Jak przetestować połączenie VPN

Świat online szybko się zmienia. Ludzie szybko tracą zdolność ochrony przed hakerów oportunistycznymi. Mądrze jest przetestować usługę VPN, zanim zaczniesz na niej polegać. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo w Internecie. Jednak nie wszyscy dostawcy usług VPN są równi. Słabo skonfigurowane połączenie VPN może narazić Twoją prywatność na cyberprzestrzeń. Dlatego bardzo ważne jest przetestowanie połączenia VPN, szczególnie jeśli używasz określonego usługodawcy VPN po raz pierwszy. Jak jednak można przetestować VPN?


Jak przetestować połączenie VPN

Jak przetestować połączenie VPN

Weryfikacja szyfrowania danych przez VPN

Może to zabrzmieć szokująco, ale wiele usług VPN nie szyfruje danych przed ich przesłaniem. Niedawny raport międzyinstytucjonalny wykazał, że ponad 18 procent VPN VPN nie wykonuje szyfrowania danych. Kilka godnych uwagi instytucji opracowało raport. Wśród nich był University of California, Berkley i CSIRO z Australii. Ten raport oczywiście wzbudził obawy, a teraz zaleca się weryfikację szyfrowania danych. Chociaż jest na to wiele sposobów, jednym z najłatwiejszych jest Glasswire.

Co to jest Glasswire i jak go używać?

Glasswire to aplikacja dostępna na większości platform. Jest darmowy i wyświetla status szyfrowania wszystkich aplikacji uruchomionych w systemie operacyjnym. Jeśli Twoje aplikacje wysyłają dane HTTPS / SSL, możesz spokojnie odpocząć. Jeśli jednak wysyłają tylko dane HTTP, sieć VPN nie wykonuje swojego zadania.

Chociaż możliwe jest, że dane HTTPS mogą nie być zaszyfrowane, w większości przypadków tak jest. Jeśli chcesz, możesz sprawdzić poszczególne pakiety danych, ale generalnie nie jest to konieczne.

Jak używać Glasswire do sprawdzania szyfrowania VPN

 1. Pobierz, zainstaluj i uruchom Glasswire.
 2. Aktywuj swoją VPN.
 3. Wykonaj niektóre czynności online, obejmujące pobieranie danych.
 4. Sprawdź kartę użytkowania w Glasswire.
 5. Sprawdź segment Aplikacje.
 6. Znajdź swoją VPN na liście.
 7. Sprawdź status szyfrowania.

Cały ruch przychodzący do twojego urządzenia powinien być kierowany przez VPN za pomocą SSL / HTTPS. Niemniej jednak niewielka część danych może nie być. Nazywa się to uzgadnianiem VPN, a rozmiar pozostanie taki sam przez cały czas.

Podobnie jak Glasswire, Wireshark to jeszcze jedno narzędzie do weryfikacji VPN. W rzeczywistości jest bardziej dokładny niż Glasswire, ponieważ sprawdza pojedyncze pakiety danych przychodzące lub wychodzące z twojego urządzenia. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć, czy dane są zaszyfrowane, czy nie.

W tym celu należy wykonać tę samą procedurę, co w przypadku Glasswire. Należy pobrać odpowiednią wersję zgodną z systemem Windows 32-bitowym lub 64-bitowym.

Jak sprawdzić wycieki IP w mojej sieci VPN

Sieci VPN pełnią również ważną funkcję maskowania twojego adresu IP oprócz szyfrowania danych. Umożliwia to korzystanie z adresów publicznych umieszczonych przez serwery VPN. Jednak możesz być narażony na szereg wycieków prywatności VPN. Spowoduje to, że faktyczny adres IP zostanie ujawniony wraz z historią przeglądania. Najczęstsze rodzaje wycieków to:

Wycieki IPv6

Dzieje się tak, gdy sieć VPN nie obsługuje adresów IPv6 i musi kierować dane bez szyfrowania. W ten sposób rzeczywista lokalizacja zostanie ujawniona za pomocą używanego adresu IP. Istnieją 2 sposoby rozwiązania tego problemu:

 1. Wybierz VPN obsługiwany przez IPv6.
 2. Alternatywnie możesz odznaczyć routing IPv6 za pośrednictwem istniejącej usługi VPN.

Wycieki DNS

Systemy nazw domen są używane przez urządzenia do wysyłania próśb o tłumaczenie na numeryczne adresy IP. Można powiedzieć, że działa jak książka telefoniczna. Jednak dostawca usług internetowych może próbować przechwycić żądanie DNS i przekierować je do swoich kanałów przed wysłaniem do Ciebie.

Oczywiście pokaże im to czynności związane z przeglądaniem. Jednak VPN może to zatrzymać. Niemniej jednak, jeśli nie zostanie poprawnie skonfigurowany, twoja sieć VPN może na to pozwolić. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest skorzystanie z sieci VPN, która oferuje ochronę przed wyciekiem DNS.

Wycieki WebRTC / STUN

Pomocnym protokołem może być komunikacja w czasie rzeczywistym przez Internet lub WebRTC. Umożliwia przeglądarkom oferowanie usług takich jak udostępnianie plików P2P, czat wideo i połączenia głosowe. Problem polega jednak na tym, że wykonując jedną z tych czynności, ujawniasz również swój rzeczywisty adres IP. Jest to niezależne od wykorzystania sieci VPN lub serwera proxy.

Najlepszym sposobem na przetestowanie VPN jest przejście do ipleak.net. Jeśli jednak chcesz całkowicie pozbyć się problemu, po prostu wyłącz WebRTC.

Pamiętaj, że może to prowadzić do niepowodzenia ładowania niektórych stron internetowych. Może to również wpłynąć na niektóre usługi. Na przykład, jeśli zamierzasz zamówić na wynos, musisz najpierw ponownie aktywować WebRTC.

Jak rozwiązać wszystkie te problemy?

Najlepszym sposobem korzystania z VPN jest skonfigurowanie jej na routerze domowym. Jest z tego kilka głównych korzyści. Na początek każde urządzenie podłączone do routera ma taką samą ochronę. Dotyczy to wszystkich urządzeń IoT, a także każdego innego urządzenia, które chcesz podłączyć do routera.

Ważne jest, aby sprawdzić moje połączenie VPN?

Czasami połączenia VPN mogą wykazywać aktywność, gdy nie są. Może to być spowodowane błędem w kodzie, nieprawidłowym oprogramowaniem lub zwykłym oszustwem. Aby sprawdzić łączność VPN, po prostu sprawdź status swojego adresu IPv4. Jeśli pasuje do lokalizacji twojego serwera VPN, działa. Możesz sprawdzić adres IP serwera VPN, z którym jesteś aktualnie połączony, odwiedzając WhatIsMyIP.network.

Czy powinienem zweryfikować połączenie VPN??

Zawsze rozsądnie jest sprawdzić status połączenia VPN. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku korzystania z nowej sieci VPN lub ostatniej aktualizacji.

Jak to zrobić?

 1. Wyłącz VPN.
 2. Odwiedź WhatIsMyIP.network.
 3. Znajdź swój obecny adres IP.
 4. Włącz VPN.
 5. Załaduj ponownie stronę.
 6. Potwierdź swój adres IP i związana z nim lokalizacja jest inna.

Idealnie byłoby, gdyby Twój adres IP i lokalizacja zmieniły się natychmiast po aktywacji VPN. Jeśli tak się nie stanie, użytkownik nie jest chroniony i powinien natychmiast skontaktować się z obsługą klienta.

Jak przetestować połączenie VPN – ostatnie słowo

Podczas uruchamiania VPN sprawdź, czy wszystko, o czym tu wspominaliśmy, zostało poprawnie zaimplementowane. Jeśli wyniki testów szczelności wielokrotnie powrócą pozytywnie, poproś o zwrot pieniędzy i zmień VPN. Takie wycieki są szkodliwe dla twojej prywatności i pokonują cel korzystania z VPN. Chociaż korzystanie z VPN jest inteligentne, bardzo ważna jest również wiedza na temat jego skuteczności w ochronie użytkownika.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map