SOCKS5 Proxy vs VPN – Jaka jest różnica?

SOCKS5 Proxy vs VPN? Jaka jest różnica? Jeśli chodzi o anonimowe pobieranie torrentów, większość osób używa SOCKS5 lub wirtualnych sieci prywatnych. Każda metoda ma swoje zalety i wady. W tym przewodniku porównuję oba i mam nadzieję, że pomogę ci zdecydować, które rozwiązanie najlepiej wybrać uzyskać anonimowość online i ominąć ograniczenia geograficzne.


SOCKS5 vs VPN - Jaka jest różnica?

SOCKS5 Proxy vs VPN – Jaka jest różnica?

Najlepsze VPN dla Kodi

Co to jest SOCKS5?

Socket Secure, znany również jako SOCKS, jest protokołem używanym specjalnie do serwerów proxy. SOCKS5 w zasadzie jest wszechstronnym rozszerzeniem protokołu SOCKS, który obsługuje zaawansowane technologie sieciowe, takie jak protokół UDP i IPv6. Jest w stanie przesyłać większość typów pakietów danych i protokołów. Serwer proxy SOCKS5 maskuje twój adres IP w celu ominięcia ograniczeń geolokalizacji i restrykcyjnych zapór ogniowych. Kieruje on ruch internetowy określonego programu lub aplikacji przez serwer proxy innej firmy. Ten proces umożliwia zmianę publicznego adresu IP programu, na którym skonfigurowano SOCKS5. Dostęp do tego serwera proxy wymaga uwierzytelnienia, tj. Tylko uwierzytelnieni użytkownicy mogą uzyskać dostęp do tych serwerów.

Co to jest VPN?

VPN oznacza wirtualną sieć prywatną. Po połączeniu z serwerem VPN cały ruch internetowy będzie przechodził przez bezpieczny zdalny serwer. Ten serwer następnie zaszyfruje cały Twój ruch. Twój adres IP również zostanie zamaskowany. Jeśli chodzi o anonimowość i prywatność w Internecie, nie ma lepszych alternatyw, o których mogę myśleć. Być może jedynym prawdziwym minusem VPN jest to, że proces szyfrowania ruchu może nieco obniżyć prędkość Internetu. W przeciwieństwie do serwerów proxy SOCKS5, w których ruch jest tylko częściowo szyfrowany, VPN chroni wszystkie połączenia internetowe przed potencjalnymi podsłuchami.

SOCKS5 Proxy vs VPN

Zarówno VPN, jak i proxy SOCKS5 mogą ukryć twój adres IP. Jednak w przeciwieństwie do VPN, serwer proxy nie oferuje szyfrowania ruchu. Jest to główny powód, dla którego proxy SOCKS5 są rozważane szybciej niż VPN. Fakt, że nie muszą one wydatkować zasobów na szyfrowanie ruchu, powoduje szybsze pobieranie / wysyłanie niż połączenie VPN z silnym szyfrowaniem. Zasadniczo wybór między VPN a SOCK5 jest kompromisem między prywatnością a szybkością.

Na koniec VPN zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo i anonimowość. Szyfrowanie typu end-to-end uniemożliwia dostawcom usług internetowych, reklamodawcom, agencjom rządowym, cyberprzestępcom i innym osobom monitorowanie Twojej aktywności online. SOCKS5 po prostu maskuje twoją tożsamość online.

 • Zarówno SOCKS5, jak i VPN mogą ukryć twój adres IP i ukryć Twoją tożsamość online.
 • Podczas gdy VPN szyfruje ruch, SOCK5 nie.
 • Użycie proxy SOCKS5 dla uTorrent lub innej aplikacji P2P pozwoli Ci osiągnąć lepszą prędkość pobierania / wysyłania w porównaniu do VPN.
 • Twój dostawca usług internetowych może nadal być w stanie monitorować twoje działania związane z pobieraniem, jeśli używasz SOCKS5. Tylko VPN zapewnia pełną anonimowość.
 • SOCKS5 może być używany tylko w określonych aplikacjach, takich jak uTorrent
 • Z drugiej strony VPN szyfruje cały ruch, niezależnie od tego, co robisz online.
 • Jeśli chodzi o omijanie ograniczeń geograficznych, VPN jest lepszą alternatywą.
 • W niektórych przypadkach serwery proxy mogą przechowywać dzienniki. Oznacza to, że jeśli ktokolwiek będzie w stanie zhakować te serwery, będzie mógł uzyskać dzienniki twoich działań online.
 • Usługi VPN takie jak IPVanish, dla porównania, przechowuj zerowe dzienniki aktywności przeglądania.

SOCKS5 vs VPN – Który wybrać?

Nie musisz iść na kompromis. Istnieją pewne usługi VPN, które oferują swoim użytkownikom zarówno proxy VPN, jak i SOCK5. IPVanish i NordVPN oba są dobrymi przykładami. Nie musisz ponosić żadnych dodatkowych opłat, jeśli chcesz skonfigurować serwery proxy SOCKS5 w aplikacji uTorrent.

Osobiście wolę VPN. Jeśli korzystasz z odpowiedniej usługi VPN i łączysz się z serwerem, który nie jest daleko, różnica prędkości jest prawie niezauważalna. Nie wspominając o tym, że SOCKS5 jest gorszy od VPN, jeśli chodzi o anonimowość online. Jeśli jednak szczególnie denerwujesz się szybkościami Internetu, możesz użyć SOCKS 5 do wszystkich swoich działań P2P.

Co z inteligentnymi serwerami proxy DNS?

Inteligentne usługi proxy DNS, takie jak Unlocator to świetna opcja, jeśli wszystko, czego chcesz, to odblokować kanały przesyłania strumieniowego, które nie są dostępne w Twoim regionie. W tym konkretnym przypadku przekierowywany jest tylko ruch, który ujawnia Twoją lokalizację w określonej witrynie, którą chcesz odblokować.

Jednak Smart DNS w ogóle nie szyfruje twojego ruchu. Twój dostawca usług internetowych i trolle praw autorskich mogą nadal monitorować twoje działania związane z pobieraniem, nawet jeśli masz skonfigurowane proxy Smart DNS na swoim urządzeniu.

SOCKS5 vs VPN – Podsumowanie

Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Osobiście uważam, że nigdy nie możesz być zbyt ostrożny w kwestii prywatności w Internecie. Dlatego zdecydowanie zalecamy korzystanie z VPN zamiast proxy SOCKS5, jeśli cenisz swoją prywatność i bezpieczeństwo podczas pobierania torrentów.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map