Kto tworzy wirusy komputerowe i dlaczego?

Czego najbardziej obawiają się wszyscy użytkownicy komputerów? Wirusy Nawet osoba z niewielką wiedzą komputerową jest świadoma wirusów (na pewno w wirtualnym i nie-wirtualnym celu!). Są nieprzewidywalne, nieoczekiwane i przyjmują różne formy. Po zainfekowaniu urządzenia droga do odzyskania jest długa i uciążliwa. Dlaczego więc ktoś miałby chcieć przede wszystkim tworzyć wirusy??


Kto tworzy wirusy komputerowe i dlaczego?

Kto tworzy wirusy komputerowe i dlaczego?

Jak to się wszystko zaczęło?

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby tworzyć złośliwe oprogramowanie (skrót od złośliwego oprogramowania). Mogą występować w postaci wirusów, robaków, koni trojańskich, programów szpiegujących i wielu innych. W porównaniu z tym, jak niebezpieczne stało się obecnie, wirusy były dość oswojone w 1971 roku, kiedy wynaleziono pierwszego wirusa komputerowego.

Były to nieszkodliwe wirusy, które miały niewielki lub żaden wpływ na urządzenie lub program. Oczywiście Internet nawet się wtedy nie rozwinął, więc tego rodzaju złośliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się tylko na dyskietkach.

Obecnie istnieją miliony złośliwych programów komputerowych, które mogą się rozprzestrzeniać na różne sposoby. Klikasz link, pobierasz plik lub uzyskujesz dostęp do niezabezpieczonego połączenia… wszystko to może doprowadzić do zainfekowania komputera lub wzięcia go jako zakładnika lub kradzieży danych osobowych.

Hakerzy i cyberprzestępcy są głównie odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się wirusów komputerowych. Nie są to jednak jedyne. Agencje rządowe, takie jak NSA, również odgrywają kluczową rolę w tworzeniu komputerów z różnego rodzaju wirusami i oprogramowaniem ransomware. Agencje te stosują takie metody w celu kradzieży ważnych informacji z innych krajów, które stały się znane jako Cyberwarfare.

Co to jest wirus?

Co to jest wirus? Jest to złośliwy fragment kodu wstawiony do programu komputerowego. Istnieją trzy typy twórców wirusów. Pierwszy typ to grupa nowych programistów lub programistów, którzy chcą wypróbować swoją nową wiedzę, ale nie znajdują lepszej opcji.

Wiele złośliwych kodów, które piszą, wymierają i nie są uwalniane do systemu. Drugi typ obejmuje studentów, którzy jeszcze nie opanowali programowania. Wirusy, które piszą, są słabe i wcale nie są szkodliwe. Trzecim i najbardziej niebezpiecznym typem pisarzy są doświadczeni programiści i specjaliści komputerowi, którzy tworzą złośliwe oprogramowanie dla swoich osobistych, egoistycznych zainteresowań. Po uwolnieniu wirusy te infekują setki urządzeń i zakłócają działanie systemu. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego teraz tak bardzo się boimy.

Dlaczego wirusy w ogóle istnieją? Jaki jest ich cel?

Jak wspomniano wcześniej, istnieje kilka powodów tworzenia wirusów. Niektórzy z nich są:

Aby wziąć zakładnika komputera

Ransomware – rodzaj wirusa, który bierze zakładnika na komputer i żąda pieniędzy – był ostatnio bardzo często obserwowany. Celem tego wirusa jest przejęcie kontroli nad komputerem i wykonanie określonego zadania.

Ransomware rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości e-mail, załączników i łączy do złośliwych stron. Odbywa się to w celu wyrządzenia krzywdy rywalom, wyłudzenia pieniędzy lub wykonania innej pracy poprzez wzięcie zakładnika komputerowego. Zwykle jest to sieć komputerów sterujących nimi przez komputer główny.

Ukraść pieniądze

Wirusy te są zwykle pobierane jako bezpłatne narzędzia do usuwania wirusów skanujące komputer. Po zakończeniu skanowania użytkownik otrzyma komunikat, że narzędzie wykryło określonego wirusa i aby go usunąć, należy kupić pełną aplikację.

Po dokonaniu zakupu pieniądze trafiają do osoby obsługującej wirusa. W innych przypadkach wirus może nakłonić użytkownika do udostępnienia poufnych informacji, takich jak dane karty kredytowej, które osoba atakująca wykorzystuje na swoją korzyść.

Aby ukraść wrażliwe dane

Ten rodzaj złośliwego oprogramowania wykorzystuje metodę keyloggowania do kradzieży poufnych informacji. Gdy wirus jest pobierany na komputer, wykorzystuje rejestrację klawiszy, aby utworzyć rejestr wszystkiego, co jest wpisywane na komputerze, w tym wiadomości e-mail, hasła, dane finansowe, historię czatów i inne. Kradzież takich informacji może prowadzić do utraty pieniędzy, a także może prowadzić do kradzieży tożsamości.

Zemścić się

Wirusy są często wykorzystywane do infekowania komputera lub oprogramowania konkurencyjnej firmy lub można to zrobić, aby się zemścić na kimś. Twórcy wirusów mogą mieć swoje własne cele związane z uwalnianiem złośliwego oprogramowania do systemu. W innych przypadkach wirus może zostać uwolniony do systemu komputerowego, aby udowodnić, jak podatny jest na system. Obecnie nie ma zbyt wielu szkodliwych dla komputerów złośliwych programów (ponieważ powstrzymuje ono wirusa przed rozprzestrzenianiem się na inne komputery), ale wirusy zdolne do okaleczania sieci istnieją w dużej ilości. Są to jedne z najbardziej przerażających wirusów.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Wirusy są zaprojektowane do wielu celów, ale wszystkie mają ten sam skutek: zakłócenie systemu komputerowego. Istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, aby uniknąć zainfekowania urządzenia. Najważniejsze to skonfigurowanie oprogramowania antywirusowego na komputerze lub smartfonie. Programy antywirusowe, takie jak Avast i AVG, stanowią pierwszą linię obrony przed różnymi zagrożeniami online, takimi jak wirusy, złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie ransomware. Ponadto nigdy nie klikaj linków, które wyglądają podejrzanie. Czy to w skrzynce odbiorczej e-mail lub odwiedzanych witrynach. Wreszcie zawsze zaleca się łączenie z serwerem VPN przy każdym połączeniu z Internetem. Umożliwi to szyfrowanie całego ruchu internetowego. W ten sposób zapobiegaj podsłuchiwaniu przez potencjalnych szpiegów tego, co robisz podczas przeglądania sieci.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map