Czy korzystanie z ProtonVPN jest rzeczywiście bezpieczne?

Mimo że jest stosunkowo nowy na scenie VPN, ProtonVPN robi ostatnio spore wrażenie. Jeśli jednak przejrzysz jego recenzje online, zobaczysz nieco mylące zdjęcie. Niektórzy ludzie uwielbiają ProtonVPN i witają jego politykę braku logów jako nowy standard prywatności, podczas gdy inni uważają, że nie jest tak jednoznaczny, jak się reklamuje. Aby to wyjaśnić, przetestowałem VPN, aby odpowiedzieć na pytanie „Czy ProtonVPN jest bezpieczny?”


Czy korzystanie z ProtonVPN jest bezpieczne?

Czy ProtonVPN jest bezpieczny w użyciu?

Czy ProtonVPN jest bezpieczny – Polityka prywatności

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę sprawdzając, czy VPN jest bezpieczny, czy nie, jest Polityka prywatności. Obecnie ProtonVPN ma tak zwaną przejrzystą politykę prywatności. Oznacza to, że zasady wyraźnie określają, co robią z danymi użytkownika. Oto, co mówią zasady dotyczące roszczenia ProtonVPN o braku dzienników:

„Podczas korzystania z ProtonVPN NIE wykonujemy żadnej z następujących czynności:

 • Rejestruj ruch użytkowników lub treść jakiejkolwiek komunikacji
 • Dyskryminuj urządzenia, protokoły lub aplikacje
 • Ogranicz przepustowość połączenia internetowego ”

Jak dotąd tak dobrze, prawda?

Oświadczają, że logują Twój adres e-mail (lub ProtonID, jeśli jesteś użytkownikiem ProtonMail), bilety pomocy technicznej, szczegóły płatności (w szczególności imię i nazwisko oraz ostatnie 4 cyfry numeru karty kredytowej).

ProtonVPN rejestruje także znacznik czasu za każdym razem, gdy korzystasz z usługi, w nieskończoność. Według nich znacznik czasu jest „nadpisywany przy każdym udanym logowaniu” i możesz poprosić ProtonVPN o usunięcie go, gdy zdecydujesz się nie kontynuować korzystania z usługi.

Więc jeśli ProtonVPN jest bezpieczny? Jeśli patrzysz na Politykę prywatności, chętnie powiesz „tak”.

Jednak osobiście uważam, że jest problem z informacjami. Pozwól mi wyjaśnić.

4 różne usługi?

ProtonVPN oferuje różne usługi dla różnych poziomów użytkowników. Oto 4 rodzaje kont, które możesz uzyskać, i ich ceny:

 • Wolny: dostęp do serwerów z 3 krajów. 1 urządzenie na połączenie. Niskie prędkości.
 • Podstawowy: 4 USD miesięcznie. Dostęp do wszystkich krajów. 2 urządzenia na połączenie. Wysokie prędkości. P2P.
 • Plus: 8 USD miesięcznie. Dostęp do wszystkich krajów. 5 urządzeń. Wysoka prędkość. P2P. Dostęp do serwerów Plus, Secure Core i VPN przez serwery Tor. Bezpieczne przesyłanie strumieniowe.
 • Wizjoner: 24 USD miesięcznie. Dostęp do serwerów Plus, Secure Core i VPN przez serwery Tor. Bezpieczne przesyłanie strumieniowe. W zestawie wizjoner ProtonMail.

Patrząc na oferty, widać, że istnieje duża różnica między różnymi rodzajami kont, które możesz uzyskać. Ponadto ProtonVPN (podobnie jak wszystkie sieci VPN) ma ograniczenia dotyczące liczby urządzeń, z których możesz jednocześnie korzystać z konta.

Jednak według ProtonVPN proces ten nie wymaga dzienników. Twierdzą, że mogą zobaczyć w czasie rzeczywistym, ile urządzeń użytkownik jest podłączony. Za każdym razem, gdy użytkownik próbuje nawiązać połączenie, ProtonVPN sprawdza, ile połączeń ma, a jeśli przekracza limit, usługa VPN nie zezwala na nawiązanie kolejnego połączenia.

Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że różne typy kont mają różny dostęp do usług oferowanych przez VPN.

Plan konta jest powiązany z utworzoną nazwą użytkownika. Nie jest powiązany z żadnym rodzajem dziennika.

ProtonVPN – czy to szwajcarski czy amerykański?

Następnie przyjrzymy się, skąd działa ProtonVPN.

Jeśli wiesz coś o ProtonMail (firmie macierzystej ProtonVPN), będziesz wiedział, że prawdopodobnie został stworzony przez grupę naukowców pracujących nad Wielkim Zderzaczem Hadronów. Nie wydaje się to do końca prawdą, a idea, że ​​ProtonMail „narodziła się w stołówce CERN”, nie do końca pasuje do faktu, że tak naprawdę „była doradzana przez MIT Venture Mentoring Service i jest rozwijana częściowo w MIT. ”

Nie oznacza to, że ProtonVPN nie działa poza Szwajcarią, ponieważ działa (i to dobrze). Jednak część jego zespołu znajduje się w San Fransisco, który znajduje się w USA (niezbyt dobra rzecz).

Ponownie, według ProtonVPN, w ProtonMail / VPN pracuje ponad 100 osób. Usługa VPN stwierdza, że ​​są firmą wielokulturową z ponad 30 różnymi narodowościami w kilku lokalizacjach: w Genewie (siedziba główna), na Litwie, w Macedonii, Czechach i Stanach Zjednoczonych (San Fransisco).

Najważniejsze jest to, że część zespołu ProtonVPN mieszka w kraju o surowych przepisach dotyczących zatrzymywania danych i mieszka pod jurysdykcją USA.

Czy ta odpowiedź „jest bezpieczna dla ProtonVPN”? Jeszcze nie, ale przechyla pasek bardziej do „Nie” bok.

Czy ProtonVPN jest bezpieczny – Funkcje bezpieczeństwa

Teraz, gdy omówiliśmy aspekt prywatności VPN, przejdźmy do bezpieczeństwa.

ProtonVPN korzysta ze standardowego w branży 256-bitowego szyfrowania AES, który jest dość solidny. Jeśli chodzi o protokoły VPN, oferuje tylko OpenVPN i IKEv2 / IPSec, co nie jest ogromną ilością protokołów, ale wystarcza, ponieważ OpenVPN jest cholernie bezpieczny.

Oferują także serwery „Tor over VPN” i „Secure Core”. Teraz sprawiają wrażenie, jakby serwery Secure Core były nowym postępem w świecie VPN i że żaden inny VPN nie robi tego samego, ale to nie do końca prawda. Oznacza to po prostu, że wybrana liczba serwerów oferuje Double VPN (lub hop VPN, jeśli chcesz), co jest świetną funkcją, ale zdecydowanie nie jest wyjątkowe.

Oto, co ProtonVPN ma do powiedzenia na temat swojego bezpiecznego rdzenia:

„Architektura Secure Core firmy ProtonVPN zapewnia bezpieczną usługę VPN unikalna zdolność obrony przed atakami sieciowymi

W tym zdaniu nie dodałem pogrubionej twarzy, dokładnie tak jest napisane na stronie ProtonVPN. Prawda jest taka, że ​​nie jest tak naprawdę wyjątkowa.

Jest to świetna funkcja bezpieczeństwa, ale zdecydowanie jest to coś, czego ProtonVPN nie wymyślił. Więc nie, to nie jest wyjątkowe.

Biorąc to pod uwagę, jeśli patrzysz tylko na funkcje bezpieczeństwa ProtonVPN, twoja odpowiedź na „czy ProtonVPN jest bezpieczny?” pojawi się jako “tak”.

Czy ProtonVPN jest bezpieczny – ostateczny werdykt

Więc jaki jest ostateczny werdykt? Podsumujmy to, co omówiliśmy powyżej. Po pierwsze, ProtonVPN twierdzi, że ma zasadę braku logów, ale wątpię w jej przejrzystość, ponieważ istnieje zbyt wiele specyfikacji na usługę, które wymagają jakiejś formy logów danych do zarządzania. Następnie przyjrzeliśmy się twierdzeniu ProtonVPN, że działa on wyłącznie ze Szwajcarii, i zauważyliśmy, że chociaż to prawda, brakuje informacji. Fakt, że część personelu znajduje się w Stanach Zjednoczonych, nie sprawia, że ​​czuję się bardzo bezpiecznie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo tej sieci VPN. Na koniec przyjrzeliśmy się funkcjom zabezpieczeń ProtonVPN, które muszę przyznać, że są całkiem dobre. Wydaje się jednak, że ProtonVPN ma tendencję do wyolbrzymiania swojej wyjątkowości, zwłaszcza że niesłusznie twierdzi, że ma funkcję, której nie ma żadna inna sieć VPN.

Jeśli połączysz to z wysokimi cenami i faktem, że inne alternatywne sieci VPN oferują znacznie więcej funkcji, nie uważam ProtonVPN za solidny wybór dla mnie. Czy ProtonVPN jest bezpieczny? powiedziałbym Nie, po prostu na podstawie faktu, że nie jest tak przejrzysty w stosunku do bazy użytkowników.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map