VPN a protokół pulpitu zdalnego: jaka jest różnica?

Podobnie jak zapory ogniowe chroniące dane komputera, zarówno VPN (Virtual Private Network), jak i RDP (Remote Desktop Protocol) chronią tożsamość komputera w trybie online. Możesz założyć tożsamość zupełnie innego komputera, który znajduje się w innym regionie, stanie i kraju.


Zarówno VPN, jak i RDP mogą pomóc Ci zmienić adres IP. Jednak oba są wykorzystywane do różnych celów i zapewniają określone funkcje dla użytkowników. Jeśli nie znasz właściwej opcji wyboru, oto wszystko, co musisz wiedzieć o VPN i RDP.

VPN vs RDP

VPN vs protokół pulpitu zdalnego

VPN i RDP

VPN i RDP są dość podobne, a jednocześnie zupełnie inne w tym samym czasie. Zarówno VPN, jak i RDP w pewien sposób szyfrują ruch internetowy. Oba zapewniają prywatny dostęp do serwera lub urządzenia, które może znajdować się tysiące mil stąd.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z Teamviewer lub podobnych aplikacji, wiesz, czym jest RDP i jak możesz uzyskać dostęp do komputera lub serwera z dowolnego miejsca.

Z drugiej strony istnieją również duże różnice. VPN sprawia, że ​​wyglądasz jak inny serwer w prawdopodobnie innym kraju. Z drugiej strony protokół RDP pozwala działać tak, jak ten serwer i korzystać z jego zasobów, tak jakbyś używał go bezpośrednio lokalnie.

Co to jest VPN?

VPN oznacza Virtual Private Network. VPN szyfruje ruch internetowy i kieruje go przez serwer pośredniczący. Podczas gdy szyfrowanie zapewnia bezpieczeństwo danych, serwer pośredniczący ukrywa Twój prawdziwy adres IP w Internecie, a witryny, do których masz dostęp, mogą zobaczyć adres IP serwera, z którym jesteś połączony. Mówiąc najprościej, ukrywa twój adres IP, umożliwia dostęp do treści zastrzeżonych w twoim regionie i zabezpiecza sieć.

Bezpieczeństwo i prywatność to największe zalety VPN w porównaniu z RDP. VPN wymaga solidnego szyfrowania, aby skutecznie pracować i ukrywać tożsamość użytkownika. Jednak PROW nie potrzebują najwyższej klasy bezpieczeństwa i prywatności do działania.

Podsumowując, dzięki VPN będziesz mógł uzyskać dostęp do treści ograniczonych geograficznie (takich jak Netflix lub strony zabronione w twoim kraju), ale nadal będziesz korzystać z własnego komputera i wszelkich ograniczonych zasobów, które posiada.

Co to jest PROW?

RDP oznacza Remote Desktop Protocol, program, który pozwala użytkownikom na zdalny dostęp do środowiska komputera stacjonarnego lub serwera komputera osobistego podczas wyświetlania na innym urządzeniu użytkownika. Ustanawia wirtualne połączenie między dwoma urządzeniami i pozwala sterować drugim.

RDP pozwala komputerowi przesłać ekran do drugiego komputera. Jako użytkownik masz pełną kontrolę nad urządzeniem hosta. Możesz nawet korzystać z lokalnych plików komputera hosta, zainstalowanego oprogramowania, programów i mocy obliczeniowej.

Chociaż „RDP” to nazwa określonego programu Microsoft Remote Desktop Protocol, istnieje wiele innych programów do zdalnego pulpitu. Różni programiści RDP oferują różne i unikalne funkcje przyciągające użytkowników.

Niektóre pozwalają użytkownikom dołączyć do istniejącej sesji użytkownika i zdalnie sterować urządzeniem, wyświetlając kontrolowaną sesję na drugim ekranie. Inne zapewniają nawet funkcje wyświetlania czarnego ekranu podczas sesji urządzenia sterującego.

Chociaż oba mają swoje zalety, powodem, dla którego ktoś może korzystać z RDP przez VPN, jest to, że RDP oferuje moc sterowania innym urządzeniem, potencjalnie oddalonym o tysiąc mil. Możesz kontrolować superkomputer z całą jego mocą obliczeniową, specjalnym oprogramowaniem i dostępem geograficznym z normalnego laptopa lub komputera.

Ograniczenia RDP

Istnieją pewne ograniczenia dotyczące PROW. O ile nie korzystasz ze zlokalizowanego RDP, potrzebujesz szybkiego internetu i przyzwoitego komputera, aby właściwie kontrolować drugie urządzenie. Wysyłasz i odbierasz duże fragmenty informacji, w tym ruchy myszy, polecenia aplikacji, grafikę ekranową i zadania w tle, a wszystkie te działania wymagają zarządzania wieloma zasobami. Chociaż tymi czynnościami można łatwo zarządzać lokalnie, obsługa ich przez Internet może spowolnić i opóźnić połączenie.

Nie wspominając, że komputer hosta jest również otwarty na potencjalne zagrożenia online podczas sesji. To znaczy, chyba że administrator urządzenia wprowadzi pewne ograniczenia, które zagrozą twojej sesji. Potencjalne zagrożenia obejmują przechwycenie połączenia, które może doprowadzić do infiltracji i naruszenia bezpieczeństwa urządzenia.

Porównaj to z VPN, który jest bezpieczny i oferuje wysokie prędkości (przynajmniej tak robią najlepsi dostawcy VPN).

Czego potrzebujesz?

Ostatecznie wszystko sprowadza się do twoich wymagań. Podzielmy użytkowników na przedziały, aby zobaczyć, co najlepiej pasuje do jakiego rodzaju użytkowników. Najlepszym sposobem na segregację użytkowników jest ich przeznaczenie, niezależnie od tego, czy korzystasz z usługi do celów biznesowych, czy osobistych.

Biznes

Jeśli szukasz bezpiecznego i prywatnego dostępu do Internetu dla swoich pracowników podczas pracy w miejscach publicznych lub za granicą, VPN jest najlepszym wyborem.

 • Aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny centralny serwer, który zawiera również ważne pliki, musisz wybrać VPN
 • Jeśli Ty lub Twój pracownik potrzebujesz centralnego systemu w zdalnej lokalizacji (z powodu ograniczeń geograficznych), musisz przejść z PROW.
 • Jeśli Ty lub Twoi pracownicy potrzebujesz zdalnego dostępu do komputerów w celu uzyskania pomocy technicznej, konserwacji lub rozwiązywania problemów, skorzystaj z protokołu RDP

Indywidualny

 • Jeśli potrzebujesz dostępu do bezpiecznej i prywatnej sieci, skorzystaj z VPN
 • Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo swoje ulubione treści, które są niedostępne w Twoim regionie lub podczas podróży zagranicznych, skorzystaj z osobistej sieci VPN
 • Aby zwiększyć bezpieczeństwo Internetu, ukryj swój adres IP lub tożsamość, użyj VPN
 • Aby uniknąć nadzoru online lub cenzury, wybierz VPN

Rzadko zdarza się, że dana osoba potrzebuje protokołu RDP, aby uzyskać dostęp do zdalnego komputera, jeśli nie jest to konieczne. Sytuacje te dotyczą sytuacji awaryjnych, gdy użytkownik musi uzyskać zdalny dostęp do swojego komputera domowego, komputera znajomego lub pozwolić zaufanemu znajomemu uzyskać dostęp do własnego.

Jeśli jesteś indywidualnym użytkownikiem, z ogólnymi codziennymi potrzebami, VPN wykona to zadanie za Ciebie. Ukryje tożsamość komputera, pozwoli zmienić lokalizację, uniknąć nadzoru, przesyłać strumieniowo treści zablokowane geograficznie, zabezpieczyć internet i zaoferować wiele innych korzyści.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map