Historia VPN – jak się to wszystko zaczęło

Każdy, kto wie cokolwiek na temat bezpieczeństwa w Internecie, wie, że VPN to jedna z najlepszych opcji zachowania anonimowości w Internecie. Chronią cię, twoją tożsamość i lokalizację przed wszelkiego rodzaju próbami szpiegowania i hakowania. Pozwalają również ominąć regionalne bloki online, umożliwiając korzystanie z serwera, na którym treść nie jest blokowana i dostęp do niego. Więc jeśli podróżujesz poza Stanami i nadal chcesz oglądać Netflix, VPN są najlepszym rozwiązaniem. A jeśli chcesz ukryć swój adres IP z jakiegokolwiek powodu, VPN może ci pomóc. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie korzystają z VPN, a ich użycie gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Pomimo faktu, że sieci VPN szybko zyskały popularność w ostatnim czasie, bardzo niewielu faktycznie wie, w jaki sposób technologia została opracowana i stała się dostępna dla ogółu społeczeństwa. Zobaczmy, jak powstała technologia.


Historia VPN - jak się to wszystko zaczęło

Historia VPN – jak się to wszystko zaczęło

Historia VPN – jak się to wszystko zaczęło

Chociaż pojawienie się VPN w popularnej koncepcji online jest stosunkowo nowe, ich początki mają ponad dwie dekady. W szczególności w 1996 r., Kiedy opracowano i wydano protokół PPTP. PPTP oznacza Peel to Peer Tunneling Protocol i jest to najbardziej podstawowa znana obecnie bezpieczna forma przesyłania danych. Od tego czasu protokoły tunelowania szybko rosną pod względem bezpieczeństwa i złożoności, aby dotrzymać kroku wysiłkom na rzecz ich unieważnienia. Teraz mamy kilka rodzajów protokołów tunelowania dostępnych dla zwykłych użytkowników, takich jak L2TP, IPSec i SSL itp. – wszystkie z ich różnymi zastosowaniami, zaletami i wadami.

Dla kogo przeznaczone były sieci VPN?

Sieci VPN zostały pierwotnie opracowane dla dużych podmiotów biznesowych, które potrzebowały bezpiecznego kanału udostępniania danych i komunikacji. Podobnie jak sam internet, technologia ta nigdy nie była przeznaczona do użytku publicznego. Przeznaczony był wyłącznie dla firm, które chciały zachować prywatność komunikacji wewnętrznej i umożliwić pracownikom bezpieczny dostęp do plików, nawet jeśli nie byli w pomieszczeniach biurowych w momencie logowania..

Jednak wraz z szybkim rozwojem urządzeń internetowych i rozwojem złośliwego oprogramowania, potrzeba publicznego korzystania z VPN stała się nieunikniona i wiele firm zaczęło wchodzić na rynek z oferowanymi usługami VPN. Zdecydowana większość sieci VPN może prześledzić swoje korzenie z powrotem do tych początków. Zawdzięczają to w całości tym wczesnym programistom, którzy opracowali najwcześniejsze formy technologii protokołów tunelowania i utorowali drogę do rozwoju VPN w obecnej postaci.

Co zostało spopularyzowane przez VPN??

Wikileaks, Snowden i inne źródła wycieków na temat tajnych polityk i działań rządu w Internecie dały do ​​zrozumienia, że ​​nie tylko firmy i ludzie mocno zainwestowani na rynkach cyfrowych potrzebują bezpieczeństwa w Internecie. Zwykła osoba również musiała oglądać swoje cyfrowe dane i upewnić się, że nikt ich nie śledzi.

Wraz z rozwojem technologii rosły również ograniczenia nałożone na ich użycie. W niektórych krajach, takich jak Chiny i Rosja, istnieje wiele przepisów określających, co obywatele mogą robić, a czego nie mogą robić online. Nie tylko te dwa kraje, ale wiele narodów na całym świecie ma dość surowe przepisy dotyczące tego, co jest dopuszczalne, a co nie. A jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, możesz wpaść w poważne kłopoty.

Główni użytkownicy VPN

Podczas gdy różni ludzie mają różne powody korzystania z VPN, największe wykorzystanie VPN na świecie nie polega na bezpiecznym omijaniu organów rządowych. Chodzi raczej o to, aby żadna idiosynkratyczna polityka wielkich firm nie mogła utrudniać rozrywki ludziom. Podczas gdy z jednej strony mamy Netflix, Hulu, BBC i inne platformy treści online, z drugiej strony mamy dużą liczbę ograniczeń geograficznych, które ograniczają ich użycie.

Oczywiście przeciętna osoba z subskrypcją Netflix nie dba o to, czy przebywa w USA, czy gdziekolwiek indziej. Zapłacili za to, aby mogli go używać z dowolnego miejsca. Zdecydowanie się z tym zgadzamy, ale duże firmy medialne nie podzielają naszej opinii. Aby obejść ten mały problem, opracowano sieci VPN. Pozwalając ludziom wybierać serwery z dowolnego miejsca na świecie, sieci VPN umożliwiły ludziom dostęp do treści, która była ogólnie dla nich ograniczona. To stanowi znaczną część użytkowników VPN, a liczba ta stale rośnie każdego dnia.

Innym powodem znaczącego znaczenia VPN jest fakt, że pozwalają użytkownikom pozostać anonimowi i uniemożliwiają dostęp do nich prawu. Jest to wielka ulga dla krajów, w których istnieje cenzura i zakaz niektórych rodzajów materiałów online. Na przykład Rosja ma dość surową politykę przeciw LGBT, a ludzie, którzy ją obsługują, często używają VPN do łączenia się ze sobą online. Również w Chinach sieci VPN zapewniają ludziom bezpieczne środowisko interakcji ze sobą i promowania pomysłów, które w innym przypadku wywołałyby gniew władz państwowych.

Co zatem przyniesie przyszłość VPNom?

Najnowsze trendy i gwałtowne wzrosty wykorzystania sieci VPN na całym świecie wskazują, że usługi VPN działają przez pewien czas. Oznacza to, że coraz więcej osób będzie korzystać z usług VPN w celu zabezpieczenia się przed wszystkimi zagrożeniami cybernetycznymi. Dzięki ewoluującym technologiom możemy również oczekiwać ewolucji środków bezpieczeństwa, a sieci VPN będą w stanie zapewnić klientom wolne od ryzyka szybkie łącze internetowe w niedalekiej przyszłości.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map