Bezpieczeństwo podczas zakupów lub bankowości w publicznych sieciach Wi-Fi

Nowoczesna technologia dała nam wiele udogodnień. Zamiast pozostać w domu i wykonywać ważne prace online, możemy zarządzać zadaniami w drodze, dzięki smartfonom i publicznej sieci Wi-Fi. Bez względu na to, czy realizujesz płatności online, czy kupujesz nasze ulubione produkty i dostarczasz je do naszych drzwi, możemy to wszystko robić z naszych telefonów, o ile mamy dostęp do sieci publicznej. W rzeczywistości sieci publiczne są powszechnie używane przez ludzi, ponieważ oszczędzają rachunki za Internet. Ale jakie to bezpieczne?


Bezpieczeństwo podczas zakupów lub bankowości w publicznych sieciach Wi-Fi

Bezpieczeństwo podczas zakupów lub bankowości w publicznych sieciach Wi-Fi

Powstanie cyberprzestępczości

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób korzystających z urządzeń mobilnych i sieci publicznych do dokonywania płatności i zakupów wzrosła dwukrotnie. W 2007 r. Zrobiło to tylko 30 procent ludzi.

Teraz ponad 60 procent ludzi korzysta z publicznego Wi-Fi do robienia zakupów i bankowości (chociaż nie należy logować się na żadne wrażliwe konta za pomocą publicznego Wi-Fi – należy poczekać, aż wrócisz do domu, aby to zrobić.

Co więcej, doprowadziło to również do wzrostu liczby cyberprzestępstw. Od kradzieży danych finansowych po trzymanie urządzenia po okup, rodzaje przestępstw internetowych są zadziwiające. Większość z nich dzieje się, ponieważ ludzie ujawniają poufne informacje publicznie.

Bądź inteligentny online

Chociaż nie można trzymać się z dala od wszystkich udogodnień oferowanych przez smartfony i sieci publiczne, konieczne jest przestrzeganie pewnych środków bezpieczeństwa, aby chronić wrażliwe dane. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji do zakupów lub bankowości, czy uzyskujesz dostęp do stron internetowych w publicznej sieci Wi-Fi, bez odpowiednich środków bezpieczeństwa możesz rozdawać ważne dane.

Zarówno zakupy, jak i bankowość są wrażliwymi zadaniami, ponieważ dotyczą transakcji. Dlatego eksperci ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegają, że tych zadań nie należy wykonywać za pośrednictwem sieci publicznych. Możesz korzystać z otwartego WiFi w pociągu lub na lotnisku, a przestępcy mogliby przechwycić wrażliwe dane. Ale to nie jedyne ryzyko.

Zaostrzenie ustawień zabezpieczeń online nie chroni Cię przed Surferami na ramię – przestępcami, którzy kradną informacje, po prostu patrząc przez ramię, aby zobaczyć, co piszesz.

Jeśli nie można w ogóle nie wykonywać zadań związanych z zakupami lub bankowością w sieciach publicznych, możesz podjąć pewne kroki, aby się zabezpieczyć. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że witryna lub aplikacja, której używasz, jest legalna.

Można to ustalić, sprawdzając nazwę domeny witryny. Jeśli witryna jest bezpieczna, nazwa domeny rozpocznie się od „HTTPS”. Jeśli nie zaczyna się od „HTTPS” i jeśli nie ma zielonego znaku kłódki, witryna jest niebezpieczna, a dane nie są szyfrowane. Gdy korzystasz z legalnej aplikacji do zakupów lub bankowości, cała transmisja danych powinna odbywać się za pomocą bezpiecznego szyfrowania SSL.

Aktualizacja!

Innym ważnym środkiem bezpieczeństwa, którego nie należy ignorować, jest aktualizacja oprogramowania komputera i programu antywirusowego. Te aktualizacje nigdy nie powinny być ignorowane, ponieważ lepiej chronią urządzenie przed zagrożeniami online.

Gdy Twój komputer nie korzysta z najnowszego oprogramowania antywirusowego, jest podatny na zagrożenia online. Regularne przeprowadzanie aktualizacji ma kluczowe znaczenie dla zdrowia urządzenia i bezpieczeństwa danych. To jest po prostu sprytne. 

Częstym błędem, jaki popełniają ludzie, jest odpowiedź na nieoczekiwane wiadomości e-mail oferujące duże zniżki lub kuszącą ofertę. Kliknięcie linku może doprowadzić do oszukańczej witryny, co może doprowadzić do pobrania wirusa lub zablokowania urządzenia.

Podobnie poczta, która wydaje się pochodzić z banku z prośbą o podanie danych osobowych, jest prawdopodobnie podejrzana. Żaden bank nigdy nie poprosi o podanie danych osobowych swoich klientów. Zapamiętanie tego pozwoli ci uniknąć działań, których wkrótce będziesz żałować.

VPN dla dodatkowego bezpieczeństwa

Pomimo przestrzegania tych wszystkich środków ostrożności ryzyko kradzieży danych pozostaje. W takim przypadku VPN jest najlepszym rozwiązaniem. Wirtualna sieć prywatna to program, który przesyła dane między urządzeniem a serwerem VPN za pośrednictwem bezpiecznego tunelu.

To jest jak twoja prywatna sieć, w której nikt inny nie ma dostępu do danych, które wysyłasz lub odbierasz. Gdy używasz VPN na swoim urządzeniu do wszystkich działań online, żadna inna osoba – od twojego dostawcy usług internetowych po cyberprzestępców – nie może przechwycić twoich danych, ponieważ jest chroniona silnym szyfrowaniem.

Bezpieczne zakupy online – dodatkowe wskazówki

Poniższy film, dzięki uprzejmości NordVPN, zawiera dodatkowe informacje na temat bezpiecznego dokonywania zakupów online.

Twój wybór

Sieci VPN są dostępne w różnych typach, od bezpłatnych do płatnych, od tanich po premium. Usługi premium korzystają z najnowszych i najbezpieczniejszych protokołów tunelowania, a także mają wszystkie funkcje, które ma oferować VPN. Bezpłatne lub tanie usługi są często powolne, nie oferują wielu funkcji i używają przestarzałych protokołów, które nie zapewniają najlepszego bezpieczeństwa. Jeśli musisz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi do robienia zakupów i bankowości, zawsze miej zainstalowaną sieć VPN na swoim urządzeniu dla maksymalnego bezpieczeństwa. Tam są złe postacie. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map