Zmień te ustawienia domyślne systemu Windows 10, aby odzyskać prywatność

Wielu użytkowników Microsoft uważa, że ​​ich komputery mają je na oku. Chociaż dzięki ostatnim próbom Microsoft stał się bardziej przejrzysty niż wcześniej, wiele jest do życzenia. Po pierwsze, sformułowania w jej polityce muszą być bardziej uproszczone. Po drugie, należy wprowadzić poważne zmiany w ustawieniach związanych z prywatnością.


Odzyskaj swoją prywatność w systemie Windows 10

Jak chronić swoją prywatność w systemie Windows 10

Ustawienia, które domyślnie oferuje system Windows 10, nie uderzają w znak ochrony prywatności. Przeciwnie, robią odwrotnie, pozostawiając twoje dane osobowe otwarte na narzędzia inwazyjne. Jak więc odzyskać swoją prywatność? Tutaj podajemy kilka wskazówek, jak zmienić te ustawienia systemu Windows 10 i rozwiązać ten problem.

Zmień te ustawienia ekranu blokady

Nawet nieznajomi mogą uzyskać dostęp do informacji znajdujących się na ekranie blokady. Ekran blokady i ekran logowania są widoczne podczas próby otwarcia systemu.

Większość ludzi ma zwyczaj ustawiania powiadomień wyświetlanych na ekranach blokady. Jeśli ktoś może uzyskać dostęp do twojego komputera, po prostu patrząc na ekran blokady, może zebrać niektóre twoje prywatne dane. Wykonaj następujące kroki, aby zabezpieczyć ekran blokady:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Kliknij System
 3. Przejdź do Powiadomień i działań
 4. Wyłącz przełącznik Pokaż powiadomienia na ekranie blokady.

Dzięki temu powiadomienia nie będą wyświetlane, gdy urządzenie jest zablokowane.

Zrób to również, aby ukryć swój adres e-mail:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Przejdź do kont
 3. Kliknij Opcje logowania
 4. Wyłącz opcję Pokaż szczegóły konta na ekranie logowania

Domyślnie Twój adres e-mail pojawia się na ekranie logowania. Ale wyłączenie tej funkcji nie ma żadnych wad.

Podobnie postępuj zgodnie z tymi samymi ustawieniami dotyczącymi Cortany. Gdy urządzenie jest zablokowane, Cortana nie musi się pojawiać. Zmień tę domyślną funkcję, wykonując następujące proste czynności:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Wybierz Cortana
 3. Kliknij Porozmawiaj z Cortaną
 4. Wybierz opcję Wyłącz przełącznik Użyj Cortany, gdy urządzenie jest zablokowane

Jedyną wadą wyłączenia tej funkcji jest to, że nie można korzystać z Cortany, gdy urządzenie jest zablokowane. Ale ten krok należy zrobić dla Twojej prywatności. Jeśli jednak czujesz potrzebę używania Cortany, gdy komputer jest zablokowany, spróbuj ograniczyć jej zasięg:

 • Odznacz pole Zezwól Cortanie na dostęp do mojej poczty e-mail, wiadomości, kalendarza i usługi Power BI, gdy urządzenie jest zablokowane.

To zabezpiecza twoje dane osobowe i nadal możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi.

Zmień ustawienia konta na swoich urządzeniach

Jednym z nawyków wielu z nas jest używanie tego samego konta na wielu urządzeniach. Domyślnie synchronizujemy ustawienia na wszystkich tych urządzeniach. Po pierwsze, ułatwia to dostęp do danych i zarządzanie nimi. Jest jednak jeden problem – wszystkie ustawienia, w tym hasła są synchronizowane na wszystkich urządzeniach. Każde z tych zsynchronizowanych urządzeń może wpaść w niepowołane ręce i mogą mieć poważne konsekwencje. Więc zmień te ustawienia natychmiast w ten sposób:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Przejdź do kont
 3. Kliknij Synchronizuj swoje ustawienia
 4. Wyłącz tę funkcję, która jednocześnie zatrzymuje synchronizację dla każdego ustawienia
 5. Zamiast powyższego kroku możesz również wybrać każde ustawienie synchronizacji osobno, aby je wyłączyć.

Po tym wszystkie urządzenia nie będą zsynchronizowane. Aby uzyskać dostęp do każdego urządzenia, musisz się ręcznie zalogować i wprowadzić hasło.

Jeśli to wyłączysz, hasła i inne ustawienia nie będą synchronizowane na innych urządzeniach. Dlatego musisz zalogować się przy użyciu konta Microsoft i ręcznie wprowadzić hasła.

Kolejną zmianą związaną z kontem, którą powinieneś wprowadzić, jest korzystanie z kont lokalnych. Po wyłączeniu ustawień synchronizacji nie potrzebujesz konta Microsoft przy każdym logowaniu do komputera. Zamiast tego możesz utworzyć nowe konto lokalne z nową nazwą użytkownika i hasłem, szczególnie na swój komputer. Wykonaj następujące kroki, aby zmienić to ustawienie:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Przejdź do kont
 3. Wybierz swoje informacje
 4. Kliknij Zaloguj się za pomocą konta lokalnego
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami i utwórz nazwę użytkownika i hasło
 6. Utwórz podpowiedź do hasła, dla dodatkowej ochrony i na wypadek zapomnienia nowego hasła

Może to uniemożliwić firmie Microsoft zbieranie informacji o tobie. Aby jednak zsynchronizować pliki, korzystać z usług takich jak OneDrive, Office 365 lub OneNote i aby dokonać zakupu w Windows Store, musisz zalogować się za pomocą konta Microsoft.

Zmień ustawienia Ujawniając lokalizację i działania

Utrzymujemy ustawienie lokalizacji dla naszych urządzeń mobilnych do różnych celów, na przykład podczas korzystania z aplikacji Mapy. Mimo że ta funkcja jest dla naszej wygody, pozostawienie jej włączonej przez cały czas może oznaczać, że każdy może cię śledzić. Aplikacje i reklamodawcy innych firm mogą uzyskiwać dostęp do Twojej lokalizacji. Po włączeniu lokalizacji system Windows 10 będzie ją przechowywać do następnych 24 godzin. Każda aplikacja z uprawnieniem lokalizacji, której użyjesz w tym czasie, przechwytuje te dane. Wyłącz lokalizację, wykonując następujące czynności:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Przejdź do Prywatności
 3. Kliknij Lokalizacja
 4. Zmień przycisk przełączania w obszarze Lokalizacja na Wyłączony

Możesz ograniczyć dostęp do poszczególnych aplikacji lub nawet ustawić domyślną lokalizację. Na koniec przejdź do panelu prywatności konta Microsoft i sprawdź, jakie informacje są przechowywane w chmurze. Możesz znaleźć dane o swojej lokalizacji, czynności związane z przeglądaniem w Microsoft Edge i historię wyszukiwania.

Każde konto Microsoft ma przypisany unikalny identyfikator reklamowy. Dzięki temu firma zbiera informacje i wyświetla spersonalizowane reklamy na wielu platformach. Po zalogowaniu się za pomocą konta Microsoft w systemie Windows 10 reklamy podążają za Tobą do komputera. Możesz je również zobaczyć w samym menu Start. Oto jak możesz ograniczyć ich dostęp:

 1. Przejdź do ustawień
 2. Przejdź do Prywatności
 3. Kliknij Ogólne
 4. Zmień przycisk przełączania na Wył

Nie zatrzyma to wyświetlania reklam, ale nie będziesz bombardowany spersonalizowanymi reklamami. Możesz ukryć swoje preferencje przed wścibskimi reklamodawcami. Aby całkowicie zrezygnować, odwiedź zrezygnować z reklamy strona na oficjalnej stronie Microsoft.

Ukryj swój adres IP komputera z systemem Windows 10

Są zalety, wiele z nich, możesz czerpać, ukrywając swój adres IP w systemie Windows 10; sama procedura może być przeprowadzona przez VPN. Gdy Windows 10 przejmie system operacyjny Microsoftu, zainstalowanie na nim VPN byłoby rozsądne. Ukrywając swój publiczny adres IP, możesz zaszyfrować cały ruch internetowy. Oznacza to, że nikt nie może szpiegować tego, co robisz online. Oto jak to się robi:

 1. Zarejestruj się u usługodawcy VPN.
 2. Pobierz i zainstaluj VPN na swoim komputerze.
 3. Uruchom aplikację i zaloguj się.
 4. Wybierz jeden z serwerów VPN i połącz się z nim.
 5. Sprawdź swój adres IP za pośrednictwem strony internetowej takiej jak WhatIsMyIP.network, aby upewnić się, że dokonano zmiany.
 6. Pomyślnie ukryłeś swój adres IP.

Jeśli nie chcesz, aby Twój dostawca usług internetowych, hakerzy lub witryny szpiegowały Twoje działania w Internecie, VPN zapewnia ochronę, której potrzebujesz. Nie tylko każda sieć VPN może chronić cię przed złośliwymi atakami i szaleńczym szpiegowaniem, ale ExpressVPN mogą. Jeśli chodzi o najlepsze VPN dla Windows 10, spójrz na poniższą listę.

Dolna linia

Twoje bezpieczeństwo jest Twoim obowiązkiem i musisz zadbać o ochronę swoich prywatnych informacji. W dzisiejszych czasach, w których prywatność osób prywatnych nic nie znaczy dla firm i reklamodawców nastawionych na zysk, musimy uważać za siebie. Dlatego skorzystaj z tych wskazówek i wyłącz powyższe funkcje, aby odzyskać swoją prywatność.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map