Jak żyć w świecie bez neutralności sieci

Jak zapewne wiesz, FCC postanowiło uchylić neutralność sieci. Oznacza to, że internet nie jest już otwarty. Chociaż duże firmy, takie jak Facebook, Google i Netflix, wspierały neutralność sieci, FCC postanowiło ją uchylić, a konsekwencje tej niefortunnej decyzji są dalekosiężne. Jak wygląda przyszłość Internetu, kiedy minęła neutralność sieci??


Jak żyć w świecie bez neutralności sieci

Jak żyć w świecie bez neutralności sieci

Koniec otwartego świata

Neutralność sieci sprawiła, że ​​Internet był otwarty dla wszystkich Amerykanów. FCC już uchwaliło ustawę, która skutecznie zabiła neutralność sieci. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika internetu? Otwarty internet pozwolił użytkownikom decydować o treściach, do których mieliby dostęp w Internecie. Uniemożliwiło to dostawcom usług internetowych preferencyjne traktowanie jakiejkolwiek konkretnej aplikacji lub usługi, dzięki czemu Internet stał się skarbnicą możliwości.

Teraz, gdy neutralność sieci jest martwa, dostawcy usług internetowych, tacy jak Verizon, Comcast i AT&T zdecyduje, jakie treści uzyskasz w Internecie. Kiedy przejmują kontrolę nad Internetem, nie jest to dla ciebie dobre. Mogą blokować popularne usługi, które uznają za konkurencyjne. Mogą też prosić użytkowników o płacenie więcej za dostęp do tych usług. Krótko mówiąc, internet będzie droższy, a dostęp będzie ograniczony. Nigdy nie możesz przewidzieć, kiedy Twój dostawca usług internetowych zdecyduje się umieścić Instagram lub Facebook pod dodatkowym parasolem, za który musisz dodatkowo zapłacić.

Świat bez neutralności sieci

Jakie więc problemy napotykają zwykli użytkownicy na świecie bez neutralności sieci? Oto kilka możliwości.

Ograniczanie przepustowości

To był już problem, zanim weszła w życie neutralność sieci. Ilekroć dostawcy usług internetowych wykryli, że konsument przesyła strumieniowo treści, zmniejszają prędkość Internetu dla tego klienta. Dostawcy usług internetowych nalegają, aby ograniczali przepustowość tylko w celu zmniejszenia zatorów w swoich sieciach, ale nie ma możliwości sprawdzenia, czy ich twierdzenia są prawdziwe, czy nie.

Teraz, gdy neutralność sieci została uchylona, ​​nigdy nie możesz przewidzieć, jak zachowa się Twój dostawca usług internetowych, gdy wykryje, że masz nawyk przesyłania strumieniowego treści przez Internet. Mogą ponownie zmniejszyć przepustowość. Mogliby zawierać umowy z niektórymi usługami i żądać od nich pieniędzy za ograniczenie prędkości ich konkurencyjnych usług. W ten sposób mogą ograniczyć dostęp do twoich ulubionych usług. Mogą również zapobiegać powstawaniu innowacyjnych startupów.

Zablokowane strony internetowe

Gdy usługodawcy internetowi mają całkowitą kontrolę nad Internetem, nikt nie może uniemożliwić im blokowania witryn, których nie lubią. Na przykład mogą zawrzeć umowę z konkretną usługą przesyłania strumieniowego i zablokować swoje konkurencyjne witryny, podając różne przyczyny. Jest to niesprawiedliwe wobec blokowanych usług. Jest to również niesprawiedliwe dla ich konsumentów.

Peering Conflicts

Chociaż prawdą jest, że wszyscy dostawcy usług internetowych jednogłośnie sprzeciwiają się neutralności sieci, nie ma między nimi dużej współpracy. Są ze sobą rywalami. Może to powodować więcej problemów dla użytkowników, którzy uczestniczą w udostępnianiu P2P przez dwie sieci ISP. Konflikty powstają, gdy jeden lub obaj dostawcy usług internetowych będą frustrować konsumentów pobierających treści. Spowoduje to zmniejszenie prędkości pobierania użytkownika. Problemy te istniały już od jakiegoś czasu, ale teraz będą się nasilać, gdy ISP konkurują ze sobą.  

Przyszłość Internetu wygląda raczej ponuro bez neutralności sieci. Nie chodzi o to, co zrobią dostawcy usług internetowych. Chodzi o to, jak reagują na to inni gracze w Internecie. Duże firmy, takie jak Google, Netflix lub Amazon, dysponują środkami na pokrycie dodatkowych opłat, jakich żądają od nich dostawcy usług internetowych. Możliwe jest również, że dostawcy usług internetowych nie będą ich rozgniewać ze względu na ich siłę przebicia. Niestety małe startupy nie będą miały zasobów, by konkurować z większymi rywalami w zamkniętym Internecie. Internet nie zwabi już ich możliwościami.

Internet jest niezbędny dla naszego życia i dlatego nie możemy się doczekać, aby go chronić. Obecne orzeczenie przeciwko neutralności sieci pozwoli dostawcom usług internetowych i firmom kablowym robić to, co robili przez cały ten czas. W końcu nieograniczony dostęp do Internetu na twoim smartfonie zawsze był dość ograniczony i nigdy tak naprawdę tego nie zauważyłeś. Teraz ryzykujesz ograniczenie dostępu do Internetu również na innych urządzeniach.

Orzeczenie FCC oznacza, że ​​Twój dostawca usług internetowych i usług kablowych może nadal robić to, co robili od dłuższego czasu. Niestety, deregulując internet, rząd nie oferuje przeciętnym konsumentom usługi. Oczywiście, walki sądowe o orzeczenie FCC będą trwały przez lata, a ostatecznie neutralność sieci może zostać przywrócona.

Życie w świecie bez neutralności sieci

Istnieją sposoby radzenia sobie z orzeczeniem FCC. Na przykład użytkownicy mogą korzystać z usługi VPN lub Tora. Chociaż istnieją pytania dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Tora, sieci VPN są bezpieczne i pozwalają ominąć problemy, takie jak ograniczanie przepustowości.

VPN szyfruje twoje dane, a tym samym uniemożliwia twojemu dostawcy usług internetowych sprawdzenie, do jakiej treści masz dostęp. W rezultacie nie mogą one ograniczać przepustowości ani blokować witryn, których nie faworyzują. Dzięki temu VPN i proxy pozwalają ominąć wszelkie blokady w Internecie. Na razie, jeśli chcesz mieć neutralny internet, jedyną dobrą opcją jest VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map