Jak wyłączyć geolokalizację w przeglądarkach i dlaczego

Geolokalizacja była terminem niespotykanym zaledwie dziesięć lat temu. Jednak wraz ze wzrostem liczby smartfonów, tabletów i laptopów świat wszedł w nową erę nadzoru. Usługi geolokalizacji mogą teraz wskazywać dokładną ulicę, na której się znajdujesz.


Jak wyłączyć geolokalizację w przeglądarkach i dlaczego

Jak wyłączyć geolokalizację w przeglądarkach i dlaczego

Nie popełnij błędu, geolokalizacja ma swoje zalety. Rzeczy takie jak uzyskiwanie gorących okazji podczas przesiadki w centrum handlowym lub wskazówki do najbliższej stacji benzynowej na samotnej autostradzie są niesamowite. Ale cała wiedza ma swoją cenę i musisz mieć pewność co do tego, co rozdajesz, tj. Swojej prywatności.

Najłatwiejszym sposobem wykrycia usług geolokalizacyjnych jest pojawienie się dowolnej witryny z powiadomieniem, takim jak:

 • „Ta strona używa plików cookie do przechowywania informacji o Twojej wizycie (w tym Twojej lokalizacji).”
 • „Ta strona chciałaby poznać Twoją lokalizację”.

Jeśli zobaczysz takie powiadomienie, wiesz, że szukasz lokalizacji. Teraz może to być konieczne lub nie być konieczne, abyś wiedział i kiedy skorzystać z przysługujących Ci praw, ma kluczowe znaczenie.

Czym dokładnie jest geolokalizacja?

Mówiąc najprościej, geolokalizacja to przybliżenie Twojej lokalizacji w czasie rzeczywistym w oparciu o urządzenie z dostępem do Internetu. Oznacza to, że Twoja lokalizacja jest bezpośrednio powiązana z lokalizacją Twojego urządzenia. Tak więc, jeśli zostawisz gdzieś urządzenie z aktywnym zezwoleniem na geolokalizację, wówczas zarejestrowana lokalizacja dla tego czasu będzie tym miejscem. Z drugiej strony smartwatch lub monitor fitness obejmuje każdy krok, który zrobiłeś podczas noszenia.

W jaki sposób geolokalizacja może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu?

Twój telefon ma wbudowany system GPS. Ten system służy do świadczenia usług związanych z lokalizacją. Ponadto niektóre aplikacje, takie jak Facebook, Instagram, Uber i inne, mogą korzystać z Twojej lokalizacji z różnych powodów.

Teraz to nie tak, że ten obiekt nie ma zalet. Podobnie jak w dwóch przykładach, o których wspominaliśmy wcześniej, można go bardzo dobrze wykorzystać w niektórych kontekstach. Jeśli utkniesz gdzieś z dala od cywilizacji, wtedy śledzenie może rzeczywiście uratować ci życie. To samo dotyczy gorących okazji i godzinnej sprzedaży w popularnych sklepach.

Jednak na urządzeniu nie trzeba śledzić codziennie przez cały dzień. I rzeczywiście może to prowadzić do wielu zagrożeń. Na przykład udostępnianie swojej bezpośredniej lokalizacji osobom, którym ufasz, nie jest niczym wielkim. W rzeczywistości możesz chcieć to zrobić ze względów bezpieczeństwa lub w innym celu. Jednak gdy wiele aplikacji może uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji, masz niewielką kontrolę nad tym, kto wie, gdzie jesteś. Załóżmy, że tworzysz post z tagiem geograficznym na Facebooku za pośrednictwem aplikacji. Teraz, jeśli nie ukryłeś poprawnie swoich postów, będą one widoczne dla każdego.

Innym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo dzieci. Na świecie praktycznie nie ma dzieci bez smartfonów i można to wykorzystać do nikczemnych celów. Rodzice powinni zachować dodatkowe środki ostrożności wobec dzieci i urządzeń z dostępem do Internetu, których używają. Wszystkie uprawnienia, które narażają je na zagrożenia online i offline, w tym geolokalizację. Geolokalizacja może być również przyczyną naruszenia danych GPS. Te dane są gromadzone przy użyciu dowolnych zasobów telefonu, które masz na swoim urządzeniu, chyba że ta opcja jest wyłączona.

Problemem jest to, że wielu użytkowników nawet nie wie, że istnieje. Mogą więc rejestrować i udostępniać swoje dane osobowe praktycznie każdemu, nie zdając sobie z tego sprawy. Chociaż niekoniecznie musi to prowadzić do niebezpiecznych wyników, nadal stanowi zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa. Zakładamy się, że bezpieczeństwo jest ważniejsze niż udostępnianie szczerych zdjęć na dowolnej platformie społecznościowej.

Wyłączanie funkcji geolokalizacji opartych na przeglądarce

Kilka witryn o dużym natężeniu ruchu może zapytać Cię o Twoją lokalizację, zanim zacznie działać poprawnie. Ale ostatecznie wybór należy do tych informacji, czy nie. Oto kilka sposobów na wyłączenie funkcji automatycznych uprawnień do geolokalizacji.

Google Chrome

 1. Kliknij przycisk menu (≡ lub ⋮)
 2. Przejdź do ustawień
 3. Przejdź do opcji Zaawansowane
 4. Przejdź do Prywatność i bezpieczeństwo i kliknij Ustawienia treści…
 5. Znajdź segment lokalizacji
 6. Włącz opcję Pytaj przed uzyskaniem dostępu (zalecane)

Microsoft Edge

 1. Jeśli masz system Windows 10, odwiedź Centrum akcji
 2. Otwórz ustawienia
 3. Wybierz Prywatność
 4. Kliknij Lokalizacja
 5. Znajdź suwak Historii lokalizacji i wyłącz ją
 6. Wybierz opcję Wyczyść

Mozilla Firefox

 1. Przejdź do paska adresu i wpisz „enterabout: config”
 2. Zostanie wyświetlone powiadomienie z informacją „Może to spowodować utratę gwarancji”. Kliknij opcję Akceptuję ryzyko! przycisk
 3. Ponownie przejdź do paska wyszukiwania i wpisz „entergeo.enabled”
 4. Kliknij dwukrotnie preferencję geo.enabled, aby zmienić jej wartość na false

Dodatkowe porady i wskazówki

Niektóre sposoby korzystania z usług geolokalizacyjnych bez narażania bezpieczeństwa

 • Odznacz opcję GPS w opcji ustawień w smartfonie / aparacie cyfrowym. Jeśli udostępniasz obrazy z tego urządzenia, robienie tego jest rozsądne. Dokładny proces wyłączania geolokalizacji różni się w zależności od urządzenia. Sprawdź także, czy jakieś aplikacje na urządzeniu mają uprawnienia do lokalizacji i wyłącz je.
 • Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, musisz upewnić się, że nikt inny niż osoby, którym ufasz, nie mogą uzyskać dostępu do twoich danych. Oznacza to twoje zdjęcia i wszelkie inne dowody, które wskazują, gdzie byłeś wcześniej lub często z jakąkolwiek regularnością. Podobnie, wszelkie informacje dotyczące twoich przyjaciół, rodziny, współpracowników i innych osób, które znasz, powinny być domyślnie niedostępne.
 • Ostatecznie jesteś odpowiedzialny za udostępniane obrazy i do których zezwalasz na dostęp. Najpopularniejsze media społecznościowe mają dość przyzwoitą opcję wyboru odbiorców po udostępnieniu. Powinieneś tego użyć, aby upewnić się, że Twoje posty są widoczne tylko dla osób, którym ufasz.

Końcowe przemyślenia

GPS i usługi lokalizacyjne nie są jedynymi metodami, które odwiedzają witryny i używane aplikacje, aby określić swoją lokalizację. Twój publiczny adres IP zdradza również Twoją prawdziwą lokalizację. Dlatego samo wyłączenie usług lokalizacyjnych na urządzeniu nie wystarczy. Ważne jest, aby ukryć również swój adres IP. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej znanej również jako VPN. W naszej szczegółowej recenzji zapoznaj się z najlepszymi usługami VPN dla przeglądarek.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map