Czy Internet może zostać zamknięty?

Dla większości z nas w mediach społecznościowych stała się synonimem Facebooka. Przez chwilę wyobraź sobie, że z powodu gwałtownej burzy ta kolosalna witryna sieciowa na jakiś czas ulega awarii. To może nie mieć wielkiego wpływu na nasze życie. Najgorsza sytuacja, z którą możesz się spotkać to to, że przez jakiś czas nie możesz oglądać ani udostępniać filmów kotów ani memów wirusowych.


Czy Internet może zostać zamknięty?

Czy Internet może zostać zamknięty??

Ale pod koniec września tak właśnie się stało i nie jest to pierwszy przypadek w tym roku. Gigant mediów społecznościowych musiał po raz trzeci zmierzyć się z tym przejściowym kryzysem, doprowadzając internautów do szału.

Jednak nie ma takiej potrzeby takiej paniki. Internet to nic innego jak duża sieć kilku węzłów, niezależnych od siebie, połączonych ze sobą. Grupa przedsiębiorstw lub rządów kontroluje i utrzymuje tę kolekcję. Projekt domyślnie przechowuje kopie wszystkich informacji. Oznacza to, że nawet jeśli sieć jest częściowo uszkodzona, nadal możesz uzyskać dostęp do swoich danych przez inną część sieci.

Tak więc Internet nie może zostać zamknięty?

W rzeczywistości częściowe obezwładnienie Internetu jest możliwe w przypadkach takich jak trzęsienia ziemi lub przerwy w dostawie prądu, o których mowa powyżej. Kiedy tak się stanie, wpłynie to na usługi w danym regionie lub w całym kraju – ale nie na tyle niekorzystnie, że całkowicie się zawiesi na całym świecie. Trzęsienia ziemi, które nawiedziły Azję w 2007 r., Doprowadziły do ​​uszkodzenia podmorskich kabli i poważnego problemu telekomunikacyjnego w tym regionie. Reszta świata mogłaby jednak normalnie uzyskać dostęp do Internetu.

Ponadto rządy kilku krajów podjęły środki w celu uniemożliwienia swoim obywatelom dostępu do niektórych stron lub stron internetowych za pomocą programów ochrony, takich jak konfiguracja zapór ogniowych. Tak nazywamy cenzurę internetową. Rząd Egiptu próbował całkowicie odciąć dostęp do Internetu dla swoich obywateli w 2011 roku. Ale ich próby okazały się daremne, ponieważ ludzie znaleźli sposoby na nawiązanie połączenia nawet podczas tak surowego zamknięcia.

Co się stanie, gdy nastąpi awaria Internetu?

Pozwól nam najpierw zrozumieć, co oznacza termin „awaria”. Nie jest to gigantyczne zagrożenie dla cyberprzestrzeni na całym świecie. Katastrofa oznacza jednak znaczną destabilizację w zakresie handlu i komunikacji na dużym obszarze geograficznym. Przyczyną tego mogą być dwa poziomy scenariuszy:

  • Pierwszy poziom ma miejsce, gdy nie ma łączności między serwerami na całej półkuli. Prowadzi to do awarii połączenia między głównymi a kontynentalnymi autostradami danych, a wszystkie podstawowe narzędzia są usuwane.
  • Drugi poziom jest jeszcze gorszy. Wszyscy użytkownicy na świecie nie mają dostępu do Internetu i mogą wyświetlić tylko komunikat o błędzie.

Czy takie sytuacje naprawdę powstają?

Faktem jest, że niektóre katalizatory o wysokim prawdopodobieństwie mogą spowodować awarię. Awarie są nie tylko możliwe, ale również nieuchronne, jeśli nie wdrożymy środków zapobiegawczych w celu ich zatrzymania:

1. Broń z impulsem elektromagnetycznym

Jeśli użyjemy EMP (Electromagnetic Pulse Weapon), potrzeba będzie kilku tysięcy mil w promieniu, aby zobaczyć jakiś efekt. Detonacja naziemnego EMP spowoduje spowolnienie łączności w całym kraju. Ale nawet jeśli prędkość połączenia regionu spadnie do zera, nastąpi transfer danych w innych węzłach większej, kontynentalnej sieci.

W hipotetycznej sytuacji, gdy wrogie obce państwo detonuje głowicę nuklearną nad częścią kraju, wytworzyłoby to falę elektromagnetyczną o ogromnej wielkości. Może wpływać na całą podstawową infrastrukturę internetową i serwery w promieniu EMP. Wszystko, co jest zdalnie połączone z siecią energetyczną, może stać się bezużyteczne.

2. Atak kosmiczny

Istnieje możliwość ataku kosmicznego innym rodzajem fali energii EMP. Zakładając, że okoliczności „rozbłysku słonecznego klasy X”, takie jak „zdarzenie Carrington”, uderzają w ziemię, mogą zniszczyć internet.

Według NASA pola elektromagnetyczne burzy słonecznej wytwarzane przez pogodę kosmiczną mogą indukować ekstremalne prądy drutowe. Może zakłócać linie energetyczne i powodować powszechne przerwy w dostawie prądu, które uszkadzają kable komunikacji internetowej. Tak więc w przypadku powodującym zamiatanie energii między Pekinem i Manhattanem wszystkie węzły na tej ścieżce stają się złomem.

3. Cyberatak

Armia syryjska wspierająca reżim Baszara al Assada rzekomo przeprowadziła zbiorowy atak hakerów w 2013 r. Atakował takie firmy jak NASDAQ, Google, Twitter i New York Times. 

Domniemany atak cyberterroryzmu zespołu Assada ujawnił ważne konsekwencje ataku cyfrowego. Ta pro-syryjska grupa hakerów, finansowana przez pobity rząd Bliskiego Wschodu, miała ograniczone zasoby w porównaniu z potężnym narodem o konwencjonalnych zdolnościach wojennych, takich jak Korea Północna.

Jednak znalezienie analizy wspomnianego cyberataku wymagało wielu analiz penetracyjnych. To tylko potwierdza istniejące obawy. Cyberprzestępcy, dzięki znacznie bardziej skutecznej strategii i środkom, mogą w każdej chwili zdestabilizować internet. Jeśli ludzie Asada mogą próbować atakować Google, zespół Putina może z łatwością całkowicie zamknąć Internet.

4. Kill Switch

Jeśli rząd sobie tego życzy, może odciąć się od Internetu, a my to mówimy, ponieważ otwarcie to zadeklarowali. W czerwcu 2010 r. Zaproponowano projekt ustawy o nazwie PCNAA (Protecting Cyberspace as the National Asset Act); przyznanie Urzędowi Owalnemu uprawnień do zezwalania na awaryjne zamknięcie sieci prywatnych i rządowych w przypadku cyberataków, które mogą spowodować śmierć lub inne poważne szkody.

Jeśli rząd może przeprowadzić tę operację we własnym kraju, teoretycznie możliwe jest również, że obce państwo może użyć tego przełącznika zabijania i przeprowadzić inwazję cyfrową na USA.

5. W przypadku przecięcia kabla

W artykule CNN analitycy stwierdzili, że nieświadomy statek zaciągnął kotwicę, która przecięła ważny kabel danych na dnie oceanu. Okazało się to błędne, ale nikt nie znalazł dokładnego powodu, dla którego kabel zostałby przecięty. Stanowi to realne zagrożenie, ponieważ każdy dowódca marynarki musiałby po prostu przeciągnąć kotwicę statku na dno oceanu, aby zakłócić gospodarkę lub prowadzić wojnę z innym narodem.

Wniosek

Wreszcie możemy jedynie stwierdzić, że zamknięcie Internetu wymagałoby dużego poziomu globalnej koordynacji między rządami różnych krajów. W przeciwnym razie nadal można uzyskać dostęp do Internetu w kilku częściach świata. Ponieważ sieć jest systemem zdecentralizowanym, nie ma możliwości posiadania pojedynczego wyłącznika awaryjnego, aby zamknąć Internet dla całego świata. Na wszelki wypadek przygotowaliśmy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez proces postępowania w przypadku, gdy Internet ostatecznie się wyłączy.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map