Dlaczego łamanie urządzenia za pomocą więzienia jest złym pomysłem

Jailbreaking to w zasadzie hakowanie twojego urządzenia, dzięki czemu możesz na nim uruchamiać aplikacje za darmo. Niektórzy jailbreakują swoje urządzenia, aby mogli pozbyć się aplikacji, które zostały wstępnie zainstalowane na nim. Często nazywane także rootowaniem, wszelkiego rodzaju urządzenia, w tym laptopy, telefony, konsole do gier i wiele innych, mogą zostać złamane przez jailbreak. Odbywa się to poprzez pozbycie się niektórych krytycznych funkcji, które pozwalają na uruchamianie ograniczonych aplikacji lub usług. Chociaż może się to wydawać dobrym pomysłem i masz więcej swobody na swoim urządzeniu, jest to również ryzykowne.


Dlaczego łamanie urządzenia za pomocą więzienia jest złym pomysłem

Dlaczego łamanie urządzenia za pomocą więzienia jest złym pomysłem

Jednak z czasem jailbreaking stał się znacznie trudniejszy, ponieważ dodano więcej aplikacji i ustawień do obsługi struktur urządzeń. Aby zrozumieć, w jaki sposób jailbreaking zwiększa podatność twojego urządzenia, najpierw musisz zrozumieć jedną podstawową różnicę między rootowaniem a jailbreakingiem.

Rootowanie a Jailbreaking: The Difference

Zasadniczo rootowanie i łamanie więzienia są takie same. Jednak jailbreaking to termin używany najczęściej w przypadku urządzeń z systemem iOS. Ma on na celu uaktualnienie uprawnień kategorii głównej do uprawnień administratora. Bycie superużytkownikiem umożliwia pełny dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Jednak właściciele iPhone’ów i iPadów nie są jedynymi, którzy szukają sposobu na lepsze wykorzystanie swoich urządzeń. Smartfony z Androidem są często również zrootowane. Rozwój Kodi sprawił, że FireStick stał się jednym z najbardziej uszkodzonych urządzeń więziennych.

Problem z iOS lub innymi urządzeniami polega na tym, że stają się one znacznie bardziej podatne na ataki. Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą łatwiej zhakować urządzenie z jailbreakiem. Pozostawia to Twoje prywatne dane, w tym e-maile, konta w mediach społecznościowych i dane karty kredytowej. W rezultacie wiele aplikacji bankowości internetowej nie działa na przykład na urządzeniach mobilnych z jailbreakiem.

Ponadto niektóre urządzenia z jailbreakiem będą musiały być jailbreakowane za każdym razem, gdy zostaną ponownie uruchomione. To sprawia, że ​​korzystanie z nich jest dość żmudnym procesem. Dla porównania najczęściej używane są zrootowane urządzenia, które jeszcze przed rootowaniem mają dość rozbudowaną funkcjonalność użytkownika.

Rootowanie i łamanie więzień sprawi, że twoje urządzenie będzie bardziej podatne na ataki?

Tak. rootowanie i jailbreaking to metody, za pomocą których standardowe protokoły bezpieczeństwa twojego urządzenia są unieważniane. W rezultacie jesteś o wiele bardziej otwarty na wykorzystanie niż normalnie. Jeśli więc masz zepsute lub zrootowane urządzenie, musisz upewnić się, że uprawnienia aplikacji są prawidłowe.

Na takich urządzeniach zbieranie informacji o użytkowniku jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dlatego użytkownik musi upewnić się, że aplikacje mają uprawnienia dostępu tylko do potrzebnych danych urządzenia. Na przykład Twoja darmowa gra nie ma dostępu do twoich kontaktów.

Innym problemem związanym z jailbreakowaniem twojego urządzenia jest to, że może ono stać się bardziej niestabilne. Jailbreaking manipuluje kodem architektonicznym, który utrzymuje stabilność urządzenia. Spowoduje to, że urządzenie ma nieprawidłowe działanie. Niestabilne urządzenie, które ulega awarii często nie ma zastosowania. Więc musisz zrobić jailbreak przez kogoś, kto może utrzymywać kod podstawowy, ale także dać ci dostęp.  

Kolejnym problemem, który możesz mieć z urządzeniami z uszkodzonym więzieniem, są aktualizacje zabezpieczeń. Proces rootowania lub jailbreakingu odbywa się poprzez wykorzystanie luk w zabezpieczeniach. Luki te najprawdopodobniej zostaną wyeliminowane podczas następnej aktualizacji i będziesz musiał ponownie wykonać jailbreak urządzenia. Może to być żmudne, a także trzymać urządzenie z dala od rąk przez kilka dni.  

Najlepsze alternatywy dla Jailbreaking lub rootowania twojego urządzenia

Jailbreaking i rootowanie to przydatne niestandardowe konfiguracje, ale także pozostawiają wiele otwartych luk w zabezpieczeniach twojego urządzenia. Dla większości z nas dostosowanie może mieć dość wysoką cenę. Teraz, jeśli nie chcesz poświęcić czasu i poznać szczegółów niestandardowych konfiguracji, jailbreaking nie przyniesie Ci korzyści. Istnieje już kilka bardzo dobrych alternatyw. Zapewniają one uzyskanie żądanej rozszerzonej funkcjonalności użytkownika przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa urządzenia. Oto kilka sposobów na całkowite uniknięcie jailbreaku lub rootowania.

Wybierz odpowiednie urządzenie dla siebie

Urządzenia zapakowane lub powiązane zawsze będą zawierały listę zobowiązań dla wygody, jaką oferują. To samo dotyczy wszystkich urządzeń, czy to telefonów, laptopów, tabletów czy innych urządzeń. Dla tych, którzy mają wystarczającą wiedzę techniczną, najlepszym wyborem jest wybór sprzętu, a następnie oprogramowania zgodnego z naszymi potrzebami.

Dla reszty z nas, którzy nie mogą zadać sobie trudu, wystarczy prosty przegląd możliwości urządzenia. Chodzi o to, aby zbadać alternatywy i zapewnić równowagę między funkcjonalnością a bezpieczeństwem.

Zrozum, czego szukasz

Nawet w przypadku wstępnie skonfigurowanych urządzeń można wprowadzić pewne zmiany. Dla wielu osób jest to wystarczająco dobre, aby wykonać swoją pracę. Naprawdę nie muszą jailbreakować swoich urządzeń, a następnie ponownie konfigurować wszystkie funkcje bezpieczeństwa. W rzeczywistości lepiej pozostawić wszystkie funkcje bezpieczeństwa nietknięte i po prostu dodać dodatki, które pomogą zwiększyć funkcje. Mając to na uwadze, zawsze lepiej jest upewnić się, że nie ma żadnych programów typu bloatware ani innych wstępnie skonfigurowanych funkcji, które zagroziłyby Twojemu bezpieczeństwu i prywatności.

Bądź aktywny w zakresie licencjonowania i napraw

Większość głównych producentów urządzeń zachowuje prawa do naprawy urządzeń, które już ci sprzedali. W zależności od miejsca zamieszkania twoje urządzenie będzie podlegało pewnym ograniczeniom. Dlatego przed zakupem ważne jest, aby zrozumieć specyfikę uszkodzeń i napraw. Wpłynie to również na twoją gwarancję i wszelkie naprawy pogwarancyjne, których możesz potrzebować.

Ponadto organizacje takie jak Electronic Frontier Foundation generują ruchy w celu wyeliminowania tych prawnych powiązań. Jeśli jesteś jednym z wielu osób, które chcą uzyskać pełną funkcjonalność z zakupionego urządzenia, rozważ dołączenie do nich.

Wniosek

Jailbreaking wydaje się być dobrym pomysłem i zdecydowanie ma sens, aby mieć pełny dostęp do własnego urządzenia. W końcu za to zapłaciłeś i zasługujesz na to, aby używać go tak, jak chcesz. Jednak w przypadku łamania więzienia lub rootowania sprawy nie są tak proste. Podstawowa technologia jest z natury restrykcyjna, a firmy macierzyste mają w umowie licencyjnej klauzule, które Cię powstrzymują. Innymi słowy, jailbreakowanie twojego urządzenia może unieważnia gwarancję.

Teraz możesz pomyśleć, że jest to dobry powód do złamania więzienia lub zrootowania urządzenia. Ale to przyniesie więcej szkody niż pożytku. O ile nie jesteś profesjonalnym technikiem lub nie posiadasz wiedzy na ten temat, jailbreaking ma więcej wad niż zalet. Nie chcesz utknąć z nieprawidłowo działającym urządzeniem w pracowity dzień w biurze, a nawet gorzej, w nagłych wypadkach. Dlatego mądrzej jest po prostu wybrać urządzenie, które oferuje funkcjonalność, której potrzebujesz, bez narażania standardowych protokołów bezpieczeństwa urządzenia.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map