Udostępnianie plików peer-to-peer: co to jest i jak działa?

Wszyscy słyszeliśmy wcześniej o określeniu „Udostępnianie plików P2P”, ale dla tych z nas, którzy nie byli w społeczności torrentów od dawna lub nie są cyfrowymi tubylcami, udostępnianie P2P może być nieco mylące. W tym przewodniku przeprowadzę Cię przez udostępnianie plików P2P tak prosto, jak to możliwe.


Udostępnianie plików P2P: co to jest i jak działa?

Udostępnianie plików peer-to-peer: co to jest i jak działa?

Udostępnianie plików P2P – co to jest dokładnie?

Załóżmy, że chcesz pobrać plik z Internetu. Sposób, w jaki to robisz, zwykle wygląda następująco:

 1. Wpisz nazwę pliku do Google.
 2. Znajdź witrynę internetową z plikiem i oferującą pobieranie.
 3. Zapłać (jeśli to konieczne) za plik i kliknij pobierz.

Nie wchodząc w szczegóły techniczne, poprosiłeś Google o pomoc w wyszukiwaniu pliku w Internecie. Google z kolei przeglądał różne witryny, które mogą pasować do Twojego wyszukiwania, i wyświetlał listę sugestii do wykorzystania. Witryny są hostowane w witrynie serwery, więc właśnie wyszukiwarka wysłała do serwerów informacje o żądaniu klienta (to ty!). Innymi słowy, użyłeś tak zwanego Klient / serwer Model.

Model klient / serwer to model, na którym zbudowany jest nasz Internet. Udostępnianie plików P2P jest inne.

Składniki udostępniania plików P2P

Pierwszą różnicą między modelem klient / serwer a udostępnianiem plików P2P jest to, czego używasz do „wyszukiwania”. W podanym powyżej przykładzie korzystasz ze źródeł znalezionych w Internecie na każdym etapie tego procesu.

Nie masz Google jako oprogramowania na komputerze, uzyskujesz do niego dostęp, przechodząc do adresu URL wyszukiwarki. Dzięki Udostępnianiu P2P musisz wyszukiwać za pomocą oprogramowania. Jest to coś, co pobierasz i instalujesz na swoim komputerze.

Sieć udostępniania plików P2P VS Klient: sieć serwerów

Sieć udostępniania plików P2P VS Klient: sieć serwerów

W przypadku Google wyszukiwanie czegoś oznacza, że ​​wysyłasz żądania do stron internetowych o potrzebne informacje. Dzięki udostępnianiu P2P to nie strony internetowe, z którymi się komunikujesz. Gdy szukasz pliku w oprogramowaniu P2P, patrzysz na pliki, które inne osoby mają na swoim komputerze.

Innymi słowy, nie żądasz informacji z serwera, żądasz informacji z innych komputerów tak jak twój. Po pobraniu pliku stajesz się kimś, z kim inne osoby mogą się połączyć w celu uzyskania tego samego pliku. To znaczy że każdy działa zarówno jako klient, jak i serwer. Im więcej osób łączy się w ten sposób, tym większa jest sieć P2P.

Pijacy, siewki i rówieśnicy

Istnieją trzy warunki, które należy zrozumieć, jeśli chodzi o udostępnianie plików P2P: Leechers, seedery i peery.

Pijacy to osoby, które korzystały z udostępniania P2P, aby pobrać plik, ale nie udostępniają go z powrotem. Jeśli pobierzesz coś z sieci P2P File Sharing, a następnie rozłączysz się po zakończeniu, zostaniesz pijawką.

Siewniki to osoby, które pobrały plik z sieci do udostępniania plików P2P i udostępniają go z powrotem (co oznacza, że ​​są online). Im więcej zarodków ma plik, tym lepiej jest dla innych ludzi pełny dostęp do pliku i tym szybsze staje się pobieranie.

Rówieśnicy to osoby, które obecnie same pobierają plik. Rówieśnik nie będzie jeszcze miał pełnego pliku dostępnego na swoim komputerze, ale liczą się jako pół-seedery do części pliku, którą do tej pory mieli. Rówieśnicy mogą zostać siewnikami lub pijawkami.

Zasadą jest, że im więcej zarodków ma plik, tym lepiej do pobrania. Jeśli plik nie ma inicjatorów, prawdopodobnie nie będziesz w stanie uzyskać pełnego pobrania.

Historia udostępniania plików P2P

Pierwszym oprogramowaniem do udostępniania plików P2P, które szturmem zdobyło świat, był Napster (1999 – 2001). Napster pozwala ludziom pobierać pliki MP3 bez żadnych kosztów. Chociaż miał centralną bazę danych, w której przechowywano wszystkie informacje o użytkownikach i pliki dostępne do pobrania, nadal łączyłeś się z komputerami innych użytkowników, aby uzyskać plik. Podczas gdy Napster został zamknięty w 2001 roku z powodu naruszenia praw autorskich, pojawiały się inne sieci.

Wkrótce sieci takie jak Morfeusz, Kazaa i Gnutella umożliwiły ludziom udostępnianie muzyki, filmów, oprogramowania i plików. Najsłynniejszy protokół udostępniania P2P pojawił się również w 2001 roku: BitTorrent.

BitTorrent: protokół

Kiedy pojawił się BitTorrent, zrewolucjonizowało dzielenie się P2P. Przed BitTorrent wielu klientów P2P (oprogramowanie) korzystało z protokołów, które wymagały centralnego serwera indeksu. Oznacza to, że potrzebowali określonego serwera, na którym wszystkie informacje zostały zindeksowane i zapisane.

Kiedy w 2001 roku pojawił się protokół BitTorrent, pliki były pobierane jako jeden duży blok. Oznaczało to, że pobieranie zajęło dużo czasu, a Ty byłeś narażony na utratę dostępu do pliku, jeśli siewnik, z którym jesteś połączony, nagle przejdzie w tryb offline.

Istnieje wiele ulepszeń, które protokół BitTorrent dodał do udostępniania P2P, ale najbardziej rewolucyjnym było rozdzielenie pliku na setki małych fragmentów, które są pobierane z więcej niż jednego siewnika. Z kolei twój klient BitTorrent (oprogramowanie wykorzystujące protokół) natychmiast staje się siewnikiem w momencie, gdy masz kawałek pliku.

Sposób, w jaki to się kiedyś działo, był prosty: jeśli chcesz dołączyć do roju (grupy komputerów pobierających i przesyłających), najpierw musisz pobrać plik .torrent, a następnie załadować go do klienta BitTorrent. Plik .torrent zawierał informacje o tym, jak znaleźć peerów (moduł śledzący), które inicjują to konkretne pobieranie.

Teraz sprawy wyglądają trochę inaczej. Linki magnetyczne przejęły miejsce, w którym królowały pliki .torrent.

Link Magnet jest osadzony na stronie internetowej, co oznacza, że ​​nie musisz go pobierać i podawać do swojego klienta BitTorrent. Linki magnetyczne można udostępniać w dowolny sposób. Promują również decentralizację sieci P2P: łącza magnetyczne mogą nadal łączyć się z siecią równorzędną bez śledzenia.

Możesz sprawdzić naszą listę 5 najlepszych klientów BitTorrent tutaj.

Ryzyko udostępniania plików P2P

Z wielkimi rzeczami wiąże się wielka odpowiedzialność, prawda? Udostępnianie plików P2P, mimo że niesamowita metodologia udostępniania informacji w strukturze przypominającej społeczność, wiąże się z wieloma zagrożeniami.

W najczystszej postaci, udostępnianie plików P2P polega na tym, że zdejmujesz coś z czyjegoś komputera i innych osób robiących to samo z twoim. Gdy komputery łączą się ze sobą, przekazywane są między nimi informacje, które pomagają zidentyfikować każdy komputer.

Zdarzały się przypadki hakerów, którzy ukradli nazwiska, daty urodzin, a nawet numery ubezpieczenia społecznego za pomocą tego połączenia. W innych przypadkach wiadomo, że ludzie zakradają wirusy do nasion, wysyłając je do ludzi należących do tego samego roju.

Mniej złośliwe ryzyko to prawa autorskie. Jeśli nie jesteś międzynarodowym prawnikiem specjalizującym się w naruszaniu praw autorskich, próba obejścia tego, co jest legalne i nielegalne, może być bardzo myląca. Udostępnianie plików samo w sobie nie jest nielegalne, ale istnieją poważne konsekwencje, jeśli użyjesz go do pobrania nielegalnie.

Jak bezpiecznie udostępniać pliki Torrent / P2P

Ponieważ udostępnianie plików P2P opiera się na idei bezpośredniego łączenia się z innymi komputerami, potrzebujesz sposobu na zaangażowanie się w udostępnianie / torrentowanie P2P bez narażania się na cyberzagrożenia. Potrzebujesz anonimowego torrenta… Potrzebujesz VPN.

Sieć VPN szyfruje dane i zmienia adres IP w celu dopasowania do dowolnego serwera, z którym chcesz się połączyć. Jeśli używasz VPN podczas udostępniania plików P2P, upewniasz się, że Twoje dane osobowe są bezpieczne.

Innym dobrym powodem do korzystania z VPN podczas torrentowania jest ukrycie faktu, że torrentujesz przed swoim dostawcą usług internetowych. Niektórzy usługodawcy internetowi zaczną dławić twoje połączenie, jeśli zauważą, że zbyt dużo torrentujesz. Sieci VPN szyfrują Twoje dane do tego stopnia, że ​​nawet Twój dostawca usług internetowych nie może zobaczyć, co robisz. Możesz przeczytać ten post na blogu, aby dowiedzieć się wszystkich powodów, dla których Torrenterzy powinni korzystać z VPN przez cały czas.

Najlepsza sieć VPN do torrentowania / udostępniania plików P2P

ExpressVPN jest zdecydowanie najlepszą siecią VPN do torrentowania i do normalnego korzystania z Internetu. Posiada 256-bitowe szyfrowanie AES dla twoich danych i utrzymuje absolutnie zero zapisów twoich logów i informacji. ExpressVPN ma ponad 2000 serwerów w ponad 94 krajach, z których wszystkie obsługują udostępnianie plików P2P. Zaletą ExpressVPN jest to, że mają 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu możesz przetestować VPN, zanim zdecydujesz się na pełne zaangażowanie..

Inne najlepsze sieci VPN, których możesz użyć do udostępniania plików i torrentowania P2P, są wymienione poniżej:

Udostępnianie P2P – końcowe myśli

Udostępnianie plików P2P jest najczęściej używane do torrentowania oraz pobierania plików i multimediów. Istnieje jednak wiele popularnych aplikacji, które korzystają z udostępniania P2P. Aplikacje takie jak Airbnb, Uber, Angel List i eBay opierają się na technologii P2P jako podstawy ich działalności.

Daj mi znać w sekcji komentarzy, jeśli ten przewodnik pomógł wyjaśnić udostępnianie plików P2P. Zawsze jestem gotowy na sugestie, co wyjaśnić dalej!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map