Czy VPN wykorzystuje więcej danych niż użycie konwencjonalne?

Wirtualne sieci prywatne (VPN) to najnowsza moda wśród użytkowników Internetu. Ponieważ zagrożenia bezpieczeństwa w Internecie rosną z dnia na dzień, naturalne jest, że ludzie chcą zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. VPN jest obecnie prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem bezpieczeństwa online. Większość użytkowników VPN zadaje kilka pytań. Na przykład, czy połączenie z serwerem VPN powoduje użycie większej ilości danych niż zwykle? Czy też VPN pomaga ominąć limit danych dostawcy usług internetowych? 


Czy VPN wykorzystuje więcej danych niż użycie konwencjonalne?

Czy VPN wykorzystuje więcej danych niż użycie konwencjonalne?

Co to jest VPN?

Upraszczając, VPN jest fragmentem kodu zainstalowanym na twoim komputerze i serwerze VPN. To szyfruje cały ruch przepływający między komputerem a serwerem. Po zakończeniu szyfrowania serwer VPN może wysyłać i odbierać dane oraz szyfrować je przed wysłaniem na komputer. Żadna strona trzecia nie może węszyć danych przekazywanych między klientem a serwerem.

Plusy i minusy VPN

VPN chroni twoje dane, zapewnia bezpieczeństwo w sieciach publicznych, a także pozwala w niektórych przypadkach na ominięcie bloków geograficznych. Sieci VPN istnieją od dawna, ale ich popularność ostatnio wzrosła.

Jedną z powszechnych skarg podczas korzystania z VPN jest to, że musisz wybierać między szybkością a bezpieczeństwem. Kilku użytkowników skarży się, że korzystanie z VPN wpływa na szybkość i powoduje wolne połączenie. Co VPN ma wspólnego z prędkością? Aby znaleźć odpowiedź, musimy zrozumieć, jak działa VPN.

Czy VPN korzysta z danych?

Tak. Mimo że ruch przepływa między komputerem a serwerem VPN, nadal korzysta z połączenia internetowego. Dlatego cały ruch najpierw przechodzi przez serwery Twojego usługodawcy internetowego. Twój dostawca usług internetowych nie może odczytać żadnych danych, ale jest w stanie obliczyć twoje użycie. O ile nie korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, Twój limit danych zostanie wykorzystany przez VPN.

Czy VPN wykorzystuje więcej danych niż normalnie?

Tak, VPN wykorzystuje więcej danych niż zwykle z powodu szyfrowania. VPN szyfruje cały ruch, aby chronić je przed zagrożeniami online, a to zwiększa wykorzystanie danych o około 10 procent. Wynika to z faktu, że zaszyfrowane pliki zajmują więcej miejsca niż pliki niezaszyfrowane. Nazywa się to narzutem szyfrowania. Z tego powodu zwiększa się wykorzystanie danych podczas korzystania z VPN.

Zwykle silniejsze szyfrowanie VPN automatycznie zwiększa narzut szyfrowania. Jeśli korzystasz z doskonałej usługi VPN z silniejszym szyfrowaniem, wykorzysta ona więcej danych dla tego samego pliku niż słabsze szyfrowanie. A gdy VPN zużywa więcej danych niż zwykle, wpływa to również na szybkość. Im silniejsze szyfrowanie, tym więcej czasu zajmie załadowanie plików.

Czy mogę korzystać z VPN, aby obejść ograniczenia danych mojego dostawcy usług internetowych??

Należy tutaj wspomnieć, że VPN nie może obejść ograniczenia danych. Nadal jest kontrolowany przez twojego dostawcę usług internetowych. Mimo że nie mogą odczytać twoich danych, mogą zobaczyć ilość danych, których używasz. Dlatego sieć VPN z silnym szyfrowaniem zawsze będzie wykorzystywać więcej danych i będzie działać wolniej.

Jednak w niektórych przypadkach VPN może również zwiększyć prędkość. Zwykle dzieje się tak, gdy dostawca usług internetowych dławi określone typy danych w celu zwiększenia prędkości. Na przykład, gdy korzystasz z VPN, niektórzy dostawcy usług internetowych spowolnią filmy HD do jakości sub-HD w celu zwiększenia prędkości. Wprawdzie wpływa to na jakość wideo, ale z pewnością poprawia szybkość.

Minusem jest to, że dostawcy Internetu trudno jest rozróżnić rodzaje danych podczas korzystania z VPN. Dlatego nie mogą spowolnić tylko niektórych rodzajów danych bez spowolnienia wszystkich danych. Różne protokoły VPN mają różne narzuty szyfrowania. Podczas gdy sieci VPN korzystające z szyfrowania 256-bitowego mają wyższy narzut szyfrowania, te, które używają szyfrowania 128-bitowego, mają mniejszy narzut.

Kluczowe dania na wynos

Chociaż VPN jest niesamowitym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo online, są pewne rzeczy, których nie może zrobić. Jednym z nich jest obejście ograniczenia danych. O ile Twój dostawca usług internetowych nie stosuje selektywnego ograniczania danych, nie jest możliwe spowolnienie danych w celu zwiększenia prędkości.

Im silniejsze szyfrowanie, tym więcej danych będzie używanych. Jest to jedna z wad związanych z VPN, ale nie można zignorować bezpieczeństwa, które zapewnia. Korzyści płynące z przesyłania strumieniowego i bezpieczeństwo to świetne funkcje VPN, które są głównymi powodami tak szerokiego korzystania z wirtualnych sieci prywatnych.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map