Honey Trap Oszustwa online – jak je wykryć?

Internet otworzył świat możliwości i możliwości dla zwykłego człowieka, ale jednocześnie ułatwił oszustom wybranie swoich celów. Istnieją różne oszustwa i inne oszukańcze działania, które mają miejsce w Internecie, czyniąc ofiary z niczego niepodejrzewających ludzi. Obecnie w Internecie krąży nowy rodzaj oszustwa – oszustwa związane z miodem, znane również jako honeypots.


Jakie są oszustwa pułapki na miód?

Jakie są oszustwa pułapki miodu?

Co to są pułapki na miód?

Dla szpiega termin „pułapka na miód” oznaczałby proces zachęcania agenta do rozstania się z poufnymi informacjami z pomocą uwodzicielskiej kobiety. W zwykłym świecie chodzi przede wszystkim o stronę randkową z oszustwem i propozycje nieznanych, ale atrakcyjnych osób, chcących się z tobą zapoznać. Poddaj się tym pułapkom, a albo stracisz wszystkie pieniądze, albo poważnie zainfekujesz komputer.

Niektóre nikczemne siły, takie jak ta, nawet używają Skype’a, aby próbować zadzierać z ludźmi. Jakaś atrakcyjna osoba na Skype spróbuje z tobą porozmawiać i tak dalej przez Skype – wystarczy ją zablokować, aby powstrzymać ten nikczemny pościg. 

Internetowe serwisy randkowe ułatwiają zapracowanym ludziom znalezienie partnera. Wraz z powstaniem setek witryn randkowych nie trzeba było długo czekać, aż oszuści zaczną z nich korzystać. Zazwyczaj ci oszuści wiedzą, że osoby, które rejestrują się na tych stronach, desperacko szukają partnera, i wykorzystują tę okazję, aby zachęcić ich do podzielenia się danymi bankowymi i innymi prywatnymi informacjami.

Nie oznacza to, że wszystkie witryny randkowe są fałszywe. Gdy otworzysz folder „spam” lub „śmieci” swojego e-maila, musiałeś widzieć e-maile, które zapraszają Cię na „spotkanie z miłą dziewczyną” lub „dowiedz się, jak lepiej zadowolić swojego mężczyznę” lub „znaleźć miłość swojego życia”. Te e-maile zawierają link, który NIE prowadzi do renomowanego serwisu randkowego. Jeśli klikniesz łącza w wiadomości e-mail, pobierzesz wirusa, który zainfekuje komputer.

Oczywiście, jeśli zostaniesz oszukany i zaczniesz korespondować z nadawcą wiadomości e-mail, ryzykujesz jeszcze większym ryzykiem – utraty pieniędzy. Istnieje powód, dla którego te e-maile trafiają do niepotrzebnego folderu.

Rodzaje oszustw związanych z miodową pułapką

Istnieją obecnie dwa bardzo popularne typy oszustw związanych z miodem. Pierwszy to oszustwo „nigeryjskie”, w którym dziewczyna z dalekiej Afryki pisze do nieszczęsnego mężczyzny i dzieli się swoją smutną historią. Mężczyzna wkrótce dowiaduje się, że dziewczyna ma dziedzictwo milionów i jest zwabiany przez te wszystkie pieniądze. Obiecano mu część milionów, jeśli zapłaci za niektóre „usługi prawne”, aby wydostać dziewczynę z jej kraju. Gdy mężczyzna zapłaci tysiące dolarów, miłośnik Internetu znika w powietrzu.

Drugi typ to oszustwo „rosyjskie”, w którym dziewczyna twierdzi, że jest biedna i szuka pomocy od swojego „przyszłego męża”. Oszuści atakują tylko mężczyzn uważanych za bogatych. Od proszenia pieniędzy o bilet na samolot po chętne przyjmowanie „prezentów”, które mężczyzna chce dać dziewczynie, oszuści powoli wyczerpują pieniądze, a następnie znikają.

Oszuści skanują tysiące profili w różnych serwisach randkowych i wybierają osoby, na które mają trafić. Jednak z tymi e-mailami nigdy nie jest powiązany żaden serwis randkowy. Jeśli jesteś mądry, od razu wiesz, że to oszustwo. Ale, co zaskakujące, niektóre osoby padają ofiarą tych oszukańczych działań, a czasami są wabione w niebezpieczne przestępstwa.

Jak być bezpiecznym

Odrobina dyskrecji i świadomości może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo przed oszustwami związanymi z miodem. Niektóre z tych sposobów to:

 • Nie otwieraj wiadomości e-mail, które trafiają do folderu „spam”. Aby upewnić się, że ważne wiadomości e-mail nie trafiają do śmieci, adresy e-mail „białej listy”, z których regularnie otrzymujesz wiadomości e-mail. Uważaj na e-maile z dziwnymi tematami, takie jak oferta miliona dolarów lub zaproszenie na spotkanie kogoś wyjątkowego.
 • Naucz się rozpoznawać te wiadomości e-mail oszukańcze. Zazwyczaj są one pisane bardzo słabym językiem angielskim lub innym językiem, takim jak rosyjski. Nigdy nie otwieraj tych e-maili, a nawet jeśli to zrobisz, nie klikaj żadnych linków ani nie odpowiadaj nadawcy.
 • Nie odwiedzaj witryn randkowych, o których nigdy nie słyszałeś, szczególnie tych, które pojawiają się w wiadomościach spamowych. Stanowi zagrożenie dla twojego komputera.
 • Uważaj na hojne oferty, które chcą dać ci miliony dolarów lub szansę spotkać kogoś wyjątkowego.
 • Co najważniejsze, zawsze używaj dobrego systemu bezpieczeństwa komputera, ponieważ automatycznie ostrzega o złośliwych lub podejrzanych witrynach.

Internet jest jak sam świat – pełen różnych rodzajów ludzi i nie wszyscy mają dobre intencje. Uczenie się o tych cyberprzestępstwach i utrzymywanie świadomości może z łatwością pomóc w uniknięciu oszustw związanych z miodem i być bezpiecznym w Internecie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map