Jak sprawdzić bezpieczeństwo linków?

Odwiedź dowolną stronę internetową, na której będzie kilka linków – nawet ta strona, którą właśnie czytasz. Rozejrzyj się i ma kilka kliknięć. Chociaż linki mogą być kuszące i zawsze zachęcają ludzi do klikania ich w celu uzyskania dalszych informacji, czy naprawdę są warte twojego kliknięcia? Istnieją przynęty, które obiecują zabawny artykuł, ale zazwyczaj zawierają wprowadzające w błąd informacje. Ale Clickbaity nie są szkodliwe. Mówimy tutaj o linkach, które mogą prowadzić do stron z wirusami i złośliwymi elementami. Prowadzi to do zagrożeń bezpieczeństwa danych osobowych, a także może prowadzić do kradzieży tożsamości. Dlatego zawsze należy sprawdzić podejrzane linki przed ich kliknięciem.


Jak sprawdzić bezpieczeństwo linków?

Jak sprawdzić bezpieczeństwo linków?

Kto tworzy szkodliwe linki i dlaczego?

Oszuści online, którzy są bardziej znani jako hakerzy, są osobami odpowiedzialnymi za te złośliwe linki. Zazwyczaj zamieszczają linki do phishingu online i próbują oszukiwać ludzi. Czasami kliknięcie podejrzanego linku zainicjuje proces pobierania, nawet o tym nie wiedząc. Może to na przykład prowadzić do instalowania złośliwego oprogramowania na twoim urządzeniu.

Jeśli kiedykolwiek dostałeś wiadomość e-mail z informacją, że wygrałeś na loterii, istnieje prawdopodobieństwo, że był to e-mail phishingowy, próbujący zdobyć Twoje dane lub pieniądze. Wypatruj e-maili od firm wydających karty kredytowe lub banków. Jeśli wiadomość e-mail zawiera prośbę o podanie danych osobowych lub prośbę o kliknięcie podejrzanego linku, może to być wiadomość e-mail stanowiąca oszustwo.

Jak dowiedzieć się, czy link jest bezpieczny?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc Ci ocenić autentyczność linku.

Przeczytaj nazwę domeny

Jeśli wiadomość e-mail prawdopodobnie pochodzi z Twojego banku, a link prowadzi do innej witryny, która nie jest oficjalną witryną Twojego banku, potraktuj go jak czerwoną flagę. To może być próba phishingu. Jeśli witryna Twojego banku to https://www.bankofamerica.com/, ale link prowadzi do https://www.bankofamerica.wordpress.com/ (tylko przykład), nie klikaj go. To oczywiście fałszywa strona internetowa.

Chociaż możesz przeczytać pierwszą część adresu URL i uznać, że jest ona prawdziwa, ważne jest, aby przeczytać cały adres URL poprawnie. Niektórzy phisherzy zastępują 1 literą „I”, a 0 literą „o”, aby pomylić użytkowników. Na przykład mogą przekierować cię na https://bank0famerica.com/. Pamiętaj o tych drobnych szczegółach, gdy zostaniesz przekierowany na zewnętrzny link z e-maila.

Najedź kursorem na łącze

Po najechaniu kursorem na link zwróć uwagę na lewy dolny róg ekranu. Wyświetla tam adres URL linku. Sprawdź adres URL z tej części i przeczytaj adres URL całkowicie, aby upewnić się, że nie następuje przekierowanie do witryny zawierającej złośliwe oprogramowanie.

Jeśli nie masz pewności co do witryny, skopiuj adres URL i wyszukaj go w Google. Najlepsze wyniki pomogą Ci ustalić, czy adres URL jest rzeczywiście prawdziwy, czy nie.

Sprawdź nagłówek wiadomości e-mail

Wielu dostawców poczty e-mail skraca nagłówek po otrzymaniu wiadomości e-mail. Jednak po rozwinięciu nagłówka zobaczysz wszystkie szczegóły nagłówka. Rozwiń nagłówek, aby przeczytać szczegóły. Jeśli uważasz, że nie znasz nadawcy wiadomości e-mail, nie klikaj linków w wiadomości e-mail.

Możesz otrzymać wiadomość e-mail, która wygląda na autentyczną. Jeśli jednak nie znasz nadawcy wiadomości e-mail, może to być tylko wiadomość oszukańcza.

Sprawdź HTTPS

Każda niezawodna witryna bankowa / finansowa lub sklep e-commerce zawsze ma HTTPS w adresie URL, a nigdy HTTP. Kiedy sprawdzasz adres URL, upewnij się, że po „http” w pasku adresu szukasz „s”.

Gdy zobaczysz HTTPS, wyświetli także małą ikonę kłódki zabezpieczającej przed adresem. Oznacza to, że witryna jest bezpieczna, a dane udostępnione na stronie są bezpieczne.

Posiadanie HTTPS w adresie URL nie jest całkowitą gwarancją autentyczności witryny, ale HTTP jest pewnym wyróżnieniem, że strona jest fałszywa. Ponieważ finansowe strony internetowe stosują pełne standardy bezpieczeństwa, mają adresy URL w swoich adresach URL.

Jeśli witryna ma HTTPS w adresie URL, ale witryna nie jest bezpieczna, przeglądarka wyświetli komunikat ostrzegawczy, że adres witryny nie pasuje do jej certyfikatu. Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest uważne przeczytanie adresu URL, a dopiero potem przejście do witryny, którą chcesz odwiedzić.

Nie weryfikuj swoich danych w wiadomości e-mail

Wszystkie banki, firmy wydające karty kredytowe i inne instytucje finansowe wyjaśniają, że nigdy nie proszą o podanie danych osobowych przez e-mail lub telefon.

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Twój bank lub witryna e-commerce kiedykolwiek prosiła o potwierdzenie ważnych informacji przez e-mail. Powszechną próbą uzyskania informacji finansowych i danych konta bankowego jest wysłanie wiadomości e-mail z danymi przesyłki i poproszenie o zweryfikowanie niektórych danych w celu otrzymania przesyłki.

Uważaj też na e-maile od banków, które twierdzą, że na Twoim koncie występuje nietypowa aktywność i musisz zweryfikować swoje hasło. Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś taki e-mail i jesteś zdezorientowany, zawsze skontaktuj się telefonicznie z konkretną firmą w sprawie problemu.

Co ze skróconymi linkami?

W Internecie chodzi przede wszystkim o oszczędność miejsca i pisanie krótkich zdań. Istnieje kilka usług skracania adresów URL (takich jak Bit.ly), które zmniejszają znaki w adresie URL, zmieniając w krótszy ciąg słów.

Co jeśli link w e-mailu prowadzi do skróconego adresu URL? Najechanie na nie kursorem nie pokaże żadnych użytecznych informacji o stronie. Aby dowiedzieć się, na jaki adres URL przekierowuje ten krótki link, możesz użyć funkcji „podglądu”.

Wklej skrócony link w przeglądarce i umieść po nim znak „+”. Pomoże to uzyskać odpowiednie informacje o witrynie, którą chcesz odwiedzić. Możesz również skorzystać ze stron internetowych stron trzecich, aby dowiedzieć się o skróconych linkach. Możesz spróbować www.getlinkinfo.com, aby znaleźć szczegóły linku, który zamierzasz odwiedzić.

Zobacz, jak jesteś adresowany w e-mailu

Wiadomości phishingowe są zwykle częścią większego oszustwa, a zatem są produktem masowym, co oznacza, że ​​mają pewne cechy wspólne. Jednym z nich jest to, że wiele e-maili zawierających oszustwa zaczyna się od „Drogi Kliencie” lub „Drogi Użytkowniku” zamiast faktycznie używać Twojego imienia i nazwiska. Mogą nawet zwracać się do ciebie po imieniu na adres e-mail przed znakiem @. Jeśli zauważysz to w e-mailu, powinieneś zostać ostrzeżony, że coś jest nie tak.

Nie ulegaj ostrzeżeniom, terminom i zagrożeniom

Nie spiesz się z kliknięciem tego linku tylko dlatego, że nadawca e-maila ostrzegł cię lub zagroził. Ostrzeżenie jest prawdopodobnie fałszywe, a oni po prostu próbują uzyskać od ciebie pieniądze. Gdy zobaczysz termin lub ostrzeżenie, jest to dobry wskaźnik, że link doprowadzi do próby phishingu. Wykorzystanie pokusy lub niezwykle kusząca oferta są również wskaźnikami oszustwa. Upewnij się, że na Twoim urządzeniu jest zainstalowany program antywirusowy. Zawsze aktualizuj również oprogramowanie antywirusowe. Wiele złośliwych łączy i programów można wykryć za pomocą aplikacji antywirusowych.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map