Five Eyes Surveillance – Rządy próbują zdobyć Twoje dane

Powszechnie wiadomo, że rządy na całym świecie chcą zaangażować się w Twoje działania online. Nadzór online jest powszechny, a władze federalne wcale nie dbają o prywatność użytkowników. Każdy kraj ma własną agencję lub program, który prowadzi nadzór, a czasami kraje mogą połączyć siły, aby przenieść działania monitorujące i szpiegowskie na zupełnie nowy poziom. Przerażające jest myślenie, że coś takiego może się zdarzyć, a jeszcze bardziej przerażające jest uświadomienie sobie, że tak się dzieje. Tutaj omówimy organizacje szpiegowskie 5 oczu, 9 oczu i 14 oczu. Są to wzajemne porozumienia rządów różnych krajów. Jako przeciętny użytkownik Internetu wiedza ta jest dla Ciebie ważna, abyś mógł chronić swoje dane przed ich szpiegowaniem.


Co to jest lista krajów Five Eyes?

Jaka jest lista krajów Five Eyes?

Co słychać w tych programach?

Różne rządy z całego świata współpracowały w celu zebrania się i prowadzenia nadzoru nad obywatelami oraz udostępniania tych danych innym rządom w ich organizacji. Pomaga im to gromadzić od siebie informacje wywiadowcze, a także pomaga im uniknąć przepisów antyszpiegowskich i sprzyjających prywatności. Istnieje wiele takich grup „Oczu”, a ich rdzeń leży w pięciu krajach znanych jako Pięć Oczu.

Brzmi to okropnie i bardziej jak teoria spiskowa, ale Five Eyes jest bardzo realna. Jest to sojusz wywiadowczy i jest otwarty na wiedzę publiczną.

Lista krajów Five Eyes

Te pięć krajów utworzyło sojusz Five Eyes:

 • USA
 • UK
 • Kanada
 • Australia
 • Nowa Zelandia

Umowa Five Eyes była wcześniej znana jako umowa UKUSA. Porozumienie to istnieje od kilkudziesięciu lat i sięga zimnej wojny. W 2010 r. Pełny tekst umowy został opublikowany publicznie przez Wielką Brytanię i USA. Był to historyczny ruch i został nazwany najważniejszym dokumentem zimnej wojny.

Chociaż umowa jest naprawdę stara, nadal jest praktykowana, a zakres nadzoru zmienił się z fizycznego na cyfrowy. Wszystkie twoje działania online są monitorowane przez rząd. Tekst umowy można znaleźć tutaj.

Kraje dziewięciu oczu

Niniejsza umowa obejmuje kraje Five Eyes i te:

 • Dania
 • Norwegia
 • Francja
 • Holandia

Są to powiaty, które przystąpiły do ​​umowy UKUSA jako strony trzecie. Choć są one celem ataków ze strony inteligencji pięciu krajów, otrzymują w zamian korzyści. Z pomocą krajów Five Eyes zbierają informacje o swoich obywatelach.

Kraje czternastu oczu

Są to kraje objęte umową Nine Eyes oraz:

 • Niemcy
 • Hiszpania
 • Szwecja
 • Włochy
 • Belgia

Te 14 krajów współpracuje w celu wspólnej kontroli własnych obywateli. Szpiegują także wybrane kraje. Umowa pomaga rządom w unikaniu przepisów dotyczących prywatności obowiązujących w ich krajach.

Na przykład, jeśli rząd USA nie może szpiegować swoich obywateli z powodów prawnych, pozwoli innemu krajowi szpiegować swoich obywateli, a następnie zbierać od nich dane. Więc technicznie nie łamią żadnych praw.

To rzeczywiście przerażająca sytuacja. Nawet jeśli twój rząd twierdzi, że cię nie szpieguje, może gromadzić twoje dane poprzez operacje szpiegowskie w innym kraju.

Jak możesz być chroniony?

Świadomość, że rządy na całym świecie chcą uzyskać Twoje dane, może być nieco niepokojąca. Dobrą rzeczą jest to, że istnieją sposoby ochrony danych przed wpadnięciem w niepowołane ręce.

Prostym sposobem na to jest użycie VPN. VPN zaszyfruje twoje dane, aby rząd nie mógł ich odczytać. Podczas korzystania z VPN Twoje dane są tunelowane przez bezpieczny kanał. Ponadto VPN są bardzo proste w użyciu.

Ta technika pomaga nawigować po ISP i nadzorze rządowym, a twoje dane są chronione. Oprócz korzystania z sieci VPN istnieją inne opcje zapewniające bezpieczeństwo danych. Oto najpopularniejsze opcje.

Zaszyfruj swoją komunikację

Aby uniknąć monitorowania, upewnij się, że cała komunikacja jest szyfrowana, w tym aplikacje czatu. Istnieje wiele bezpiecznych aplikacji do przesyłania wiadomości, których można użyć do tego celu. Na przykład możesz użyć Signal do wysyłania wiadomości do znajomych. Jest to bezpłatna aplikacja, która umożliwia wysyłanie i odbieranie zaszyfrowanych wiadomości, które mogą być odczytywane tylko przez Ciebie i Twojego przyjaciela.

Inna bardzo popularna aplikacja, Whatsapp, jest szyfrowana, ale zachowuje pewne metadane. Na przykład informacje o osobie, do której wysyłasz wiadomości, są przechowywane i przechowywane przez Facebook.

Zakryj kamerę internetową

Istnieje kilka narzędzi hakerskich, które mogą mieć na oku za pomocą aparatu na urządzeniach mobilnych lub laptopach. Mogą również zhakować mikrofon na twoim urządzeniu, aby słuchać twoich rozmów. Prostą metodą ochrony informacji jest wyłączenie mikrofonu i przyklejenie taśmy do kamery internetowej laptopa.

Zaktualizuj swoje oprogramowanie

Upewnij się, że Twoje urządzenia są zaktualizowane do najnowszych wersji. Jest to jeden ze sposobów uniknięcia prób włamań. Urządzenia mobilne z nieaktualnym oprogramowaniem są bardziej narażone na ataki. Firmy takie jak Google i Apple regularnie wprowadzają aktualizacje, aby upewnić się, że wszystkie ostatnie błędy zostały usunięte, a dziury zostały załatane.

Jeśli Twój telefon nie zostanie zaktualizowany, nadal będzie miał stare luki w zabezpieczeniach. Oprócz aktualizacji urządzenia, należy je również zablokować i używać silnego hasła, którego nie można łatwo odgadnąć.

Nie kupuj Smart TV (ani go zabezpiecz)

Telewizory inteligentne z funkcją sterowania głosem można łatwo monitorować, a nawet hakować. W rzeczywistości zdarzały się przypadki, gdy telewizor słuchał rozmów nawet po wyłączeniu. Aby mieć pewność, że Twój telewizor nie będzie cię szpiegował, wyłącz jego funkcje odsłuchu. Ponadto, gdy go nie oglądasz, upewnij się, że jest całkowicie odłączony od zasilania. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie nadzoru ze strony inteligentnego telewizora jest w ogóle nie kupowanie go.

Nadzór nad pięcioma oczami – wniosek

Chociaż rządy mogą współpracować w celu szpiegowania Twojego połączenia, nadal masz dużą kontrolę nad swoimi danymi. Podejmując pewne środki ostrożności i korzystając z VPN, możesz być bezpieczny. Upewnij się tylko, że nie przeglądasz zbyt dużo niezabezpieczonego Internetu. Wszelkie szczegóły wysyłane przez Internet można prześledzić, chyba że korzystasz z VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map