Hej, Alexa, czy mnie szpiegujesz?

Och, Alexa! Jak uwielbiamy mieć cię w pobliżu! Prosta radość z posiadania osobistych asystentów aktywowanych głosem w domu i potencjalnie w każdym miejscu jest niesamowita. Właśnie dlatego asystenci ci stali się tak popularni i stale są jednym z najczęściej kupowanych urządzeń na rynku. Jednak wraz ze wzrostem ich popularności pojawiają się obawy, czy można ich wykorzystać do szpiegowania konsumentów i narażania ich prywatności. 


Hej, Alexa, czy mnie szpiegujesz?

Hej, Alexa, czy mnie szpiegujesz??

Co to za obawa?

Powszechnie wiadomo, że duże firmy, takie jak Amazon i Google, wykorzystują dane swoich klientów do wyświetlania ukierunkowanych reklam i rzekomo w celu poprawy komfortu użytkowania. Dobrze znany jest również fakt, że każdy, kto jest zaniepokojony swoją prywatnością w Internecie, przed jej zaakceptowaniem dokładnie zapozna się z umową licencyjną. Ale na obecnym etapie większość z nas nie zadaje sobie trudu, aby przejść przez wszystkie kwestie prawne, aby wiedzieć, jakiego kompromisu w zakresie prywatności powinniśmy się spodziewać.

Teraz, wraz z Alexą i innymi osobistymi asystentami w naszych domach, obawy rosną jeszcze bardziej. Stało się tak, że ludzie zastanawiają się, czy można ich używać jako urządzeń nasłuchujących i rejestrować ważne informacje. Co by się stało, gdybyś porozmawiał z małżonkiem i podał mu numer PIN bankomatu lub numeru karty kredytowej? Jeśli Alexa go odbierze (co bardzo dobrze może, chyba że wyłączysz tryb słuchania na zawsze), nie jest prawdopodobne, że nastąpi poważny kompromis w zakresie twojego osobistego bezpieczeństwa finansowego.

To tylko jedna z wielu rzeczy, na które musisz uważać, korzystając z Alexy lub innego osobistego asystenta aktywowanego głosem. Mając to na uwadze, spójrzmy na niektóre z głównych poruszonych ostatnio kwestii dotyczących Alexy i sposoby ich rozwiązywania.

Jakie są możliwości?

Możliwość nr 1

Czy wiesz, że twoją Alexę można teraz zmienić w całkiem sprytne urządzenie szpiegowskie? Zgadza się! W niedawnym wpisie na blogu znanej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem szczegółowo opisali, jak proste fizyczne dotknięcie urządzenia może dosłownie uczynić z niego idealne urządzenie do podsłuchiwania twoich najbardziej prywatnych rozmów.

Nie możemy nawet zrozumieć konsekwencji tego i tego, jak użyteczne może być to dla każdego hakera próbującego naruszyć bezpieczeństwo jednostki. Jedyną rzeczą, która czyni to naruszenie nieco mniej prawdopodobną, jest fakt, że haker będzie musiał mieć fizyczny dostęp do jednostki, aby przekształcić ją w urządzenie szpiegowskie. Po wykonaniu tej czynności nic nie stoi na przeszkodzie, aby Alexa nagrała wszystkie osobiste rozmowy, przechowała je i przekazała stronie trzeciej, która zainstalowała błąd..  

Należy jednak zauważyć, że to nadające się do wykorzystania naruszenie jest dostępne tylko w modelach 2015 i 2016. W przypadku modelu z 2017 r. Na urządzeniu znajduje się przycisk wyciszenia, który zapewni, że żadne rozmowy nie zostaną nagrane. Chociaż możesz pomyśleć, że pozostawienie wyłączonego przycisku wyciszenia jest po prostu nieszkodliwe, pamiętaj, że wszelkie nagrane rozmowy mogą prowadzić do dużych przecieków bezpieczeństwa. Wiele luksusowych hoteli zapewnia obecnie osobistych asystentów w wybranych pokojach. Jeśli jesteś podróżującym w interesach, mądrze jest upewnić się, że nikt nie słucha twoich prywatnych rozmów przez te urządzenia.

Możliwość # 2

Jeśli masz dzieci w domu, upewnij się, że nie rozmawiają z asystentem podczas Twojej nieobecności. Mogą złożyć zamówienie na coś, a przedmiot zostanie wysłany do Ciebie w ciągu kilku dni. Chociaż może nie musisz za to płacić, nadal jest to problem, którego należy unikać.

Jeśli nie aktywnie korzystasz z Amazon Echo, powinieneś po prostu go wyłączyć. Warto też powiedzieć dzieciom, aby nie bawiły się urządzeniem. Jeśli nie słuchają cię zbyt dobrze i mogą raczej zakraść się w rozmowie z Alexą za twoimi plecami, po prostu wyłącz opcję zakupu głosu. Możesz przejść do swojego konta Amazon i znaleźć opcję „Zarządzaj moim urządzeniem”, gdzie najprawdopodobniej będziesz w stanie wyłączyć żądaną funkcję.

We wspomnianej powyżej opcji zarządzania urządzeniami znajdziesz także wiele innych opcji, takich jak możliwość usuwania historii wyszukiwania pojedynczo lub łącznie. Pomoże Ci to uniknąć irytujących, ukierunkowanych reklam opartych na historii wyszukiwania i zapobiegnie marnowaniu czasu przez te irytujące najlepsze oferty..

Możliwość # 3

Załóżmy, że zsynchronizowałeś swoje urządzenia IoT z Alexą w celu łatwej obsługi. Chociaż może to wydawać się świetnym sposobem obsługi wszystkich urządzeń z jednego interfejsu, jest to rażące podważenie twojego bezpieczeństwa i prywatności. Na przykład każde naruszenie bezpieczeństwa urządzeń IoT może zapewnić potencjalnemu hakerowi dostęp do ważnych informacji przechowywanych w Alexa. Oznacza to, że Twoje dane mogą zostać skradzione lub wykorzystane przeciwko tobie. Wiemy już, jak złe są zabezpieczenia tych domniemanych inteligentnych urządzeń IoT. Nie ma żadnego powodu, aby ufać im bezpieczeństwem i prywatnością.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest po prostu nie łączenie urządzeń i oddzielanie ich od siebie. Jeśli jesteś osobą dbającą o prywatność, powinieneś znaleźć dobrego dostawcę usług VPN, jeśli jeszcze go nie masz. Zapewni to, że wszystkie połączenia w sieci domowej są szyfrowane i nie mogą zostać złamane przez hakerów.

Ostatnia uwaga

Nie można zaprzeczyć, że Alexa i Echo są ogromną pomocą na wiele sposobów. Jednak znajomość ich braków i zapewnienie ochrony bez względu na poziom wykorzystania tych urządzeń jest niezwykle ważne.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map