Uprawnienia.
 5. Włącz lub wyłącz uprawnienia.

Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji na Androida

W poprzednich wersjach systemu Android nie było możliwości dostosowania uprawnień, które można przyznać aplikacji. Nie możesz wybrać limitu dostępu aplikacji do twoich danych. Jeśli zaakceptowałeś warunki, aplikacja została zainstalowana, w przeciwnym razie musisz poszukać innej podobnej aplikacji.

Ale po wydaniu Androida 6.0 Marshmallow pod koniec 2015 r. Możesz teraz pobrać i zainstalować aplikację, a następnie ustawić ograniczenia uprawnień tylko dla wybranych. Podczas aktualizowania niektórych aplikacji możesz zauważyć, że otrzymają to samo powiadomienie dwukrotnie; drugi jest z Androida, który jest rzeczywistym żądaniem zezwolenia.

Możesz także zdecydować, czy chcesz zainstalować aktualizacje i / lub zdecydować się na dodatkowe uprawnienia, takie jak zakupy w aplikacji. Istnieje jednak wiele nowszych aplikacji od programistów, którzy celowo ustawili żądanie zezwolenia na aplikację, aby pojawiało się przed instalacją.

Google poinstruował twórców aplikacji, aby wyjaśnili uprawnienia użytkownikom, i istnieją środki bezpieczeństwa w celu blokowania złośliwych aplikacji. Ważne jest jednak, aby dokładnie przeczytać i zrozumieć uprawnienia przed kliknięciem przycisku akceptuj podczas instalowania aplikacji na Androida. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i prywatność, zawsze najlepiej jest korzystać z VPN na urządzeniu z Androidem.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map