Jak upewnić się, że aplikacja na Androida jest bezpieczna w instalacji

Z wielu aplikacji dostępnych do pobrania w sklepie Google Play, skąd wiesz, które z nich są wolne od wirusów? Istnieje wiele przypadków, w których Google usunął złośliwe aplikacje, chociaż do tego czasu aplikacje te zostały już pobrane milion razy. Czy to oznacza, że ​​twierdzenie Google Play Protect, że są „systemem bezpieczeństwa, który nigdy nie śpi”, nie jest wystarczająco silne, aby filtrować złośliwe oprogramowanie? Pozwól nam tylko zgodzić się, że zamiast polegać na wewnętrznym oprogramowaniu antywirusowym, lepiej jest zebrać wiedzę, aby chronić swoje urządzenie z Androidem przed nowszymi odmianami złośliwego oprogramowania.


Jak upewnić się, że aplikacja na Androida jest bezpieczna w instalacji

Jak upewnić się, że aplikacja na Androida jest bezpieczna w instalacji

Jak sprawdzić, czy aplikacja na Androida jest bezpieczna w użyciu

Jak uchronić się przed padnięciem ofiarą takich aplikacji? Oto kilka wskazówek, aby sprawdzić, czy aplikacja, którą zamierzasz zainstalować, jest bezpieczna:

Po pierwsze, zapoznaj się z terminologią

Czy na urządzenia z Androidem może mieć wpływ złośliwe oprogramowanie lub wirus? Czy znasz różnicę między wirusem a złośliwym oprogramowaniem? Zasadniczo złośliwe oprogramowanie, skrót od złośliwego oprogramowania, jak sama nazwa wskazuje, to każde oprogramowanie zaprojektowane w celu złośliwej infekcji urządzenia i uszkodzenia istniejących plików lub programów.

Złośliwe oprogramowanie to szeroki termin obejmujący wiele form – rootkit, spyware, robaki, adware, trojany i wirusy – aby wymienić tylko kilka. Wirus to złośliwe oprogramowanie, które może uszkodzić plik poprzez replikację. Urządzenia z Androidem są domyślnie chronione przed wirusami, ale są podatne na inne rodzaje złośliwego oprogramowania. Najbardziej odczuwa je pobieranie i instalowanie aplikacji z niewiarygodnych źródeł.

Jakie szkody może powodować złośliwe oprogramowanie?

Złośliwe oprogramowanie może uzyskiwać dostęp do twoich prywatnych i poufnych danych, takich jak zdjęcia, kontakty, SMS-y itp. Mogą śledzić Twoją lokalizację, kraść hasła lub wysyłać wiadomości do dostawców usług premium. Twoja historia wyszukiwania może być wykorzystana przeciwko tobie, celując Cię reklamami lub kradnąc informacje o banku i karcie kredytowej oraz robiąc zakupy w Twoim imieniu.

W ostatnim czasie złośliwe oprogramowanie Fakedtoken i ExpensiveWall kradło informacje o karcie kredytowej, udając fałszywych dostawców usług. Zostały one pobrane na miliony smartfonów i tabletów z Androidem poprzez instalację aplikacji z niewiarygodnych stron. Złośliwe złośliwe aplikacje, takie jak Android / Ztorg i Android / Deng, zostały wykryte w aplikacjach: pliki com.android.provision.confirm i org.rain.ball.update.

Musisz zdawać sobie sprawę z potencjalnego zakłócenia, jakie złośliwe oprogramowanie może spowodować na twoim urządzeniu za pomocą niechcianych reklam lub narażając na szwank twoje dane osobowe.

Jak zabezpieczyć urządzenie

Teraz ustaliłeś, że większość złośliwego oprogramowania przedostaje się na Twój telefon poprzez instalację aplikacji. Czy można powstrzymać się od pobierania jakichkolwiek aplikacji? Nie całkiem. Zamiast tego możesz zastosować kilka środków ostrożności.

Odrób pracę domową

Przed pobraniem aplikacji przejrzyj wszystkie informacje, które możesz na jej temat zebrać. Sprawdź, czy aplikacja jest oryginalna, czy fałszywa. Zdobądź wiedzę na temat najnowszych wiadomości związanych z technologią.

Aby dowiedzieć się, czy aplikacja jest oryginalna, zapoznaj się z historią programisty. Możesz po prostu Google nazwać nazwę firmy lub witryny opracowującej aplikacje i poszukać wcześniejszych wydanych przez nich aplikacji. Sprawdź dostępne informacje, a w większości przypadków poprzednie sukcesy mówią same za siebie.

Fałszywe aplikacje zwykle oferują niesamowite oferty i niespotykane rabaty. Zwróć uwagę na pisownię w tytule aplikacji lub poszukaj błędów gramatycznych w jej opisie lub próbkach. Jeśli je widzisz, powinny one służyć jako czerwone flagi.

Wiele osób pozostawia swoją recenzję i opinie w Sklepie Play, a niektóre aplikacje nalegają na ocenę. Większa liczba pobrań może również oznaczać, że aplikacja jest legalna. Przeglądając opinie użytkowników, którzy pobrali aplikację, możesz wiedzieć, czy w oprogramowaniu występują jakieś usterki techniczne. Ponadto, jeśli aplikacja jest fałszywa, nie będzie odpowiedzi na skargi użytkowników ze strony programisty. Używanie nawet niewinnie wyglądających klawiatur firm trzecich może być niebezpieczne.

Skorzystaj z karty „Czytaj więcej” w sklepie Google Play. Data wydania i ostatnia aktualizacja znajdują się tutaj. Fałszywe aplikacje są instalowane głównie z witryn stron trzecich. Dlatego unikaj pobierania z tych sklepów.

Trzymaj się z dala od zewnętrznych sklepów z aplikacjami

Zewnętrzne sklepy z aplikacjami mogą wydawać się lepszą alternatywą dla sklepu Google Play dla twoich potrzeb budżetowych, ale ryzykownym krokiem jest zaufanie do dostępnych aplikacji.

Fałszywe aplikacje i oszustwa oferujące szalone zniżki i bezpłatne funkcje bonusowe i tym podobne ukrywają się jako najlepsze dostępne oferty. Te aplikacje zainfekowane złośliwym oprogramowaniem po zainstalowaniu na urządzeniu mogą uszkodzić pliki i oprogramowanie systemowe. Pozornie niewinna aplikacja, taka jak aplikacja do gier, może być domem dla złośliwego oprogramowania, które może wyodrębnić dane logowania do aplikacji e-commerce lub bankowych zainstalowanych na urządzeniu. Możesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości.

Decyzja o instalacji z zewnętrznego sklepu z aplikacjami jest niczym innym, jak przekazaniem haseł wszystkim hasłom, co ułatwia ich pracę. W telefonie zastosowano środki bezpieczeństwa, właśnie na takie czasy, ale kiedy je zastąpisz, narażasz się na ryzyko.  

Jeśli określona aplikacja nie jest dostępna w lokalnym sklepie Google Play, po prostu skorzystaj z tego przewodnika, aby zmienić region sklepu Play.

Zrozum uprawnienia aplikacji

Mówiąc o środkach bezpieczeństwa w urządzeniu, możesz znaleźć uprawnienia aplikacji w zakładce ustawień. Przejdź do ustawień, wyszukaj „Uprawnienia aplikacji”. Te ustawienia mogą sprawdzić, czy witryna, z której pobierana jest aplikacja, jest bezpieczna lub czy aplikacja stanowi zagrożenie. Możesz także ustawić określone uprawnienia dla każdej aplikacji.

W Google Play przewiń w dół do szczegółów programisty i sprawdź uprawnienia aplikacji. Niektóre aplikacje wymagają dostępu do Twojej lokalizacji, na przykład aplikacja do rezerwacji taksówki. Aplikacja do edycji zdjęć może wymagać pozwolenia na dostęp do aparatu, ale należy wystrzegać się prośbami o pozwolenie niezwiązanymi z przeznaczeniem aplikacji, jeśli trzeba udzielić dostępu do poufnych danych, takich jak hasła i dane logowania.

Po prostu nie klikaj na ślepo przycisku instalacyjnego bez jasnego zrozumienia, na co się zgadzasz.

Podejmij dodatkowe środki

Jeśli wszystko wydaje się zbyt duże, możesz skorzystać z wiarygodnego oprogramowania antywirusowego. W samym sklepie Google Play dostępnych jest wiele zweryfikowanych i sprawdzonych aplikacji bezpieczeństwa mobilnego. Wybierz program antywirusowy, który oferuje skanowanie przed instalacją i po instalacji – w ten sposób możesz dowiedzieć się o aplikacji przed instalacją, a także pozbyć się istniejącego złośliwego oprogramowania na swoim urządzeniu.

Nie musisz się martwić, gdy musisz pobrać nową aplikację, wystarczy użyć idealnej aplikacji zabezpieczającej Androida, aby chronić urządzenie przed aplikacjami infekującymi urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map